Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тристранката одобри с 22% вдигане линията на бедност

Ключови думи: праг на бедност, увеличен, тристранка

504 лева да стане линията на бедност от 2023 година. Тя определя групата на хората, ползващи се от социално подпомагане, което е повишение с 22% от 413 лева сега.

Такъв относителен консенсус постигна Националният съвет за тристранно сътрудничество между държава, работодатели и синдикати, който в петък проведе заседание в Министерския съвет.

"Това повишение е 22% спрямо настоящия размер на линията на бедност. Това е най-високото увеличение през последните години откакто се прилага този механизъм. Считаме, че с това увеличение се покриват изцяло натрупаните в момента инфлационни процеси. Според официалната статистика инфлацията през август 2022 спрямо август 2021 е 17,7%, но това сравнява само тези два месеца. Средногодишната инфлация е 11,7%. Следователно с тези 22% ръстът на линията на бедност значително изпреварва инфлационните процеси", представи позицията на държавата заместник-министърът на труда и социалната политика и председател на "тристранката" Лазар Лазаров.

От най-големия синдикат у нас КНСБ се обявиха "против", но не защото са против увеличение на прага, а защото искат то да е по-голямо, предава news.bg.

"КНСБ не подкрепи размера на линията на бедност от 504 лева от началото на следващата година, защото тя е резултат на методика, която ние настояваме от доста време да бъде ревизирана. Оценяваме факта, че служебният кабинет е в положение, в което трябва да транспонира настоящите наредби, но по тази методика не отчита инфлацията в малката потребителска кошница, а това са тези стоки, които хората около линията на бедност най-често купуват", аргументира се Любослав Костов от КНСБ. И посочи още - по изчисления на синдиката линията на бедност следва да е 541, а не 504 лева.

КТ "Подкрепа" пък се обявиха за повишението, но с изрично условие - следващият редовен кабинет трябва да ревизира методиката, по която се изчислява показателят.

Обективната линия на бедност за 2023 г. трябва да бъде 541 лв., а не 504 лв.

"Подкрепихме увеличението на 504 лева с ясното съзнание, че бурните инфлационни процеси по някакъв начин трябва да се отразят на линията на бедност. Но това налага промяна в методологията, каквато служебното правителство не би могло да извърши. Така че това наше искане ще бъде поставено пред следващото редовно правителство, тъй като то ще има достатъчно време, за да промени тази методология", заяви Ваня Григорова от синдикалната организация.

Работодателите също подкрепиха вдигането на линията на бедност. "Имаме коментари по методиката, но в крайна сметка сме оценили, че това, което бе представено от Министерството на труда и социалната политика напълно отговаря на методиката, която бе изменена през миналата година, за да се използва един по-обективен и по-всеобхватен критерий. В този смисъл ние подкрепихме повишаването на линията на бедност като една необходима и правилна стъпка", представи позицията на работодателите Мария Минчева от Българската стопанска камара.

1
Коментара по темата
1.
Кой може да оцелее с 500 лв на месец?
16.09.2022 18:43:36
Линията на бедност трябва да е над 1000 лв за човек от домакинство. Всичко под тази стойност е смешно да се коментира даже
  Добави Коментар
Скок на цените на брашно, олио, захар, шопската салата поевтинява Вижте какви са цените на борсите Нова рокада в БНТ. Денят уж започва с Георги Любенов, а се появи тя Георги Любенов продължава да е болен и сутрешният блок отново започна с неочакван водещ
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан