ЕС: Оръжейните ни запаси са на изчерпване, трябва да ги възстановим заедно
Оръжейните запаси на Европейския съюз намалят постепенно, но сигурно докато страните от Съюза продължават да пращат боеприпаси за Украйна. Това провокира интересна реакция от страна на един от топ дипломатите в Брюксел – Жозеп Борел, който отговаря за външната политика на Съюза. Той заяви, че страните-членки трябва да започнат заедно да координират разходите си за военно оборудване.
„Военните запаси на страните-членки са, не бих казал напълно изчерпани, но изчерпани до голяма степен заради това, че доставяме оръжията си на Украйна. Те трябва да се запълнят и най-добрият и най-евтин начин за това ще е да го направим заедно”, каза Борел, цитиран от politico.eu.
По думите му ЕС е трябвало отдавна да започне да обучава въоръжените сили на Украйна – месеци преди Русия да започне операцията си. „За съжаление не го направихме и днес съжаляваме. Съжаляваме, че през август м.г. не се съгласихме с молбата на няколко страни това да се случи”, заяви той, признавайки, че външна намеса в политиката и отбраната на Украйна все пак има.
Междувременно през юли т.г. ЕС отдели 500 млн. евро за Украйна. Сега блокът планира да изпълни и обещанието си за доставка на оръжия на стойност 2.5 млрд. евро. Всъщност Украйна е дълбоко зависима от именно западните оръжия. Според източници, още от юни т.г. Киев вече е изразходил всичките си запаси на муниции и разчита изцяло на доставките от ЕС и САЩ.
Липсата на оръжия на склад в Европа представлява сериозен проблем, който в контекста на задълбочаващата се икономическа криза, провокирана първоначално от пресиления отговор на ковид пандемията с локдауните и изкуственото фалиране на бизнеси. Енергетиката също е сериозен проблем, с който в ЕС тепърва ще се запознаят през зимата, а очакванията засега остават крайно песимистични. Някои от прогнозите са, че още наесен на места ще започнат режими на тока, което със сигурност няма да се хареса на обикновения гражданин, който едва ли е готов да жертва свободите си за сметка на политически игри.
В същото време изказването на Борел може да се тълкува и двуяко. От една страна то е сигнал за това, че ЕС скоро може и да прекъсне спонсорирането си към Украйна – именно в контекста на задълбочаващите се кризи на няколко фронта. От друга обаче то говори за унисон между НАТО и ЕС, с който съюзът да започне да проповядва унифицирани политики не само по отношение на законодателството, но и на военното дело.
Добави Коментар