Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Смяна на щрангове - причини, особености и правила

Ключови думи: смяна на щранг, водопроводни услуги, смяна на тръби

Състоянието на водоснабдителната система на апартамента зависи от датата на пускане в експлоатация, материала на тръбопроводите, от качеството на монтажа и свързването на тръбите. Един от важните елементи е щрангът за водоснабдяване, който изпълнява две функции наведнъж - доставя вода в апартамента и го прехвърля на други етажи. В зависимост от материала, експлоатационният живот на щранга е ограничен от стандартните показатели.

На практика обаче продължителността на работа често се превишава. Това е опасна ситуация - старите тръби обикновено са направени от стомана. Периодично да боядисвани, което затруднява определянето на състоянието на метала. Следователно, старите тръби трябва да се сменят, без да се чака окончателното унищожаване или спирането на нормалното им функциониране. Затова смяна на щрангове от Шалом ВиК е планова процедура, но понякога се налага да се извършва по спешност.

Нека разгледаме този въпрос по-внимателно.

Щрангът е вертикален тръбопровод, който доставя вода в апартаментите на всеки етаж. Има щрангове за топла и студена вода, свързани към съответните главни водопроводи.

Всеки апартамент има собствен участък от щранг с кран за захранване на ВиК инсталации. Изключение правят апартаментите на горните етажи, където няма нужда от водоснабдяване на горните нива.

Трябва да се има предвид, че щрангът и участъкът от тръбопровода до първия клапан (или друг елемент от клапаните) са обща собственост. Въпреки факта, че се намира в апартамента, той не е единствена собственост на собственика си.

Щрангът принадлежи на всички жители на къщата, тъй като осигурява вода на повече от един апартамент. Тази точка трябва да се вземе предвид при извършване на ремонтни работи или други действия с водоснабдителни елементи.

Често възникват ситуации, когато жителите на горните етажи се оказват без вода поради инсталирания кран на водопровода в апартамента на един от долните етажи. Това е недопустимо, забранено е монтирането на каквито и да е контролни или измервателни уреди на щранга.

Смяна на щрангове – кога е необходима подмяна?

Подмяната на щранг се счита за планирана процедура. Всеки тип тръба има свой собствен експлоатационен живот:

Днес активно се използват металопластични и полипропиленови тръби. Те са безопасни и не са корозивни. Те обаче имат доста сериозни недостатъци. Металопластичните тръби са многослойни. Поради различните коефициенти на топлинно разширение, резбовите връзки постепенно се разхлабват в различни слоеве.

Полипропиленовите тръби работят в режим, близък до критичния (по отношение на налягането, а тръбите за БГВ също и по температура). Следователно, тяхното използване все още не е придобило голяма популярност.

Въпросът с честотата на смяна на щрангове е доста сложен. Тя е определена доста точно от правилата за експлоатация, но на практика тези правила рядко се спазват. Има много причини за това - от объркване в организационните въпроси до баналната невъзможност да се влезе в апартамент, за да се свърши работа.

Най-често смяна на щрангове се извършва по спешност, в случай на течове или забележим спад в пропускателната способност на тръбата. Освен това щрангът обикновено се сменя по време на ремонт.

Ако се планира да се изгради кутия, която усложнява достъпа до тръбите, е необходимо да се сменят напълно всички елементи на системите за водоснабдяване и циркулация. В противен случай може да се случи, че скъпа и висококачествена кутия ще трябва спешно да бъде демонтирана (или просто счупена).

Нормативната честота на смяна на щрангове е обвързана с нормативния експлоатационен живот на определени тръби. Всички материали имат свои собствени параметри, които трябва да бъдат взети предвид.

1
Коментара по темата
1.
аз
12.09.2022 16:17:05
Дано имате идея какво НИЩО сте написали. А кажете ми кой е този клапан и как така се забраняват измервателни устройства на щранга ? Бъркате си в ноздрите и преписвате статии с транслатора.
  Добави Коментар
Шок в Биг Брадър... За знаменитости Магията на Лазаровден завладя децата от ,,Раковина” Малките изпълнители от група ,,Морски звезди” вложиха сърце и душа във всеки танц
От АПИ с предупреждение за "Хемус" Ето подробности Трагедия в Кюстендил Мъж почина в паркирана кола
Предлагат 275 милиона евро за него Ямал е богатство във футбола Мъж шофира безобразно в... Пазарджишко
Направи разтърсващо признание Брани е имала проблеми с дисциплината Слабо земетресение в Добрич Трусът е на дълбочина 13.2 км
Страхотна вест за Надал Любимата му е бременна отново Протест затвори центъра на София Нямаше безредици
Шокираща ситуация в "Ергенът" Има ли връзка в България Дани? Кой ще преподава на децата религия и добродетели? Няма подготвени учители за новия предмет Според проф. Сергей Игнатов въвеждането му е излишно, защото тези неща се преподават в книгите, които децата трябва да четат допълнително