Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Коя е валутата в света, която е най-защитена от инфлацията
Златото бе такова до 2011 г., но сега има сериозна конкуренция в лицето на... Биткойн
Твърдостта е най-важната характеристика на добрите пари. Това не означава, че нещото, което се използва за валута, непременно трябва да е физически твърдо, като метал. Означава, че трябва да се произвежда трудно. В контраст „лесните пари” са лесни за произвеждане. Но най-добрият начин да разберем какво значи тази „твърдост” е да мислим за валутата като резистентна на инфлация. С това тя се превръща в добро средство за съхранение на стойност. Което задава и следния въпрос: Бихте ли инвестирали всичките си спестявания в нещo, което някой друг може да направи лесно?
По-скоро не. Това би било равносилно да вложите всичките си пари в жетони за аркадни игри. За съжаление същото важи и за влагането на ваши средства в държавни валути. Това, с което се измерва „твърдостта” на парите, е коефициентът S2F (Stock to Flow, или наличност към поток).
Наличността касае количеството от нещо, което го има, например на склад. Нещо, което е налично сега и веднага.
Потокът пък се отнася за новата наличност, която се добавя към съществуващата всяка година чрез производство или други способи.
Висок коефициент S2F значи, че годишният ръст в наличността е нисък, в сравнение със съществуващата наличност. Това значи, че нещото (в случая валута) е резистентно на инфлацията.
Обратно – ниският S2F коефициент показва, че добавената за година наличност лесно може да повлияе върху съществуващата и в този смисъл и върху цените. Това не е нещо, на което се гледа с добро око, когато става въпрос за валути.
Долу се вижда коефициента на различни физически стоки: