С едната ръка МВР уж бори мигрантите, с другата налива пари, за да ги рекламира
Докато Министерството на вътрешните работи в лицето на министър Иван Демерджиев изразяваше гняв към Гранична полиция, която не е предотвратила нахлуването на поредната дружина мигранти във вътрешността на страната, в София с парите и на същото министерство бе премиерата на сборник с техни рекламни истории.
Нямаше как да бъде избрана по-неподходяща дата, на която да се състои представянето на това парадно издание – на 26 август, само ден след трагедията в Бургас, причинена тъкмо от мигранти. По тази причина организаторите на събитието бяха принудени да го започнат с едноминутно мълчание в памет на загиналите полицаи.
Сборникът се появи като част от дългосрочния проект „Да опознаем другия“, финансиран и от МВР по линия на Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ на Европейския съюз. Той носи абсолютно същото име - „Да опознаем другия“. В него се разказват „лични истории на бежанци, които живеят в България“, пише в официалното съобщение за представянето му.
Организаторите са използвали именно тази дума – бежанци, но още корицата недвусмислено подсказва, че иде реч основно за мигранти. Бежанец е човек, който бяга от граждански конфликт в своята страна или е преследван по политически причини.
В стандартния случай такъв човек бяга в съседна държава, а не си търси най-луксозното място на света, стремейки се непременно да достигне Европейския съюз. България не граничи с нито една страна, където да има война или организирано преследване по политически причини. Изключение прави Украйна, с която сме съседи по море, и в сборника наистина има украинска история. Останалите обаче са за иракчани, афганистанци, палестинци. Най-близо до България се намира Ирак, макар и да ни дели Турция, но Ирак отдавна е демократична страна, където редовно се провеждат избори и цялото общество получава представителство на тях. Жител на Ирак днес не може да се нарича бежанец.
Същото е положението и с Палестина. Тя е част от Израел, но официално не е във война с никого, в по-голямата част от нейната територия (с изключение на ивицата Газа) редовно има избори, които са относително демократични. Според критериите на ООН палестинец в днешния свят също не може да се нарича бежанец. По какъв критерий са били подбирани историите в „Да опознаем другия“, освен на мигрантски принцип, остава неясно. А и ръководителката на проекта, по който е издадено книжлето - Нела Вампирова, недвусмислено съобщи, че в предстоящите им творчески планове влизат отпечатване и разпространение на информационни материали и брошури на български, английски и арабски. Украинският или руският – двата говорими езика в най-близката нам държава в конфликт, липсват. В арабския свят има само една официална война – в Йемен, но пък в издадения сборник йеменска история няма. Любопитно е към кого тогава ще са насочени брошурите на арабски, ако не точно към мигранти като тези от четвъртък…
Официални проводници в България на замисления в Брюксел рекламен мигрантски проект „Да опознаем другия“ са Българския червен кръст и Държавната агенция за закрила на детето. МВР участва с пари от скромния си бюджет в проекта още от 2017 година, става ясно от бланка на Фонд „Убежище, миграция и интеграция“. Въпросната бланка бе съставена, за да може всеки, които иска да кандидатства за пари по този проект и да издаде рекламната мигрантска брошура, да кандидатства за финансиране.
Освен създаване, отпечатване и рекламиране на книжката, парите са заделени и за други „важни рекламни прояви“: „провеждане на събитие, пресконференция, телевизионна кампания, изработване на социологическо проучване на нагласите след проведените информационни кампании, провеждане на събитие за представяне на финалното проучване на обществените нагласи; популяризиране на дейностите и резултатите чрез публикации в интернет медии.“ Което означава, че само с едната книжка не се е приключило. Тепърва предстоят още събития за рекламиране на мигранти.
Най-напред – в началото на септември ще бъдат представени резултатите от социологическо проучване, което изследва нагласите на българите към бежанците. А след това българите ще се насладят и на телевизионна кампания с посланици председателят на Държавната агенция за бежанците при МС Мариана Тошева, актьорът Александър Сано и певицата Дара Екимова.
А допълнителните 5 милиона лева за ремонт на оградата на границата?
С тях ли финансира този парцал, с който да си оправдаваш корупцията от трафикантите?
ПП крадат с гъзовете си, за комисионни унищожават България!