Плевнелиев или Фандъкова? Все едно, Борисов ги различава само по целофана
- Г-н Калфин, какви са проблемите, които се очертават пред Вас за разрешаване като бъдещ президент на РБългария след срещите Ви с местната власт и гражданите в Югоизточна България?
- Днес границата ни с Турция не се пази ефективно, съоръженията са премахнати и не се мисли какво ще стане в близко бъдеще, когато още повече ще се засили интересът на емигрантите с влизането ни в Шенгенското пространство. Досегашните правила са от която държава е влязъл в Шенген нелегалният емигрант – да бъде връщан в същата държава. Турция отказва да подписва спогодба за връщането на емигранти на нейна територия, което е едно от изискванията за членство в ЕС. Има напрежение по сухоземната граница между Гърция и Турция.
- Смятате ли, че отделените държавни средства за вдигане на 50-сантиметрова ограда срещу шапа ще стигнат за целта?
- Това е несериозно, трябва да се възстановят граничните кльонове. В Гърция в мовента копаят ров, който са нарекли за благозвучие напоително съоръжение. То е широко 28 метра и доста дълбоко. Целта му е да не се допускат от Турция нелегални емигранти, както и заразени животни. Но в Гърция са намерили начин да защитят националния интерес, при нас не наблюдавам подобни усилия. Това е най-тревожният проблем, който трябва да поставя в европарламента.
- В района живеят
много наследници на тракийски бежанци, които останаха излъгани
с обещанията, че договорките по изплащане на компенсации за имотите им на турска територия, са на финалната права. Защо вече не се говори по темата?
- Знаете много добре, че през 2009 г. нашите евродепутати използваха всички възможности на европейското ни членство, за да постигнат резултат. Имаше план за действие, работна група, среща между двамата президенти, информирахме много точно страните на ЕС какви са нашите основания за търсене на компенсации, едното от тях беше доказването на претенциите. След 2009 г. тази работна група не е заседавала, трябва да се иска възобновяване на работата й, да продължим с формирането на позициите, за да може, когато се отвори съответната глава за влизането на Турция в ЕС да се вижда ясната формулировка на условието за изпълнение.
- Световната икономическа криза сви трафика на товари в Черно море, разумно ли е решението на нашето правителство да стопира строежа на контейнерния терминал в бургаския порт, който пък е неизменна част от проекта „Супер Бургас“? Питам Ви, защото автор на този проект е кандидат-кметът на Бургас от БСП Павел Маринов и има политически нюанс?
- Аз, като външен министър, подписах договора с японците за нисколихвения кредит, който имаше и продължителен гратисен период. Те искаха да финансират един - Варненския, а не два терминала. Питаха защо са ни два и ние докарахме от девет кладенеца вода да ги убедим колко е важен за Бургас като пресечна точка в транспортните коридори, за връзките ни по Дунав и в Черноморския регион и прочее. Не приемам за разумно преустановяването на работата, защото сега не знам как ще се изясняваме с японците по сроковете и вече поетите ангажименти.
- През 2009 г. сякаш бяхме по-близо до Еврозоната. Защо сега и бизнесът, и самата държава загърбиха идеята, а четвърта година сме равноправни членове на ЕС.
- Като цяло държавната администрация действа неадекватно и не остави
никакъв въздух за малките и средни предприятия, бизнесът е смачкан,
а какво да говорим за дългосрочен поглед върху геостратегически проекти. През 2009 г. Симеон Дянков каза, че държавата спира плащанията до влизането ни в Еврозоната, сега казва, че тя не е на преден план за нас. А аз предупреждавах още тогава, че можем да говорим за влизане едва когато нашата икономика се доближи до икономиките на останалите държави в ЕС. Влачат се 400-500 млн.лв. неразплатени към фирмите, а в такъв период държавата би трябвало да е най-добрият платец.
- Обикновеният българин не се интересува от Шенген и дали плаща в евро, защото е крайно обеднял и болен. А младите, сред които има и високообразовани, са безработни и обезверени. Застрашени ли сме от бунтове като тези в Лондон, Манчестър?
- Проблемът с младежката безработица се задълбочава, а се подценява от правителството. Тя вече е 30% от общата безработица. Няма дългосрочни цели, а само експерименти и смяна на законодателство. Вчера бях в Карнобатската болница, която има годишен бюджет 2 млн.лв., а държавата й дава 600 хил.лв., закрити са отделения, съкратени са лекари. Общината не може да помага, защото законът не позволява. Премиерът
не закрива държавни болници, а ги е оставил още година, за да фалират сами.
Първият му здравен министър говореше за хеликоптери и ултрамодерни линейки, които ще хвърчат между отдалечените райони и големите болници. Няма ги. Не трябва да подценяваме протестите в Англия, защото такива едни групи страшно лесно се палят, когато хората не виждат никаква перспектива. Ние бяхме сред първите места в ЕС по трудова заетост, сега сме втори по ръст на безработицата. Но това не е реалната безработица. Онзи ден в община Средец разговарях със семейство, което работи във фабриката за пластмаси и не е получавало заплати от 4 месеца, а тези хора се водят на работа. Има и обезсърчени, които изобщо не се записват в Бюрата по труда. Това създава взривоопасна обстановка в държавата, който си играе с огъня, дори и да е пожарникар, не може да предвиди какви ще са последствията от бедствието.
Има страшно много демотивирани млади хора с дипломи за висше образование,
завършили в навън, но не могат да се реализират. Младите ни хора са бъдещето на Испания, Англия, Гърция, но не и на България.
- Резултатите от последните социологически проучвания ви дават 17 % срещу 35% за Росен Плевнелиев, ако той е кандидатът на ГЕРБ. Приемате ли това съотношение?
- Изследванията за политическите нагласи през август не са точни, тъй като респондентите не могат да бъдат открити в цялост. Затова не мога да коментирам.
Кандидатът за президент Ивайло Калфин споделя своите приоритети в присъствието на кандидат-кмета Павел Маринов, автор на проекта „Супер Бургас“
- Плевнелиев след всяка първа копка говори все повече като политик и по-малко като експерт. Неговата фигура на успешен министър тревожи ли Ви?
- Не, колкото и да говори, че е безпартиен. Представете си как Плевнелиев или напр. Фандъкова изразяват собствено мнение, налагат свои дългосрочни стратегии. В ГЕРБ няма такова нещо, там има едно мнение – на началника, има агресия, липсва диалог. Дали ще е
Плевнелиев или Фандъкова е без значение, просто ще е сменена целофанената опаковка.
Страната ни има нужда от национално съгласие по няколко основни проблема, във външната политика ние просто изчезнахме от региона – сред държавите на Балканите и край Черно море нас ни няма от две години.
- Но ако кандидатът на ГЕРБ е самият Борисов?
- И в двамата случая можем да сме спокойни, че поне няма да закрие президентската институция, защото няма да му пречи. Борисов до обед мисли по един начин, след обед по друг. Той е вариант за кандидат-президент с висока вероятност. Но ще се налага да обяснява защо бяга от изпълнителната власт, както и ще възникне въпрос какво ще остане от ГЕРБ тогава.
- За доверието на кои избиратели ще се състезава Миглена Кунева, след като се обяви за надпартийна?
-Тя не един път е казвала, че има десноцентристки възгледи и ако иде на балотаж би прибавила лесно гласове от десницата, но ще има проблем с електората на левицата. Проблемът й идва поначало с нейната красива фраза „Аз съм кандидат-президент на гражданското общество“. Да, но аз като гражданин, искам да знам кой стои зад нея, защото и неправителствените организации също са конкретизирани и те биха могли да кажат, че застават зад нея. Тя се регистрира от Инициативен комитет от 4-ма души, които казват, че са гражданското общество. Но политическият живот се състои от политически партии с ясна физиономия сред обществото, с ясни отговорности за кандидата, зад който стоят. Струва ми се, че с всичките й качества трудно ще стигне до балотаж.
Идеята „Аз съм против партиите“ не може да сработи,
защото тя самата е партиен човек, член на НДСВ.
- Имате ли заявена вече подкрепа извън БСП?
- Разчитам на подкрепа. Водя разговори с политически сили вляво и ляво-център, със земеделци. По социологически данни тежестта на БСП е най-голяма като опозиционна сила, но няма 50 % подкрепа.
- На ДПС разчитате ли?
- Не съм ги търсил за консултации, те казаха, че ще изчакат всички кандидати, аз търговия няма да правя. Хубаво ще е, ако ДПС извади собствен кандидат, за да се види колко реални гласове има. Аз не съм в позиция да участвам в междупартийни договорки. Ако ДПС има интерес да подкрепи моята кандитура и да се противопостави на ГЕРБ, добре дошли са, но засега не съм ги търсил.
- Антикампанията за добив на шистов газ в Добруджа се оформя като една от основните тези на Вашата кампания, но няма ли да сте виновен, ако прогоним американската „Шеврон“, лишим се от парите й и загубим шанса да бъдем енергиен фактор на Балканите?
- Изобщо не става въпрос за пари, защото който казва, че ще забогатеем, превръщайки житницата на България в отровно поле, е престъпник. Добивът е забранен във Франция, Канада и в населените места в САЩ, допуска се само в пустинните щати. Шистовият газ се извлича от недрата с фракинг от вода и отровни химични съединения, налягането създава малки земни трусове и рискове тази отровна вода да зарази язовири и напоителни съоръжения. Това, което излиза навън, се съхранява в открити езера, изпарява се, на всеки кв. км ще има по една сонда и едно отровно езеро. Няма цена, която да се плати.
Настоящият евродепутат Ивайло Калфин получава подарък в червения щаб на Бургас – детска рисунка на най-мощната кола на света
- Ако продължавате да настоявате за референдум за или против добива на шистов газ, ни отдалечавате от възможността да станем енергийно независими от Русия.
- Аргументите на министър Трайчо Трайков за нашата енергийна независимост са пълни глупости, защото нашата енергийна независимост е свързването ни с гръцката и турската енергийна система, чрез тях можем да внасяме газ, който да е алтернатива на руския, а отравянето на природата е само риск.
- Твърде странно се развиват отношенията между правителството и „ЛУКойл“, каква е вашата прогноза?
- Отнемането на лиценза беше демонстрация на сила, но не пред ЕС, а пред българските граждани, която очевидно е успешна – виждаме го по рейтингите. Законите трябва да се спазват, но кое правителство ще затвори най-голямата фирма в държавата, а министърът на икономиката му ще призове да се обърнем към външните пазари?! Ами да вземем да закрием цялата си икономика и да си купуваме всичко отвън. Правителствата спасяват банки, защото парите на гражданите им са в тях. Нека се приложи с цялата му строгост закона за „Лукойл“, но това няма нищо общо с глупостта да не предвидиш как ще тръгнат цените на горивата от вноса. Спектакълът в духа „Вижте ни колко сме силни“ се премести в скучната част – в съда, но завръзката и кулминацията бяха успешни, което е жалко.
Използвани са въпроси и на други медии
Добави Коментар