Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Диня или пъпеш – кой плод е по-полезен

Ключови думи: диня, пъпеш, полезен плод, здраве

Изборът между диня и пъпеш може да се окаже доста труден. Елена Соломатина, доктор по диетология и кандидат на медицинските науки, разказва в интервюто си за радио Sputnik какви са полезните свойства на всяко от тези летни лакомства.

Според нея е невъзможно да се каже еднозначно кой плод е по-полезен: всеки от тях съдържа ценни за организма вещества.

"Динята има ликопен - червеният цвят на плода се дължи на този пигмент. Това е мощен антиоксидант, който предпазва организма ни от преждевременно стареене, полезен е за сърдечносъдовата система, предотвратява развитието на рак, намалява възпаленията. Пъпешът има четири пъти повече витамин С, а това е друг антиоксидант, който има противостареещ ефект и се бори с разрушителното действие на свободните радикали", обяснява диетологът.

Тя отбеляза също, че пъпешът съдържа и бета-каротин, предшественик на витамин А, който придава жълтия цвят на плода. Колкото по-наситен е цветът, толкова повече бета-каротин съдържа пъпешът.

Както пъпешът, така и динята съдържат вещества с тонизиращи свойства - продължава лекарят.

"В динята има цитрулин, аминокиселина, която понякога се продава като хранителна добавка и се използва от спортисти. Тя повишава издръжливостта, подобрява притока на кръв и предпазва мускулите от разпадане, така че динята е тоник. От друга страна, пъпешът съдържа вещества, които насърчават производството на серотонин - хормона на удоволствието", казва Соломатина.

Серотонинът, казва диетологът, е невротрансмитер и има тонизиращо действие.

И двата плода съдържат магнезий и калий, добавя тя. Калият е от съществено значение за сърцето, а магнезият укрепва кръвоносните съдове, като по този начин предотвратява високото кръвно налягане. Магнезият е от съществено значение и за костите.
Соломатина припомни ефекта на пъпеша върху храносмилането и диуретичния ефект на динята.

"Динята има повече вода, тя има диуретичен ефект, пъпешът има повече меки фибри, така че има аналгетичен ефект", каза диетологът.
 

3
Коментара по темата
3.
Каква е тая
24.08.2022 17:47:04
руска пропаганда? ;-) Джугейците веднага да спрат да ги ядат!
2.
Rando
24.08.2022 14:16:16
Редувайте ги за максимален ефект хаха и пича под мене е прав,това са зеленчуци от семейство тикви : D
1.
Кашлюк
24.08.2022 13:38:07
И динята и пъпеша са зеленчуци...
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила