Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отиде си гениален стопански ръководител на социалистическа България

Ключови думи: Димитър Ядков, почина, булгартабак,

Напусна ни един голям човек и българин. На 94-годишна възраст си отиде гениалният стопански ръководител, създателят на едно от чудесата на България, дългогодишният директор на „Булгартабак“ Димитър Ядков.

Двадесет години Ядков е начело на предприятието - години на разцвет, какъвто едва ли е имало преди него и какъвто вероятно няма да имаме никога. По негово време „Булгартабак“ търгува с над 130 компании по света, а страната ни дели със САЩ първото място по производство и износ на цигари и тютюни.

За осемте месеца на 1991 г. са произведени около 60 000 тона цигари, от които 48 000 тона за износ и 12 000 тона за вътрешния пазар, съобщава Ядков в отчета си за годината, в която се пенсионира. Изнесени са 25 000 тона тютюн, а валутните постъпления надхвърлят 320 милиона долара и 60 милиона рубли. Всеки месец след април 1991 г. в хазната постъпват над 60 милиона долара само от износ на цигари и тютюн... Към тогавашна дата обединението няма нито лев външни или вътрешни задължения, разказва в спомените си Димитър Ядков.

И още: „На фона на абсурдното искане "да осъдим Съветския съюз", ние изнасяхме за Русия 54 000 тона цигари. Можеше ли някой тогава да проумее и оцени, че го правим за пръв път с директното кредитиране от 75 милиона долара, дадени от съветското правителство! Ще бъде ли някой някога съден за това, че пренебрегна този огромен пазар, който западните компании чакаха да се отвори с голямо нетърпение?“

Днес е трудно да си представим кабинета на генералния директор на американския концерн "Филип Морис", където на стената виси карта на света и на нея върху страните от Източна Германия до Владивосток е изписано „БУЛГАРТАБАК“ Това е българската тютюнева империя. Било е.

По времето на Димитър Ядков в онази мръсна социалистическа България, която хора с принос единствено в разрухата обявиха за престъпна със закон! Роден е на 28 октомври 1927 г. в полите на Рила, в с. Горно Драглище, Разложко. Убеден антифашист, активист на РМС, член на БКП и БСП с близо 75 годишен стаж. Завършва агроикономика, работи в Разлог и с. Баня.

Ръководи Управление „Земеделие” при ОНС – Благоевград, Окръжния кооперативен съюз в Пиринския край. Името му е неразривно свързано с развитието на тютюневия гигант, който по негово време е превърнат в структуроопределящо предприятие за българската индустрия с многомилионни пазари в Турция, европейските страни, САЩ, СССР, в Иран, Ирак, Афганистан, Ливан, Тунис, Бенин и др. Избиран е за секретар на ОК на БКП в Благоевград и за първи заместник-министър на земеделието. Носител е на званието „Герой на социалистическия труд” и на редица държавни награди.

Димитър Ядков е бил и вицепрезидент на Международната организация в тютюневия бранш КОРЕСТА. Под негово ръководство, което Ядков поема от 1972 г. , с много усилия и неистов труд за по-малко от 10 години “Булгартабак“ променя изцяло облика си и започва да дава тон в световната тютюнева политика - най-голямо производство на тютюн и цигари на глава от населението, абсолютен световен рекордьор по експорт на цигари, най-висок темп на развитие в света. Наука, производство, реклама и търговия - всичко е подчинено на една цел: развитието.

Браншовиците в света започват да говорят за българския феномен. Пред Димитър Ядков са отворени вратите на всички водещи тютюневи концерни по света. Посрещат го с уважение и му се възхищават. „Булгартабак“ се конкурира и побеждава в продажбата на цигари могъщите тютюневи холдинги на САЩ. Но те не му нанасят удари под кръста, а му помагат всичко, за да се развива, с една едничка нескривана от тях цел - чрез него да навлязат в необятния съветски пазар, който братушките ни са предоставили наистина по братски и в него сме били монополисти. За да добием представа как започва всичко, ето един откъс от книгата със спомени на Димитър Ядков „Булгартабак“, издадена през 2003 г. : „Беше 15 октомври. В новата ми работа се случи нещо неочаквано. Секретарката ме уведоми, че с мен от Скопие иска да говори търговският директор на Македония табак Данчо Шатурков. След като се представи, той каза, че при тях има отговорна делегация по тютюните от САЩ. В последният момент са решили, ако може утре - за един ден - да ни посетят.

"Искат да се запознаят с Булгартабак и тютюните ви, но нямат входни визи. Друже Ядков, такава среща ще бъде полезна за Булгартабак и си струва да направиш всичко възможно..." Казах, че след час ще се обадя. Знаех, че още не съм подготвен за такава среща, а в същото време имах силното усещане, че това е шанс, който не бива да се изпуска. Събрах ръководството и някои специалисти и поисках тяхното мнение. Всички считаха, че такава среща е нужна, но времето за организирането й е много малко... Заместникът по производството Иван Цонев... предложи срещата да се проведе в Станке Димитров (сега Дупница). "Освен, че е най-близко до границата, в това предприятие има добри условия да покажем нашите тютюни.

Ако все пак от някои няма, ще уредим да бъдат доставени". ... Обадихме се в "Македония табак", че утре в 8.30 ч. наш представител ще чака делегацията на границата... На другия ден там ги чакаше Петър Стайков, зам. търговски директор, с добър английски, а ние заминахме директно за Станке Димитров. Делегацията пристигна навреме - 6 души с две луксозни коли на "Македония табак". От обичайното представяне стана ясно, че двама от тях са президенти. Най-възрастният, г-н Джак Уайднър, леко прегърбен, с остри сини подвижни очи, бе президент на Глен Тъбекоу - специализирана фирма по тютюните на концерна Рейнолдс. Другият, значително по-млад... бе Херолд Вертхаймер - президент на Сокотаб - фирма, специализирана в доставката на ориенталски тютюни за САЩ...

Веднага ми направи впечатление, че лично ръководителят на делегацията - президентът на „Глен Тъбекоу“, г-н Уайднър, седна на централния стол, на който седяха главните експерти, и започна преглеждане на балите. По едно време, като взе снопче тютюн от бала произход "Джебел басма" първа класа, заби нос в него и усещайки тайнствения аромат, неповторим и единствен, в очите му проблеснаха сълзи.

Поглаждайки нежно листята с ръцете си, развълнуван изрече: "... Е, мой стари приятелю, след почти 30 години раздяла доживяхме да се видим отново." Всички усещахме, че сме свидетели на трогателна "среща". Това може да се случи само с хора, отдадени на тази професия, дълбоко свързани с тази специфична стока, наречена тютюн, с която, когато се свържеш истински, е за цял живот. След това, по време на обяда, разбрахме, че г-н Уайднър преди войната е бил представител на Рейнолдс в гр. Кавала и е купувал български тютюни.

Оттогава познава "Джебела", един според него уникален по вкус, аромат и горяемост ориенталски тютюн. На тази среща бяха поръчани и първите количества български тютюни от новата реколта, които да се подготвят за следващото посещение на американските ни гости през февруари 1973 г.

Така се сложи началото на едно полезно сътрудничество и износа на наши тютюни за САЩ.“ Освен гениален ръководител, Димитър Ядков винаги е бил непримирим борец срещу бюрокрацията в България, не е премълчавал проблемите пред силните на деня. След 1991 г. се опитва да предложи своите виждания за развитието на „Булгартабак“ и за запазване на пазарите му в новите условия. В спомените си е записал: „След всички срещи имах чувството, че в чужбина оценяват по-реалистично мястото на „Булгартабак“, отколкото у нас“.

Димитър Ядков стана свидетел на погубването на неговото дело и както мнозина други талантливи строители на България преживя всички страдания да види как се унищожава смисъла на неговия живот. „Булгартабак“ беше унищожен безмилостно по познатата схема на прехода: източване – мафиотска приватизация – разпродаване – ликвидиране. Знаменитите заводи на предприятието са затворени, прочутите български марки цигари са продадени навън, отглеждането на желаните в цял свят български тютюни е сведено до нищо. Виновни няма… Но България ще я има, докато живее споменът за големите българи и патриоти, вложили себе си за развитието на родината. Защото жив ли е споменът, делото може да бъде възродено.

Поклон пред живота и делото на Димитър Ядков!

13
Коментара по темата
13.
Popo popovich
28.08.2022 23:39:43
♦️♦️♦️
12.
Никола Атанасов
24.08.2022 08:52:18
Дълбок поклон пред делата на г-н Ядков!
11.
Warrior
23.08.2022 21:08:45
БКП извърши преврата на 10.11.1989 г. Тогава обикновените хора нямаха пари. Пари имаха големите комунистически управници и ченгетата от КДС. Именно тези хора приватизираха,източиха и уни-
щожиха повечето от предприятията. Сега тези хора са зли и жестоки капиталисти. Европа не е виновна. Няма сила, която да накара българските червени олигарси да дават добри заплати на хората.
10.
до 8
23.08.2022 20:56:45
Истина е, че и тогава най-качественото се изнасяше по така нареченото "второ направление" и ние не можехме да го помиришем... Имало е случаи с хора донесли си нещо хубаво от чужбина и впоследствие забелязали, че е било произведено в България. И на бригадите продукцията се сортираше и най-добрата се слагаше в хубави щайги, с къдрави бели хартийки отстрани, и заминаваше също по "второ направление". Следващото качество беше за братята руснаци, като по-непридирчиви, а последното... за прасците, т.е. за нас...

Що се отнася до цигарите, Фемина и Средец горе-долу биваха. Другите си бяха боклуци, така е. Най-вероятно хубавите западни цигари са се правели с нашия тютюн. Тогава много харесвах Rothmans - най-много Royals, но и плочката беше хубава. Те изчезнаха преди много години. Това което се продава сега под името Rothmans няма абсолютно нищо общо с техния вкус.

Няма какво да си слагаме розови очила и да не признаваме недостатъците и на онова време, но истината е, че животът може да беше скромен, но никой не беше на пътя, никой не беше безработен, никой не умираше от глад и не ровеше в кофите за боклук и най-вече я нямаше тази несигурност за бъдещето и този чудовищен стрес. Корупцията беше ограничена до по-високите нива и не беше толкова видна и дразнеща навсякъде. Алчността все пак имаше граници и нещо оставаше и за нас. Наскоро си взех една стара книга от безплатните мини-книжарнички в морската градина. В нея имаше забравено билетче от 6 стотинки. Мило ми стана като го видях.
9.
Га га гааа до 8
23.08.2022 20:29:30
Значи толкова и си пушач и разбираш от качество.Сега повечето вносни изделия се превърнаха в масовка с ниско качество.
Най вероятно е извлечен никотина от тях, за да не може да те задоволи и да пуфкаш по една, две кутии на ден.
Все още има качествени цигари но са на цени от 10лв и нагоре.
В статията пише, че големите гиганти в производството на цигари са оценявали нашия сорт български тютюн като много качествен, изкопували са го и са произвеждали известни марки цигари.
8.
Глей ся
23.08.2022 20:11:19
Нямам спомен да съм се кефил на Арда,Родопи,Стюардеса,Шипка,Слънце,Алфа,Фемина,Феникс,Мелник,Средец ипр.и пр.Ако съм пропуснал някоя драгоценна марка,съжалявам.Воняха на слама.На 56 г.съм и помня.Та,хайде по лекичко с хвалбите!!!
7.
Респект
23.08.2022 20:07:14
Представям си кво му е било да гледа как свинята делян го съсипва и източва за месеци.
6.
Bbb
23.08.2022 19:50:00
Тази статия трудно може да се асимилира от днешните евроатлантически дупета които се смятат за европейци.Голям смях.
А всички които са живели в тези години и знаят точно какво е било, какво се е създало и как държавата България се е грижела за народа си, сега ги е обхванала хронична амнезия и доброволно са се превърнали в полу идиоти.Голям срам.
За тези които все пак ще ги заинтересува статията, това е една малка част от това което е била БЪЛГАРИЯ по това време.
Ноооооо евроатлантическите глашатаи гъзоблизци за няколко години промиха мозъците на тоз изпростял народ, даже и историята ще му подменят.
Пишман демократи.........
5.
...
23.08.2022 19:24:11
Светла им памет!

На повечето предприятия бяха гениални стопанските ръководители. Администрациите им работеха спокойно и стриктно, докато сервитьорките не поеха директорските им постове през 1991г.
"Силните на деня" много често са снощни, а и за съжаление "невъзпитани".
4.
RE-1
23.08.2022 19:22:03
С какво се гордеем ?
На колко много деца детството премина в низане на тютюн. Черна къртовска работа. Всичко за жълти стотинки.
3.
Ганчо мамуля
23.08.2022 18:59:18
Жалко че за такива българи можем да говорим само в минало време
2.
Горкият човек...
23.08.2022 18:20:41
Как ли е доживял такава дълбока старост наблюдавайки с мъка унищожаването на успехите си и смисъла на живота си от разни мерзавци... Дано почива на по-добро място.

Колко необразовани хора си вадеха хляба с отглеждането на тютюн! И да, България беше известна с това, както и с много други, ПОЛОЖИТЕЛНИ, неща, а не само с разруха и корупция! В СССР пиперът не е бил наричан просто пипер, а "български пипер"! Сега отглежда ли се изобщо тютюн? Нищо не съм чувала за това? Има ли някакви български цигари? Буквално оглозгаха държавата!
1.
!
23.08.2022 17:46:33
Поклон!
  Добави Коментар
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор
Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола
Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област