България уведоми ЕК за намеренията си спрямо „Газпром“
Служебното правителство е уведомило Европейската комисия, че планира да поднови преговорите с руския държавен газов гигант „Газпром“ за договорените доставки по съществуващия договор. Вицепремиерът по икономическите политики Христо Алексиев и енергийният министър Росен Христов са провели видеоконферентен разговор с директор на дирекция „Енергетика“ в ЕК Дите Юл Йоргенсен.
Алексиев е подчертал, че българското правителство не възнамерява „да води разговори за нов краткосрочен, средносрочен или дългосрочен договор с „Газпром Експорт“, а единствено за получаване на количества по съществуващия договор“, се казва в съобщение на правителствения пресцентър.
Считаме, че такова действие не бива да се предприема от служебно правителство. Само редовен кабинет и парламент могат да вземат решение за поемане на такъв нов, бъдещ ангажимент.“
Разговорът с Йоргенсен идва на фона на обявените като „неизбежни“ от служебния кабинет преговори с „Газпром“ и в контекста на наложения от ЕС санкционен режим спрямо руската държава. От съобщението на МС не става ясно какво точно са отговорили от Брюксел на Алексиев и Христов по този повод. Посочва се само изразена по-обща подкрепа към страната относно преговорите с „доставчици на природен газ“ като цяло.
По-рано тази седмица, когато стана ясно, че кабинетът на Гълъб Донев ще опита да поднови диалога с руската компания, говорителят на ЕК Тим Макфий напомни пред bTV, че няма промяна в санкционния режим спрямо схемата „газ за рубли“. Редица компании обаче прибегнаха към нея през последните месеци, а експерти обърнаха внимание на вероятно умишлено оставеното широко поле за тълкуване на разпоредбите не Брюксел – така че да има вратичка за плащане по желания от Москва начин.
По-късно самата ЕК направи разяснения, според които получаването на газа срещу рубли все пак е възможно, без то да нарушава санкциите – стига компаниите да обявят, че приключват плащането с превеждането на долари или евро. Вчера българският енергиен министър изрази мнение, че няма как всички да правят така, а само България да върши нещата правилно.
Христов обяви още, че страната ще поиска промени в клаузи по съществуващия договор с „Газпром“. Това обаче поставя въпроса за изхода от един бъдещ арбитраж, какъвто според мнозина наблюдатели е неизбежен. Служебното правителство защитава тезата, че и сега руската страна е в по-силна позиция, а България може да загуби стотици милиони, дори милиард лева. Критиците на това твърдение пък настояват, че „Газпром“ първи е променил едностранно условията по договора и ако българската държава спазва поетите от самото начало ангажименти, правото би било в нейна полза.
95% сте европеидните про'стаци дет гласувате да слугувате на ЕС. Какво ревете?
Същите тези господари, които продължават да пазаруват всичко от Русия, но за робите е забранено ;)