Бочко Бочев – емблематичен училищен директор, опитен политик, пътешественик и рокаджия
Едва ли има бургазлия, чието дете е тръгнало на училище през последните 24 години, който да не познава Бочко Бочев – дългогодишния директор на едно от най-желаните сред първокласниците школа – ОУ „Братя Миладинови“. Той е на 65 г., завършил е Българска филология в Шуменския университет, след което е посветил 40 от живота си на образованието. За него смело можем да кажем, че е емблематична личност в историята на бургаското образование. След 24 години като директор на ОУ „Братя Миладинови“ на 24 май – свята дата за всички хора на просветата, Бочко Бочев се пенсионира. Той е семеен, с две деца – и съпругата, и синът, и дъщеря му също са учители.
Кариерата на Бочко Бочев като преподавател по Български език и литература започва преди 40 години от едно от най-отдалечените села в Бургаска област – Трънак, след което 10 години работи в школото в м. с. Черно море до Бургас, 3 години е зам.-директор на ОУ „Васил Априлов“, а през 1998 г. поема ръководството на ОУ „Братя Миладинови“.
Името му се свързва с политиката – два мандата е бил общински съветник в Бургас от НДСВ, след което се оттегля. Днес разговаряхме с него за проблемите в образованието и защо след 11-годишно прекъсване избра да бъде кандидат за народен представител от листата на „Продължаваме промяната“.
„За тези години съм дал всичко от себе си на образованието и с колегите ми сме постигнали много успехи заедно в името на децата. Никога в ОУ „Братя Миладинови“ не сме чувствали липса на ученици. Спечелили сме много проекти и сме ги реализирали. Успяхме да направим съвременна база, където и колегите, и учениците да се чувстват комфортно. През тези години винаги съм се стремял колегите да идват спокойни на работа, да чувстват моята подкрепа, а учениците да влизат в училище усмихнати. Резултатите от всичко това са красноречиви – винаги на националното външно оценяване сме постигали високи резултати и сме захранвали най-предпочитаните гимназии в Бургас и най-вече Немската гимназия“, казва Бочко Бочев и добавя, че през годините доста деца не са приемани в училището, защото местата се запълват по най-бързия начин още на първо класиране.
В ОУ „Братя Миладинови“ Бочко Бочев съвместява длъжността директор с тази на учител и администратор. Споделя, че през последните години административната тежест върху директорите се е увеличила, а според него, е трябвало да се получи точно обратното. „Директорът трябва да бъде мениджър, да има време и възможност да ръководи училището и да се грижи за него. През последните години обаче непрекъснато се тича, търси се и се преработва информация, която може да бъде намерена в електронните платформи. Чиновниците в Министерството на образованието не си правеха труда да вземат тази информация, а искаха от нас справки, които често са никому ненужни и без никакъв смисъл“, казва Бочко Бочев.
Той е категоричен, че страшно много се коментира българското образование, а то наистина има традиции, към които трябва да се обърнем. „Основата на учениците беше много добра преди, а натовареността в учебните часове – по-малка. Преди се даваше възможност за повече упражнения, докато в последно време приоритет са новите знания – а те не се ли затвърдят с упражнения, се губи смисълът на онова, което се преподава. Трябва да има повече часове за упражнения, в които учениците да усвояват новите учебни знания, защото без това няма как да се продължава напред. От там идват и затрудненията“, смята Бочко Бочев.
Благодарението на управленския си опит през годините той има и своето мнение за новите учебните програми. „Има какво да се желае и трябва в министерството да се захванат сериозно и с помощта на учителите да се преработят учебните програми. Необходимо е да се намали информационната тежест, която затруднява учениците изключително много и накрая се оказва, че една част от тях остават със слаба писмена култура. Грамотността на учениците отива надолу за съжаление. Една част от децата остават недобре научени и недобре можещи да пишат, от там идват и затрудненията при четенето – нещата са свързани. Освен да се намали информационната тежест, смятам, че е крайно време да има по един учебник по даден предмет. През годините се доказа, че многото учебници не спомагат за повишаване на образованието“, казва Бочко Бочев.
Има ли трайност на знанията
Бочко Бочев е категоричен, че всичко започва от семейството. Каквото е отношението на семейството към образованието, такова е и на детето.
Изпълнените проекти в ОУ „Братя Миладинови“
„През всичките тези години непрекъснато модернизирахме материалната база. STEM центърът в ОУ „Братя Миладинови“ е изключително ценен проект и се гордея, че с колегите ми успяхме да го реализираме в края на кариерата ми. Тази нетрадиционна среда ще допринесе за повишаване на интереса на учениците към учебните часове. Въведохме традициите на обмен с други училища и други държави, по програма „Еразъм+“ работихме много и колегите продължават. Последният одобрен проект е свързан с ремонта на малкия физкултурен салон. Това са ценни проекти, които само спомагат за утвърждаване името на ОУ „Братя Миладинови“, казва още Бочев.
Дали трябва да се въведе мандатност за директорите – предложение на „Продължаваме промяната“
„Подкрепям тази идея. Мандатността на директорите е на дневен ред, но е добре да се обмислят нещата. Дали мандатът ще бъде два пъти по 5 или по 4 години, не е от толкова голямо значение, но трябва да се даде възможност новоназначеният директор поне първите две години да бъде оставен да работи спокойно и да изпълнява концепцията си за развитие на училището. Необходимо е и повече време за изработване на тази програма – хората, които кандидатстват за училище, в което не са работили и не го познават, няма как да изготвят бърза, свързана с особеностите на училището концепция. Трябва да бъде регламентирано и това, че след края на мандата на директора, ще му се осигури адекватно работно място, според неговата учителска квалификация“, казва Бочев.
Бочко Бочев е добре познат и в политиката на местно ниво, тъй като е бил два мандата общински съветник от НДСВ в Бургас – 2004 – 2007 г. и 2007 – 2011 г. След това скъсва с политиката за 11 години, докато сега не е привлечен от идеите на „Продължаваме промяната“.
„Цял живот съм се срещал с младостта, с децата, на които съм помагал да се изграждат като личности и човеци, като хора, които отстояват собствено виждане за живота и умеят да се аргументират. Ако се загледате в листите на „Продължаваме промяната“, ще видите, че са от изключително млади и образовани хора, а младостта движи нещата към по-добро. Тези кандидати за народни представители са знаещи, можещи, неподкупни и идеите, които са заложили, успяват да реализират за краткото време, в което бяха в управлението. Поставят си напълно реални цели и ги изпълняват. Хората са доволни и самите представители на „Продължаваме промяната“ работят за хората и се стремят да направят най-доброто за тях“, казва Бочев и дава примери:
Пенсиите бяха увеличени чувствително, младите хора са спокойни за децата си, за които градините са безплатни, а по повод случилото се с „Калотина“ – „Продължаваме промяната“ се стремят по всякакъв начин да изчистят името на България – пред Европа и света, изброи той.
Бочко Бочев споделя, че по-младите в листата се допитват до него и черпят от опита и знанията му, за което той се радва. „Младите искат нещо по-добро, искат да бъдат оценени, да бъдат значими и го правят по най-добрия начин. Вярвам в младостта и знам, че тя ще направи всичко, за да върви България напред. Да ѝ дадем шанс! Нека получат подкрепата ни на 2 октомври“, казва той в края на нашия разговор.
А знаете ли кой е Бочко Бочев извън директорския кабинет и след като приключи предизборните срещи в Бургаска област?
Човек, който много обича да пътува, да посещава футболни мачове на ЦСКА и концерти на любимите му банди.
„Със съпругата ми много обикаляме страната и чужбина. Тя е двигателят на тези екскурзии и ме увлече. Жена ми е родом от Калофер, там имаме къща и редовно прекарваме времето си в Балкана. „Къщичката ни е нависоко, целият Балкан е пред нас и се наслаждаваме на свободата - най-прекрасното усещане. Калофер се намира в центъра на България и оттам вече всички пътища за нашите пътешествия са по-кратки“, споделя той.