10 мита за женските интимни части
Има много митове за женската репродуктивна система, в които много жени вярват. Те могат да повлияят негативно на живота, комфорта и здравето на красивата половина на човечеството. За да не бъдем дезинформирани в тази тема, гинеколог-ендокринологът, ултразвуков лекар от клиниката CALM Джулия Мудра, опровергава най-често срещаните фалшиви преценки.
Вагината и вулвата са едно и също
Вулвата е разположена на повърхността и представлява външните гениталии. Това е дъното на пубиса и големите и малките срамни устни, клиторът заедно с качулката на клитора, отворът на уретрата и преддверието на влагалището или входът на влагалището.
А вагината вече е тръбен еластичен орган, разположен вътре и завършващ с шийката на матката. Следователно вулвата и вагината са различни неща.
Вагиналното течение е предупредителен знак
Това е нормално явление за женското тяло, тъй като в цервикалния канал има жлези, които произвеждат слуз, а самата вагинална лигавица също произвежда такава, която се състои се от мъртви клетки, отпадъчни продукти, млечнокисели бактерии и други бактерии, които изграждат микробиоцинозата на самата вагина. Всичко това образува вагинално течение, а интензивността, количеството и характера, както и консистенцията, зависят от фазата на менструалния цикъл.
Вагината се разтяга от много секс
Вагината е тръбен орган с множество гънки. Това са така наречените мускулни влакна. По време на възбудата и самия полов акт мускулите се отпускат и вагината става много еластична. Няма как да се разтегне нито от малко, нито от много секс.
Не можете да забременеете по време на цикъл
Възможно е да забременеете по време на цикъл. Разбира се, рисковете не са толкова големи, но съществуват. Факт е, че овулацията може да настъпи във всеки ден от цикъла, например на 7-ия или 8-ия ден, а сперматозоидите живеят в гениталния тракт на жената до 5 дни. И ако, например, полов акт е настъпил по време на менструация и овулацията в този цикъл е ранна, тогава вероятността от бременност е доста висока.
Хименът на жената е знак за целомъдрие
Хименът е гънка на вагиналната лигавица и всяка от тези гънки е уникална. Тя е различна по форма. Например пръстеновидна, ролкова, полумесечна или друга, така че след полов акт може да остане, да не се скъса напълно или да се разтегне. При редовен сексуален живот, разбира се, тя ще се разруши напълно. Също така, съществува и орален секс, анален секс, петинг - хименът на жената остава непокътнат, но тя е загубила „целомъдрието“.
Менопаузата настъпва след 50 години
Менопаузата или менопаузата е физиологично състояние. Можем да говорим за това, ако жената не е имала цикъл от 12 месеца или повече. Всяка жена идва индивидуално, зависи от това колко фоликули с яйца са положени в нея в утробата, т.е. колкото по-малко, толкова по-рано ще дойде менопаузата. Има и пряка връзка с периода на менопауза при майката – както за майката, така и за дъщерята, но не винаги.
ПМС превръща всички жени във фурии
Преди менструацията има промяна в съотношението на хормоните и когато има нарушение на това съотношение, а именно прогестерон и естрогени, симптомите на ПМС са по-изразени. Но интересен факт е, че хормоните са само провокатори на такова състояние, а основната причина за проявите на предменструалния синдром е комплекс от гени, които реагират неадекватно на промените в хормоналните нива. Така че не, ПМС не превръща всички жени във фурии.
Вагината трябва да се мие
Вагината е орган, който има способността да се самопочиства. Тя не се нуждае от допълнителни хигиенни процедури. Не трябва да нарушавате микрофлората на влагалището, достатъчно е да извършвате хигиена само на външните полови органи.
Здравата вагина не мирише
Трябва да има миризма. Зависи от нивото на PH и от него зависи микрофлората във влагалището. Миризмата зависи от биоцинозата, тоест ако е здрава млечнокисела бактерия - миризмата е кисела. Имат значение и потните жлези, културата на интимна хигиена, дори бельото, което жената носи. И всичко заедно образува повече или по-малко интензивна миризма в интимната зона. Ако вагината е здрава, пак мирише.
Сексуалният живот поддържа здравето
Не точно. Отдавна е доказано, че появата на женски болести не зависи от това колко често една жена има интимни отношения и дори дали изобщо са били такива. Тук въпросът се отнася по-скоро за емоционалния компонент - колко добре се чувствате психически, дали липсата на полов живот влияе на настроението и активността ви.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg