НФСБ гледа категорично на запад – всичко останало е в ущърб на българския интерес
Борис Ячев е на 57 г. Бил е депутат в три Народни събрания. През 2021 г. стана председател на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) на мястото на Валери Симеонов. Потърсихме го за коментар на политическата и икономическата ситуация, на предизборната кампания и очертаващите се възможности за сформиране на бъдещо управление. НФСБ се явява на вота под номер 8 в интегралната бюлетина.
- Г-н Ячев, защо партиите от патриотичния сектор се явявате разделени и на тези парламентарни избори?
- Направихме всичко възможно да се получи обединение. Имаше интензивни разговори, които, за съжаление, започнаха доста късно. Вотът на недоверие и оставката на правителството осуетиха възможността тези разговори, които водихме с КОД, ВМРО и други партии с родолюбива политика, да доведат до политическо обединение. Просто нямаше време. Каквато и коалиция да бяхме създали, тя щеше да изглежда в очите на хората като нещо скроено набързо и предизборно. Въпреки това ние от НФСБ показахме, че е възможно и друг тип обединение. Сформирахме политически съюз, в който програмите и платформите на няколко партии съвпадат и в който всички са равни. С нас са „Общество за нова България“ и БДС „Радикали“. Тези партии имат представители в листите на НФСБ, включително и водачи, макар че регистрацията е на Националния фронт за спасение на България.
- Сега обаче има една партия във вашия сектор, която се отличава - „Възраждане“. При нея как стоят нещата? Водени ли са разговори?
- Аз не бих поставил „Възраждане“ в патриотичния сектор по нито един от показателите, ако, разбира се, нямате предвид някакъв вид патриотизъм в полза на чужда държава. Това за мен не е патриотизъм. И затова, когато ние сме коментирали работата на досегашното управление и последното Народно събрание, сме подчертавали, че, за съжаление, патриотично мислещите българи – българофилите, не бяха представени в парламента. Липсваше истинска, автентична патриотична българска формация.
- В този контекст, покрай войната на Русия в Украйна пак се отвори дебатът „изток – запад“. В коя посока гледа НФСБ?
- Категорично в посока запад. От години българската държава трайно е определила и политически, и като обществено настроение своето място в европейския контекст като член на Европейския съюз и като член на НАТО. И за нас това място не подлежи на дебат и съмнение. Всичко останало е в ущърб на българския национален интерес. Виждаме, че особено в ситуация на криза и на въоръжен конфликт буквално на няколкостотин километра от нашата граница, членството в тези структури – на ЕС и НАТО, до голяма степен гарантира нашия национален суверенитет и сигурност. Разбира се, България трябва да бъде малко по-активна в двата съюза и да ползва във възможно най-голяма степен онова, което европейските фондове и фондовете за превъоръжаване и модернизация на армията в НАТО дават като възможност. Мисля, че тук все още не сме първенци.
- Очаквате ли икономическа криза и какви мерки следва да се предприемат според НФСБ?
- Ние не очакваме икономическа криза, защото икономическата криза вече ни връхлетя последните няколко месеца. Разбира се, има и външни фактори, какъвто е инвазията на Русия в Украйна. Тя доведе до недостиг на много важни за производството суровини, но оправданието само с външни фактори не бива да ни затваря очите, защото те влияят на икономиката в цяла Европа и в целия свят. Видя се, че липсата на адекватни решения, липсата на професионализъм, на административни, ако щете, умения на досега управлявалата четворна коалиция, доведоха до това кризата в България да се усеща в по-голяма степен. Тя не е по-голяма от тази в останалите държави от Европейския съюз, но тук липсват адекватни реакции. И ако следващото управление и следващият парламент много бързо не загърбят политическите дрязги и не започнат да се занимават с няколко конкретни стъпки и мерки, които и ние сме набелязали в нашата програма, кризата ще се задълбочи.
- Изглежда, че се очертават две алтернативи за формиране на следващото управление – около ГЕРБ и около „Продължаваме промяната“. НФСБ в чия орбита е склонна да гравитира?
- „Продължаваме промяната“ е партия, която категорично няма политическа история, липсват й политически опит и визия как трябва да се управлява една държава. За съжаление, българинът се подлъга по това, че са модерни млади хора, образовани в чужбина. Видя се, обаче, че само европейско или световно образование не стигат, трябва и рутина, и професионализъм, трябва и усет за това какво да бъде решението за българските проблеми. Така че считам, че управление тип „Продължаваме промяната“ не бива повече да се допуска в България. Това беше един политически експеримент, който се оказа не само неуспешен, но безкрайно вреден за България. А ГЕРБ трябва да си вземат поука от коалиционните управления в предишни години, когато не винаги са се държали като коректен коалиционен партньор. Те категорично не са по-големият брат в политиката. Ние патриотите сме оставили наследство като предишен участник във властта. Тези политики ще допринесат за нещо добро за България и може да бъдат продължени в едно управление, в което участва или доминира ГЕРБ. Разбира се, тук се чуват гласове за коалиция на ГЕРБ с ДПС или за някакви други подобни странни коалиции. Аз мисля, че всеки си дава сметка, че за този, който е започнал да управлява с Движението за права и свободи, политическата смърт настъпва много бързо.
- А виждате ли вариант за коалиция между ГЕРБ и „Продължаваме промяната“? Добър ли ще е той?
- Не виждам капацитет в хората от „Продължаваме промяната“ - поне в тези, които извадиха на този етап. Още повече, видя се, че ПП за тези месеци на власт не можаха да съставят нито програма за управление, нито законодателна програма, а само преливаха от пусто в празно. И нещо друго – в тези осем месеца беше заложено началото на много силни корупционни схеми. Затова мисля, че тези хора повече въобще не бива да бъдат допускани до управлението.
- ГЕРБ също са обвинявани в корупция...
- Обвиненията в корупция са едно, а доказателствата са нещо съвсем друго. Между другото, в манталитета на обществото е да се съмнява в корупция или в подкупност на всеки, който е на власт и в политиката въобще. Едно е обаче да се говори за съмнения за корупция, а е друго да се доказват подобни схеми. Помните, за тези четири години, когато и НФСБ беше в мнозинството и в управлението на страната, имаше няколко десетки разкрития на корупционни схеми, включително и по високите политически етажи на властта – министри, заместник-министри, шефове на агенции. Аз като председател на парламентарната антикорупционна комисия не съм поставял никога политическите интереси над тези на парламентаризма. И ние, включително, в нашата комисия в 44-я парламент сме разглеждали и сме работили по разследане на корупционни схеми, свързани с кметове, с общински съветници, с министри, заместник-министри, областни управители от всички, повтарям, от всички спектри на политическия живот – и от мнозинството, и от тогавашната опозиция.
- Сега като се срещате с избиратели, виждате ли промяна в настроенията на хората?
- Аз мисля, че отношението към нас като патриотична формация, която е участвала и е дала доста в управлението на страната, се промени към позитивно. Знаете, че на предните избори ние понесохме щета и негативен резултат от това, че сме били част от властта. Хората за около година и половина обаче можаха да направят сравнение и да видят, че онова, което ние сме завещали като управление и формули за решаване на кризи, е било добро. За съжаление то бе опропастено след нас. Така че аз съм оптимист за резултата на Националния фронт. Хората ни посрещат с позитивно отношение и мисля, че подкрепата за нас ще расте.