“Черноморец” на ръба на фалита
Докладът на „Делойт Одит” е излязъл в края на миналата седмица. Само за две години, през 2009-а и 2010-а, собственият капитал на дружеството се е стопил от 37,669 млн. на 13,730 млн. лв. Ако цифрите паднат с още милион и половина, кредиторите могат да поискат клубът да бъде обявен във фалит, тъй като ще се слезе под критичните 25 процента от основния капитал, който е фиксиран на 50,509 млн.лв.
Загубите през 2009 и 2010 г. са общо близо 24 млн. лв. През първата година сметката е на минус 10,798 млн., а през втората - на минус 13,141 млн. Най-големи през 2010 г. са разходите за персонала, които възлизат на 7,542 млн. лв. Цифрата няма как да не бъде впечатляваща, след като тогавашният старши треньор Красимир Балъков се е разписвал срещу 50 хил. евро месечно, а заплатите на футболистите са варирали между 10 и 15 хил. евро. Смайващи са и разходите за външни услуги - 5,581 млн. Текущите пасиви за 2010-а са общо 14,181 млн., като само търговските и други задължения възлизат на 8,395 млн. лв.
Сриването във финансовата пропаст доведе до срив и в отношенията между босовете в „Петрол Холдинг” Митко Събев и Денис Ершов. На литовеца с руски паспорт му писна от наливането на пари в бездънната футболна яма и спря кранчето, което принуди собственика на „Черноморец” да продължи да поддържа огъня с лични средства. Веднага обаче се стигна до сътресения със забавяне на плащания към контрагенти и на заплати в клуба. След назначението на Димитър Димитро-Херо като старши треньор от това лято обаче като неписан закон се спазва да няма забавяне в захранването на сметките на треньорите и футболистите от представителния отбор, тъй като те са особено „тънкообидни” и започват да мрънкат дори и при най-малкото просрочване на траншове и месечни възнаграждени
Голямата стагнация в „Черноморец” си личи и с невъоръжено око от осемкратно намаления бюджет. Докато за сезона 2010/2011 г. финансовата рамка се простираше в 16 млн., то за предстоящия сезон се навира в 2 млн лв. През август м.г. Събев назначи Джан Пиеро Персикети за изпълнителен директор с основната задача да редуцира разходите, но намаляването на заплатите, което предприе италианецът се оказа недостатъчно за президента на футболния клуб. Затова през март на „Лазур” се разшета „Голямата резачка”. Бившият изпълнителен директор на „Нафтекс” Пламен Киряков се завърна на бял кон в ролята на прокурист и на бърза ръка развъртя метлата на съкращенията. Киряков, който на 20 август ще замени Персикети официално като изпълнителен директор, „отряза главите” на близо 70 процента от служителите. В името на икономиите се стигна дори и до абсурди, като например оставането без специалисти в детско-юношеската школа. Договорите на треньорите изтекоха на 30 юни и не бяха подновени, а други назначения все още няма.
Отсега е видно, че загубата за 2011 г. няма да е толкова голяма, колкото през предходните две години. Угрозата от фалит обаче си остава.
Добави Коментар