Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Защо Армения за един ден стана американски съюзник
Нанси Пелоси оглежда от стълбичката на самолета новата американска придобивка – Армения
В събота служителите от общинските фирми в Ереван бяха извикани извънредно на работа. Тяхната задача бе в спешен порядък - за няколко часа, да изчистят града от всички плакати и билбордове с Путин, и от онези, рисуващи арменско-руската дружба от векове за векове. На тяхно място трябваше да се поставят американски знамена и приветствия на Нанси Пелоси. Председателката на Камарата на представителите пристигна в Ереван в 18:30 вечерта.
Задачата не бе лека, защото арменската столица бе буквално нашарена с всякаква проруска пропаганда. Изчистването ѝ и замяната и с опознавателните знаци на другия световен център на влияние е видимата страна на процес, който по тези ширини започна да тече доста бурно след 24 февруари, когато Русия нахлу в Украйна. Армения завива към САЩ, Казахстан вече даде ясно да се разбере, че е част от китайската сфера на влияние, Азербайджан се съюзи с Турция, Украйна е новият голям любимец на колективния Запад… Всички те вкупом се отскубнаха от здравата прегръдка на Москва. И това се случва в момент, когато в Европа тече най-кървавия конфликт от Втората световна война насам. Но наместо бившите съветски републики да са умрели от страх и да се подмазват на Кремъл и Путин, за да не ги нападне и тях, те звучно му обръщат гръб.
Защо обаче се случи така, че и един от най-верните сателити на Русия, който не промени това положение дори в годините, когато бе оглавен от довереника на Джордж Сорос – Никол Пашинян, също напуска руската сфера на влияние? В събота редица руски медии (а там вече всички медии са контролирани от Кремъл) публикуваха иронизиращи статии за новия Голям брат на Армения. Разбира се, без да уточняват контекста на тази случка. А той е важен.
Армения е заключена между Турция, Азербайджан, Грузия и Иран. Първите две страни са нейни отколешни врагове. Турция заема черно и кърваво петно в арменската история, което и днес буди силни страсти по целия свят. Признаването на арменския геноцид е тест за смелостта и устойчивостта на всяка държава пред турските натиск и заплахи. Двете страни и до момента не са се признали взаимно, поради което нямат дипломатически отношения. Ако изключим малък период отпреди заграбването на властта в Анкара от ислямистите на Ердоган, Турция практически не е преставала да се заканва на младата арменска държава след появата ѝ като независима през 1991 година.