Пореден абсурд: Кралските военновъздушни сили спират да наемат бели мъже, за да постигнат невъзможното многообразие
Ръководителката на отдела за набиране на персонал за Кралските военновъздушни сили (КВВС или RAF) подаде оставка в знак на протест срещу т. нар. „ефективна пауза“ при набирането на бели мъже, като опит да се подсили бройката на жените и етническите малцинства в армията, твърдят източници от отбраната. Старшият офицер, каквото е нейното звание, връчи предизвестието си тези дни на фона на опасения, че всякакви подобни ограничения върху наемането, колкото и временни да са, биха могли да подкопаят бойната сила на КВВС, казаха те.
Източниците от отбраната обвиняват главния маршал на авиацията сър Майк Уигстън, ръководител на КВВС, че по всяка вероятност е готов да направи компромис със сигурността на Обединеното кралство във време на нарастващи заплахи от Русия и Китай в преследване на макар и важни цели като подобряване на многообразието и приобщаването.
Един от източниците в отбраната отбеляза как генерал сър Патрик Сандърс, началникът на армията, е сравнил днешните предизвикателства пред сигурността с тези през Втората световна война, предупреждавайки, че Обединеното кралство е изправено пред своята нова 1937 г.. „Погледнете ръководителя на КВВС, който е готов да наруши оперативните изисквания на военновъздушните сили, само за да отговори на целите по разнообразието“, каза източникът. „Мисля, че той трябва да бъде изваден от Министерството на отбраната и да му се каже: Заемете се с истинската програма за отбрана.
Тези твърдения предизвикаха реакцията на Риши Сунак, един от двамата претенденти, които се борят за следващ министър-председател на Обединеното кралство. Говорител на предизборния му щаб каза: „Единственото нещо, което трябва да има значение при набирането, е характера на отделния човек, а не пола или цвета на кожата му“.
Говорител на КВВС оспори обвиненията. „Няма пауза в набирането на хора за КВВС и няма нова политика по отношение на изпълнението на изискванията за набираните кадри“, каза той. „Командирите на Кралските военновъздушни сили знаят много добре какви са предизвикателствата, пред които сме изправени, като за целта работят така, че да се привличат и набират таланти от всяка част от обществото във Великобритания. Както при Кралския флот, така и при Британската армия, ние правим всичко възможно, за да насърчим набирането на служители от по-слабо представени групи и да гарантираме, че имаме разнообразна работна сила. Кралските военновъздушни сили имат заслужена репутация за оперативни постижения, които се основават на качеството на всички наши служители. Ние винаги ще се стремим да наемаме най-добрите таланти, с които разполагаме“.
Но друг от източниците на отбраната настоя, че действително е имало „ефективна пауза“ при набирането на бели новобранци. Също така в отговор на въпроси на „Скай нюз“, говорител на Министерството на отбраната каза: „Оперативната ефективност е от първостепенно значение и никой не принизява стандартите, за да се присъедини към Кралските военновъздушни сили. КВВС набира служители за много професии и, както останалата част от въоръжените сили, е решена да бъде сила, която е огледало на обществото, на което служи за защита."
Нито един от говорителите не коментира оставката на ръководителя на КВВС, отговарящ за набиране на новобранци. КВВС обикновено не коментира отделни свои лица.
Всички досегашни правителства са предизвиквали и трите въоръжени сили - Кралските военновъздушни, армията и Кралския флот - да подобрят статистиката си за многообразието в професията, която традиционно е била предимно бяла и мъжка. Това е цел, поддържана и от шефовете на отбраната. Адмирал сър Тони Радакин, началникът на Въоръжените сили, използва първата си публична реч, за да подчертае важността на стремежа към по-голямо разнообразие. Той каза, че „тук говорим за скръб“. „Скръбта от присъствието на твърде малко жени. Скръбта от това, че не отразяваме етническото, религиозното и когнитивното многообразие на нашата нация“. Министерството на отбраната обяви, че има за цел да увеличи съотношението на жените новобранци, постъпващи във въоръжените сили, до 30% до 2030 г. Сега те са около 12%.
КВВС - която беше първата от службите, която отвори всички свои позиции за назначаване на жени и вече има най-високото съотношение на жени - се стреми да отиде още по-далеч. Там искат съотношението на новобранците жени от военновъздушните сили да достигне 40% до края на десетилетието - повече от двойно повече от сегашното ниво. Целта за етническите малцинства пък е да достигнат 20% от всички новобранци във военновъздушните сили в рамките на същия период от време, в сравнение с около 10% сега.
Проблемът, с което се сблъскват офицерите по набиране на персонал, е, че жените и етническите малцинства обикновено отбягват определени области на службата, като например пехотните сили на КВВС. Наемането на бели мъже гарантира запълването на тези жизненоважни роли, но за сметка на разнообразието. Висшето командване изглежда дава приоритет на разнообразието пред оперативните нужди, според източници от отбраната. Те казаха, че отделът за набиране на персонал на КВВС на практика е заповядал да се спре набирането на бели мъже с надеждата, че през настоящата финансова година повече места ще могат да бъдат заети от жени и представители на етническите малцинства.
„Всички ние наистина сме за разнообразието и искаме да видим по-добро представителство, но… амбициите, с които са спуснали нива за процентен набор за етнически малцинства са абсолютна лудост, каза един от източниците. - Няма научна или културна основа за тези конкретни проценти.“ Друг източник нарече поставените цели за полово и расово разнообразие „невъзможни“. „Изглежда целият този натиск е и накарал ръководителя на отдела за набиране и подбор да връчи предизвестието си, тъй като не желае да изпълни такова искане“, казаха източници от защитата.
Източници от отбраната отбелязаха, че от 2019 г. насам КВВС са предприели стъпки, за да бъдат по-приобщаващи, като например промяна на термина „летец“ (airMAN), като сега се използва „авиатор“ (aviator), да се избягва по-специфично определение за пола (от airman, man – мъж), военните служители да се назовават с полово неутрални местоимения и с позволението да се пускат бради заради наетите покрай разнообразието войници мюсюлмани.
Източник: skynews
По големите пишки....компенсират с по малко интелигентност... не издържат на студ и болка...консумират повече храна и не издържат на глад...