Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко опасен е новият подвариант на омикрон - кентавър?

Ключови думи: коронавирус, омикрон, кентавър, подвариант

За първи път в България беше установен кентавър подвариантът на омикрон щама на коронавируса. Това съобщи Националният център по заразни и паразитни болести вчера след последните проби, анализирани от Центъра.

Мутацията, известна като кентавър, е установена при две от общо 82 проби. Все още доминантен остава петият подвариант на омикрон - над 90 на сто от изследваните от Центъра са именно с него.

Какво представлява новата мутация и доколко сме защитени от нея?

Няма данни новият вариант да е по-опасен, казват специалисти. Кентавър е по-заразен, но не толкова опасен в сравнение с досегашните подварианти. Симптомите остават същите - висока температура, болки в тялото и умора. „Обстановката продължава да е спокойна - вървим към приспособяване на вируса към човешката популация и доближаване до обикновения вирус с подобна клиника и подобна смъртност“, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него няма опасност от нова вълна, пише investor.bg.

Кентавър е подвариант на омикрон и затова експертите очакват новите адаптирани ваксини да са ефективни и срещу тази мутация, макар и в по-малка степен. Предимството на новите адаптирани ваксини е, че включват тези щамове на омикрон в своя състав и дават значително повишаване на имунитета, обясни Кунчев.

Новият подвариант на омикрон беше идентифициран за първи път в Индия в средата на май и през юни вече 1/3 от пробите там бяха точно този подвариант. От началото на юли СЗО и Европейският център за контрол на заболяванията започнаха да го наблюдават по-усилено, каза по БНТ вирусологът проф. Радостина Александрова.

По думите ѝ вирусът продължава да се разпространява, но вече 2/3 от световното население е ваксинирано, 3/4 от възрастните хора и здравните работници. „Много голям брой хора са се срещали с вируса. Това, че той отстъпва, се дължи и на това, че до голяма степен сме по-добре защитени от тежко заболяване. По отношение на новия подвариант той има доста различия в сравнение с оригиналния вариант, който тръгна от Ухан, има различия дори с омикрон. Ваксините, моноклоналните антитела и медикаментите срещу COVID все още са ефективни срещу него“, каза проф. Александрова.

Вирусологът подчерта, че бивалентната ваксина, която защитава и от оригиналния вариант, и от омикрон, вече е налична в България и вече се поставя от две седмици.

Комбинираните ваксини срещу грип и COVID все още не са налични, но върху тях също се работи.

Проф. Александрова коментира, че пандемията още не е приключила, макар че краят ѝ се вижда. Тя препоръча хората, които са с по-крехко здраве, със съпътстващи заболявания, да се ваксинират.

Новият подвариант се разпространява лесно и е неприятното, че има данни за избягване на антителния имунен отговор, който е в резултат на имунен отговор на В-клетките. От друга страна Т-клетките успяват да предотвратят тежко протичане на заболяването, коментира по БНР епидемиологът Христиана Бацелова.

"Въпреки характеристиките си на избягване на имунния отговор ваксинацията с адаптираните ваксини си остава най-сигурната протекция срещу този нов субвариант ", каза специалистът.

„Ако вече сме прекарали друг вариант на коронавируса, е възможно да се заразим с този нов подвариант", предупреди директорът на Института по микробиология към БАН проф. Пенка Петрова в студиото на "България сутрин".

"Само 10% от заразените имат симптоми, другите 90% от носителите на омикрон дори не разбират, че са болни и само тестовете могат да го покажат. Ето защо и омикрон още при появата си беше наречен от учените "естествена ваксина" - заразява по-лесно, симптомите са по-слаби и така ще получим по-лесно групов имунитет", подчерта директорът на Института по микробиология пред Bulgaria ON AIR.

Прогнозите са след края на зимата да бъде обявен край на пандемията от COVID-19.

"Адаптираните ваксини до голяма степен ще спрат разпространението на новите варианти. Също като противогрипните ваксини е препоръчително да се поставят на хора от рискови групи - хората с наднормено тегло, сърдечно-съдови проблеми. Препоръчително е бустер да се поставя  едновременно с противогрипната ваксина. Така за две седмици се създава цялостен имунен отговор", уточни проф. Петрова.

 

3
Коментара по темата
3.
Перко с пагони
28.09.2022 07:01:28
Кентавър не е,но почакайте да дойдат вариантите "минотавър"," цербер","хидра" и "горгона". Тогава вече ще е най-страшното,което сме виждали досега. Очакваме ги някъде след 8-ми ноември,което по абсолютна случайност съвпада с частичните избори в САЩ. Пандемията не е приключила,популацио!!
2.
:))))))))
28.09.2022 05:48:12
А вариант "еднорог" ще има ли?
1.
Продължаваме Педерастията
27.09.2022 20:51:59
Да Ви еба майката , да Ви еба.....
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта