ДПС в нова война с МВР заради списъците за гласуване с подвижни урни
ДПС, изглежда, влиза в битка и със сегашното ръководство на МВР във връзка с подвижните секции за гласуване. Във вторник в Централната избирателна комисия бе разгледан казус от община Борино.
От общината, управлявана от кмет на ДПС, поискали от ЦИК указания как да бъде отговорено на писмо от Районното управление на МВР в Девин. То изисквало предоставяне на поименен списък или регистър на лицата, подали заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия за изборите на 2 октомври.
Докладчикът Красимир Ципов – квота на ГЕРБ, обясни, че ЦИК няма правомощие да дава указания на общински администрации. Той предложи да бъде изпратен отговор в този смисъл на община Борино. Това обаче предизвика остра реакция от страна на представителите на ДПС в ЦИК Севинч Солакова и Ерхан Чаушев.
Солакова, която е и секретар на Централната избирателна комисия, обяви: „С оглед на това, че в писмото на Областна дирекция на МВР не се сочи никакво основание, поради което се изисква този списък, аз предлагам да напишем, че няма основание въз основа на така представеното копие от писмото на Областна дирекция на МВР да се предостави списъка на лицата, включени в избирателния списък за гласуване с подвижна избирателна кутия.“
Севинч Солакова добави: „Аз ще си направя труда да изчета писмото, защото е много важно да се чуе как се правят проверки и как органи, които нямат компетентност в случая, изисквайки документи, се намесват в изборния процес. Не знам дали да не предложа да изпратим това писмо до омбудсмана на Република България, тъй като вчера прочетохме едно писмо на орган, загрижен за гаранциите, които държавата създава за лица от уязвими групи. Лицата с увреждания са точно такава уязвима група и не може ние да си позволим мълчаливо да поощряваме полицията да се занимава с лицата с увреждания. Категорично възразявам Централната избирателна комисия да не изрази категоричното си становище, че така посоченото писмо не дава основание за предоставяне на списъците във връзка с предстоящите парламентарни избори. Създаване на организация за гласуване с подвижна избирателна кутия не е основание за предоставяне на избирателния списък.“
Солакова обясни, че не било вярно, че не е работа на ЦИК да се занимава с това. Централният изборен орган трябвало да е гарант, че всички граждани ще могат да упражнят избирателните си права, и той не можел да стои безучастен.
Зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов – квота на „Демократична България“, също взе думата и отговори на Солакова: „Аз съм напълно съгласен с това, че трябва да съществуват някакви екстраординерни причини, за да иска полицията подобна информация, но все пак това писмо е от кмета към ЦИК, не е от полицията. Полицията го е адресирала към кмета. Кметът няма никаква нужда от указания от ЦИК, за да отговори и да откаже това искане по съображенията, които Вие изтъкнахте. Ако те се обръщат към ЦИК, естествено, че би трябвало да реагираме така, както предлагате.“
Ерхан Чаушев също поиска да се изкаже: „Смятам, че кметът съвсем резонно се обръща на ЦИК.“
Чаушев изрази недоволство от мотивировката на писмото, което било от Областна дирекция на МВР-Смолян.
„Организацията е изцяло в компетенциите на кмета тук в случая и изборните органи. Организацията по отношение на подвижните избирателни секции, които гласуват хора с увреждания, не е част от компетенциите на МВР. Не знам кога МВР се занимава с организация на изборите така, както е записано тук в този текст по отношение на тази организация! Какво правим? Натиск ли ще оказваме, ще ходим да ви събираме по улиците, да гледаме и да правят гимнастики, както едно време имаше и предните избори. Да проверяваме дали тоа мое да става или не може да става, да им влизаме в къщите ли? Какво правим тук? Така че не е работа на МВР без производство тук каквото и да е било да се занимава с организация на подвижните избирателни комисии, поне видно от този текст! Така че кметът съвсем резонно пита: в крайна сметка кой се занимава с организацията на гласуването с подвижни избирателни комисии! Или пак ще плашим хората“, обяви Чаушев с повелителен тон.
Последва обаче гласуване, с което бе прието предложението на докладчика Ципов.
11 бяха „за“, а 2 „против“ - Солакова и Чаушев.
Първата взе думата и се обоснова: „Гласувах „против“, защото това писмо е доказателство, че Централната избирателна комисия или не осъзнава, или съвсем съзнателно се отказва от основната си мисия. Жалко за органа, който не си дава сметка, че неговото становище е много важно в случая. Не само за кмета на общината, не само за органа, който е сезирал кмета на общината, но и за всички, за всички български граждани, където и да се намират по света. Централната избирателна комисия е точно за това призвана – да изпълнява предвидени в Конституцията функции. Жалко за такъв отказ от изпълнение на функции.“
Ерхан Чаушев също изкоментира, че силови органи отново се намесвали в изборния процес, който бил компетентност на общините и изборните органи.
Спорът продължи с изказване на Росица Матева – зам.-председател на ЦИК. Тя изрази недоумение защо гласувалите „против“ не са предложили да бъде сезиран министърът на вътрешните работи. Матева обясни, че ЦИК е отговорила по аналогичен начин след подобно запитване на друг кмет.
Севинч Солакова обаче отвърна, че това изобщо не било вярно. Тя припомни, че и кметът на Бяла им написал подобно писмо, той обаче се позовал на „образувано предварително производство за извършване на проверка“. Докато при казуса с Борино нямало такова позоваване, следователно разликата била „огромна“.
По информация на „Флагман“ от ДПС са активирали и други свое кметове да изпращат писма до ЦИК във връзка с конфликта с МВР за подвижните изборни урни. Целта е оказване на натиск към органите на реда, за да не се правят проверки на списъците на хората, поискали да гласуват с такива урни от вкъщи.
От МВР имат съмнения, че в тези списъци се вкарват хора, които нямат двигателни проблеми. Целта била въпросните избиратели да гласуват с хартиени бюлетини вместо с машини, с които контролираният вот е затруднен.
ДПС имаха подобен конфликт с МВР и по времето на министър Бойко Рашков миналата година.