Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Евростат: Младите в България са сред първенците в ЕС, които напускат родителите си най-късно

Ключови думи: младите в българия, напускат родителите си

България е една от страните в ЕС, в която младите хора напускат семейното гнездо в най-късна възраст (30,3 години), показват новите данни на Евростат.

България е и с една от най-големите разлики между половете след Румъния, (разлика от 3,5 години), като мъжете у нас напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години.

Най-възрастните напускащи дома си, всички над 30 години, са регистрирани в Португалия (33,6 години), Хърватия (33,3 години), Словакия (30,9 години), Гърция (30,7 години) и България (30,3 години). За разлика от тях в Швеция (19,0 години), Финландия (21,2 години), Дания (21,3 години) и Естония (22,7 години) е регистрирана най-ниската средна възраст - всички под 23 години.

През 2021 г. в целия ЕС младите хора напускат родителите си средно на 26,5 години.

В повечето северни и западни държави младите хора напускат родния си дом средно в началото до средата на 20-те си години, докато в южните и източните държави средната възраст е в края на 20-те или началото на 30-те години.

В ЕС през 2021 г. мъжете са напуснали родителите си средно на 27,4 години, а жените - на 25,5 години. Тази тенденция се наблюдава във всички държави, т.е. младите жени напускат родителското домакинство средно по-рано от младите мъже.

Мъжете са напуснали родителското си жилище средно след 30-годишна възраст в 11 държави от ЕС (Хърватия, Португалия, Словакия, България, Гърция, Словения, Италия, Малта, Испания, Румъния и Полша), докато това се отнася за жените само в 2 държави (Португалия и Хърватия).

Най-голямата разлика между половете е установена в Румъния, където младите мъже напускат на 30,3 години, а жените - на 25,6 години (разлика от 4,7 години между половете), следвана от България (разлика от 3,5 години), където мъжете напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години. За разлика от тях Швеция, Дания и Ирландия отбелязват най-малките разлики между младите мъже и жени, напускащи родителския дом: 0,4, 0,5 и 0,9 години.

Разликата между половете е по-силно изразена в държавите, в които младите хора напускат родителския дом по-късно, и по-слабо изразена в държавите, в които те го напускат по-рано.

Източник: БГНЕС

3
Коментара по темата
3.
До 1
02.09.2022 07:30:07
Шведските не следват ли, че напускат дома на мама на 19г?
Който подкрепя контрол над децата до 30 годишната им възраст е психично нездрав, а квартирите навсякъде по света не са евтини и са според заплатите.
Истината е че българските родители не възпитават децата си на самостоятелност и ако може децата им да останат до тях завинаги да налагат контрол върху решенията им.
2.
Нормално
01.09.2022 21:01:13
В страните с достатъчно висок стандарт, младите хора могат (можеха?) да си позволят да плащат наем и да живеят самостоятелно. Естония ми се струва малко странен член на тази групичка... В средиземноморските и балканските държави има и друг момент обаче. Младите обичат тате да носи и мама да меси, а пък родителите обикновено нямат нищо против и не ги изритват, като в много случаи отглеждат пораснали безполезни търтеи.

Разлика между половете подобна на българската и румънската навярно се наблюдава и в другите подобни държави, т.е. мамините синчета са още по-разглезени, а жените по-оправни. А може и да е просто защото жените се омъжват по-рано и се местят при родителите на мамините синчета, за които изобщо не е трябвало да се омъжват...

Както се развиват нещата напоследък обаче, и еманципираните западни младежи ще почнат да се заседяват при мама и тате. Само преди няколко години в САЩ беше срамно да живееш с родителите си, но вече всички проявяват разбиране и Е разбираемо. Вместо ние да ги стигнем, те ще ни стигнат! Това е една от целите на специалните операции лъжа-19, укро-лъжа и климат-лъжа - да се срине стандартът на живот на предишните късметлии.
1.
Има си и добрите страни
01.09.2022 20:14:43
Българските деца или поне голяма част от тях следват и е нормално да живеят вкъщи. Друг проблем са и ниските заплати в Бълария и скъпите квартири. С една заплата в Германия можеш да си го позволиш наем, а ако не можеш социалните ще подпомогнат, а в България няма кой да помогне за наема. Защо да мизерстват децата в някакви квартири, като могат да си живеят при родителите. А и колкото по-рано напуснат родителското гнездо, а не са узрели а това, могат да загазят- наркотици, алкохол, цигари. А докато са при родителите има някакъв контрол все пак.
  Добави Коментар
Бой между непълнолетни, майка се включи в сбиването (ВИДЕО) От МВР съобщиха, че е започнала проверка и случаят вече е докладван и до прокуратурата Едва оцеляла по време на първото си раждане Синоптичката разказа за най-тежкия си момент
Тези зодии са ужасни приятели Интересни поверия за днес Църквата почита Свети йеромонах Тит Чудотворец
Поредна катастрофа на фатална отсечка По информация от полицията, за щастие, този път няма пострадали Мъж от село Оризаре кара мъртво пиян За щастие не се стигна до инцидент
Отличник е в... Масажите Млада жена от Бургаско реши да краде, полицията я сгащи Престъплението стана в Поморие
Депутатите обсъждат вота на недоверие Гласуването ще е към края на традиционната работна седмица Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България
Авиобаза Граф Игнатиево очаква ценни придобивки за българската армия В ход е модернизиране на родните ВВС Стрелецът да се пази от измамници, а Овенът да внимава с кого флиртува Хороскоп за деня – 2 април 2025, сряда