Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Кандидат-депутатът Георги Кузманов: Бургаският регион има огромна нужда от свежи инвестиции и нови производства
Кандидатът на „Български възход“ има визия за това как морския град и селските райони в Странджа да се развиват
Георги Кузманов е на 46 години, роден и израснал в Бургас. Средното си образование е завършил в Електротехникума в родния си град, а след това става магистър по икономика в Стопанската академия в Свищов. Семеен, с две деца. От близо 15 години се занимава със строителство и инвестиции в строителството, управител е на фирма „Хит строй“, която е изградила голям брой жилищни, промишлени и административни сгради, както и инфраструктура в Бургаския регион, сред които базите в новия Индустриален парк на Бургас. Във фирмата му работят над 250 служители.
- Г-н Кузманов, с какво Ви привлякоха от „Български възход“?
- Целите, които са си поставили от „Български възход“, съвпадат с моите идеи за развитието на град Бургас и на държавата. Ние не целим да създаваме политици, а държавници, които да работят за тази страна и за съответните области, от които са излъчени. Не искаме да се създават политици, които за една година или за няколко месеца да са в парламента и тяхната кариера да приключва.
- Кой беше човекът, който Ви привлече в „Български възход“?
- Г-жа Виолета Комитова лично ми предложи, седнахме и разговаряхме. Тя представи пред мен целите на партията и се убедих, че имаме сходни намерения. Така приех да участвам.
- Кои са основните акценти в програмата на „Български възход“?
- Залагаме на привличане на инвестиции в национален и регионален мащаб, както и нови производства. В Бургас липсват такива и градът ни се нарежда може би на последно място след другите големи областни градове. Липсата на такива води и до липса на работни места.
Бургаска област е един от най-благодатните региони в България и като местоположение, и като природни дадености, но страда от огромна нужда от свежи инвестиции и нови производства.
- Имате ли визия как ще дойдат тези инвестиции?
- С работа и връзки с големи компании и международни инвеститори. Фирмите бягат от Бургас, предпочитат Пловдив, Стара Загора, София, а тук уж имаме пристанище и идеална среда за привличането им.
- Каква е причината за това, в последните години тук се изгради добра инфраструктура и среда за бизнеса?
- За мен една от причините е от административна гледна точка – в държавната и общинската администрация са поставили бизнеса на колене. За едни документи се изчаква много дълъг срок, а спокойно може да се въведе подаването им по електронен път. Бюрокрацията е много голяма и мисля, че това е една от причините.
- Какви са най-често срещаните проблеми пред Вашия бранш – с високите нива на инфлацията и непрекъснато нарастващите цени, например? Как се работи в такава непредвидима обстановка и какво трябва да се направи, според Вас?
- Трудно се работи, защото в момента ние не знаем какви цени да калкулираме, те непрекъснато се вдигат. С поскъпването на газа става непосилно за нас. Почти всички предприятия в България произвеждат техните суровини на газ и в момента имаше нови около 15% увеличени цени на строителните материали по тази причина. Да не говоря, че една от водещите фирми за тухли в България увеличи цените си с 30% заради скъпия газ. В момента в Сърбия имат много по-ниски цени на газа и сръбската тухла идва в България на много по-добра цена от българската. По този начин ние къде защитаваме родното производство, него изобщо вече го няма.
- С какво бихте могли да бъдете полезен в Народното събрание за строителния бранш, познавате отлично наболелите проблеми за този вид бизнес?
- В национален мащаб трябва да се улеснят документално нещата, фирмите по-лесно да вадят строителни разрешения, да се изготвя по-бързо промяната на ПУП-а на парцелите. Процедурите трябва да се облекчат и нещата да се случват по-бързо. Защото когато един инвеститор подхване един проект, на него му отнема поне 2 години, докато започне да го реализира – това е адски много време.
- Трябва ли, според Вас, да има промяна в Закона за обществените поръчки?
- Самите процедури стават протяжни заради дългите срокове за обжалване, в много от случаите нещата се случват на тъмно. Участвал съм в много поръчки и не съм имал проблеми, за мен обжалването е безсмислено.