ДАНС проверява ДКК за липсващи документи по дело за 75 млн. лева
Държавната агенция "Национална сигурност" проверява договор за прехвърляне на вземания на Държавната консолидационна компания (ДКК) заради опасения за ощетяване на Министерство на икономиката по дело за 75 млн. лева. Това съобщиха на пресконференция адвокат Венцислав Димитров и Иван Загончев от новоназначеното ръководство на ДКК.
Изпълнителният директор на компанията Венцислав Димитров съобщи за липсващи документи от архива на дружеството, които са решаващи по водещ търговски спор за плащане на 75 милиона лева.
„Умишлено или вследствие на безхаберие, по времето на предходното ръководство на Държавната консолидационна компания са изчезнали документи, заради които държавата най-вероятно ще изгуби 75 млн. лeва. Фактите показват, че предходният изпълнителен директор на ДКК Смиляна Нитова се е опитала да прикрие деянието“, разкри адвокат Димитров, цитиран от от пресслужбата на икономическото ведомство.
През 2018 година държавата, чрез ДКК, придобива вземания на дружеството „Кемира“ срещу 25 млн. лева, като приходът за държавата от успешното му събиране се очаква да бъде още около 50 млн. лева. За да реализира тази претенция, на 21 юли 2021 г. ДКК завежда дело срещу „Кемира“ с финансова претенция за приблизително 75 млн. лева.
„Като част от доказателствата по делото са представени заверени преписи на шест договора за цесия и съответно анекси към тях. Делото на онзи етап може да бъде разглеждано като много вероятно за спечелване от държавата, тъй като обстоятелствата са безспорни“, обясни изпълнителният директор на ДКК. Той обаче не скри притеснението си, че след изчезването на анексите към договорите, ДКК и принципалът - Министерството на икономиката, може да претърпят загуби.
От представената хронология става ясно, че към 21 юли 2021 г. всички документи са били налични в оригинал в консолидационната компания. В отговор на исковата молба обаче, ответникът по делото оспорва истинността на документите. „Това би следвало да е формална процедура, като от ДКК се изисква единствено отново да предостави оригиналите на документи. Оказва се обаче, че те са изчезнали“, съобщи Венцислав Димитров.
Тогавашният изпълнителен директор на ДКК на практика не прави нищо. „Няма информация г-жа Нитова да е сезирала разследващи служби, за да се установи как и къде са отишли тези документи. Няма следи да е изискана информация от служителите, които би следвало да са ги съхранявали. Предходният изпълнителен директор е изглеждала притеснително спокойна от факта, че в тази ситуация държавата губи безвъзвратно 75 млн. лева заради бюрократична небрежност или умишлени действия от повереното ѝ дружество“, коментира още Венцислав Димитров.