Надпреварата за Луната продължава, този път между Китай и САЩ
Първата мисия до естествения сателит на Земята – Луната, трябваше да стартира в началото на тази седмица. Заради проблеми с двигателите обаче „Артемис 1“ бе забавена с 7 дни и се очаква следобед утре ракетата да бъде изстреляна от Кейп Канаваръл и да полети към Луната, намираща се на над 380 000 километра от нас (Обновена информация: Мисията се отложи за втори път, бел.а. към 21:30 ч.). Тази мисия е първата от почти точно 50 години насам, която си е поставила за цел спътника ни, а крайната задача е до 2025 г. НАСА и САЩ отново да пратят човек там.
С това обаче се дава началото на втора надпревара за Луната – този път не между САЩ и СССР, а между Щатите и Китай. Този път целта не е просто разходки на астронавти – крайната задача е да се установи постоянна база на спътника ни, която да започне да работи по направление използването на ценните ресурси, които Луната предлага. Разликата между 60-те и 70-те години на миналия век и сега е голяма и по друга причина – в състезанието, освен главните участници САЩ и Китай, този път ще се включат някои от по-малките играчи като Индия, Европейския съюз и дори Южна Корея. А който пръв постигне целите си, определено ще спечели много.
През 2013 китайската проба „Чанг И 3“ успешно кацна от „тъмната“ страна на Луната. Израел имаше два неуспешни опита през 2019 г., а Индия – един през юли същата година. В състезанието ще се включат не само държави, а и частни компании. Американската Astrobiotic Technology and Intuitive Machines планира да кацне със свои роувъри на лунната повърхност до края на година или в началото на 2023 г. Програмата ѝ е част от идеята на НАСА за комерсиализиране на полетите до Луната. Японската компания iSpace също смята да кацне там по-късно тази година.
Въпреки войната в Украйна и недоволството на световните лидери към Путин, Русия смята да изпрати първата си мисия с хора до естествения ни сателит до 2029. Първата тестова мисия ще е след около 2 години. Космическите агенции на Япония и Индия също ще кацнат там до 2023 г. Турция планира подобна мисия през същата година, но там не се касае за кацане, а по-скоро за удар в повърхността на спътника.