В ерата след ковид: Ето какви препоръчителни суплементи за намаляне на риска от сърдечни проблеми
Ковид пандемията, поне във вида, в който я познавахме в първата година – между 2020 и 2021 г., приключи. След преболедуване на вируса обаче, както е добре известно, при някои хора остават странични ефекти, които имат основно негативен ефект върху сърцето и съдовата система.
Какво можем да направим, за да намалим или дори да премахнем тези нежелани и опасни ефекти след преболедуване или след приемане на определени субстанции интравенозно по време на пандемията, разкрива д-р Робърт Малоун – експертът, който стои зад технологията, използвана при създаването на РНК ваксините и който в пика на втората и третата вълна, бе демонизиран от масовите медии по цял свят заради неотговарящите на „науката” му твърдения.
Витамин К2-МК7
Този витамин, пише д-р Малоун, е чудодеен. Това става ясно от публикуван и рецензиран наскоро мащабен анализ на медицински мета данни. Клиничните изследвания демонстрират неоспоримо, че ползите от витамин К2-7 са огромни. Тази добавка облекчава периферната невропатия (увреждане на периферната нервна система), намаля риска от фрактури на костите и подобрява значително кардиоваскуларното здраве, както и има положителен ефект върху редица състояния, сред които: остеопороза, кардиоваскуларна болест, възпаления, онкологични заболявания, болестта на Алцхаймер, диабет и периферна невропатия.
Ниските нива на витамин К2-7 пък са свързани с ниски нива на тестостерон при изследване, проведено с мишки. Когато обаче се приема този витамин, е нужно още да се приема и достатъчно калции, защото той е регулатор и помага калцият да се разпределя в тялото правилно.
Магнезий
Оралният прием на магнезий за период от най-малко 6 месеца подобрява при болните, хората с наднормено тегло и възрастните функциите на ендотелиалната система в организма. Изброените групи хора са именно най-застрашени от странични ефекти след пандемията. Оралният прием на магнезий още действа като намаля кръвното налягане.
Какво представлява ендотелиалната дисункция? Тя се причинява от ниски нива на азотен оксид в кръвта. Коронарната болест при артериите причинява това, че съдовете се свиват, което пък може да доведе до повишен риск от кардиоваскуларни заболявания, артеросклероза и високо кръвно налягане.
Важно: Приемът на високи дози витамин D или липсата на витамин К2 намаляват запасите на магнезий в тялото и допринасят за дефицитът. В този смисъл, ако приемате витамин Д, магнезият е задължителен суплемент.
Таурин:
Тауринът подобрява състоянието на кръвоносните съдове и модулира кръвното налягане, сочат проучвания, проведени върху хора. Вече е добре известно, че приемът на таурин предотвратява хипертония (високо кръвно налягане) в няколко модела с животни, а оралната му употреба категорично намаля кръвното и при хора с хипертония.
„Когато тъканите ни се нуждаят от допълнителен приток на кръв, например по време на тренировки или когато сме под стрес, кръвоносните ни съдове трябва да могат да се разширяват ефикасно. Ако те не са достатъчно еластични, страда здравето ни. Производството на натриев оксид, когато е в достатъчно големи количества, помага за това кръвоносните съдове да са именно еластични и така се поддържа нормално кръвно налягане, което пък допринася за по-добро кардиоваскуларно здраве, както и за либидото”, сочат учените в своето изследване.
Дозировка:
Според д-р Робърт Малоун, има много начини, по които тези суплементи да се приемат. Той препоръчва обаче следният прием:
- Витамин К2-7: 100 mcg на ден;
- Магнезий: 400 mg на ден;
- Таурин: 1000-1500 мг на ден, разделе в 2 или 3 дози.
Ако все пак решите, че има смисъл да следвате съветите му, преди да го направите се консултирайте с вашия лекар, съветва още Малоун.
Ето ги и научните изследвания за ползите от употребата на трите суплемента:
Витамин К2-7: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9237441/ , https://openheart.bmj.com/content/8/2/e001715
Магнезий: https://link.springer.com/article/10.1007/s40292-019-00355-z
Таурин: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9235038/