Русия мобилизира индустрията си за продължителна война в Украйна
Русия мобилизира индустрията си за продължителна война в Украйна, съобщава Института за изследване на войната (ISW), позовавайки се на доклади на украинското разузнаване. Според него Москва е забранила отпуските на ключови служители във военно-промишления комплекс, включително и на цялото ръководство на "Ростех".
Руското издание "Ура" също съобщава за вероятно посещение на военния министър на Русия Сергей Шойгу в "Уралвангонзавод", който е най-големият производител на танкове в страната.
Според украинското разузнаване заводът има финансови проблеми заради санкциите на Запада. Затова и в Кремъл разглеждат възможността за увеличаване на разходите с около 10 млрд. долара за цялата отбранителната промишленост, предава investor.bg.
През юли руският президент Владимир Путин подписа поправка в законодателството, която задължава всички предприятия в страната, независимо от собствеността им, да изпълняват военни поръчки, а Кремъл да променя условията на работата на служителите, припомня ISW.
Украйна разруши всички мостове, които могат да ползват руските военни за пренасяне на товари на десния бряг на р. Днепър в Херсонска област, сочат разузнавателни данни на Министерството на отбраната на Великобритания. На 13 август украинските военни са атакували отново моста край ВЕЦ "Каховка" и според техните съобщения той вече не може да бъде използван от тежка техника. В момента Русия може да използва единствено понтонен мост през Днепър, който изгради в близост до разрушения по-рано Антоновски мост.
Според ISW доставките на боеприпаси и тежко оборудване по въздух или през понтонен мост е "непрактично, ако не и невъзможно", за да бъдат извършвани широкомащабни отбранителни или нападателни операции. Ако информацията за разрушените мостове е вярна, то руските сили ще загубят способността си да се защитават, дори и срещу ограничени контраатаки, допълват още анализаторите.
Информацията за разрушената инфраструктура и ограничаване на усилията на руските военни да ремонтират съоръженията може да бъде косвено потвърдена в следващите дни - ще бъдат наблюдавани изоставени руски превозни средства, намалена интензивност на артилерийски атаки и увеличаване на докладите за недостиг на доставки, увеличен брой на военнопленници и т.н. Това обаче може да отнеме доста време в зависимост от натрупаните резерви и способността на украинските военни да унищожават складовете на руснаците.
През последните дни се наблюдава усилване на действията в Донецка област - край Сиверск и в посока Бахмут. В началото на август руските военни извършваха единични обстрели на селищата в околността, но сега се наблюдава увеличаване на интензивността. Това може да е опит за привличане на украински военни от южния фронт, където те извършват успешни контраатаки.
Стратегията на украинците се промени в последните седмици и с удари дълбоко в тила на руснаците, Киев няма някакъв съществен териториален успех, но успя да забави руското настъпление и да ограничи загубите си, пише New York Times (NYT). Изданието посочва, че се активират и местни партизанските движения. ISW също отбелязва увеличената активност на съпротивата по места, която пречи на администрирането на дейността в окупираните територии.
Всеки руски войник, който обстрелва Запорожката АЕЦ или стреля от централата ще е "специална мишена" за украинците, заяви в своето вечерно видеоборъщение украинският президент Володимир Зеленски. Централата беше превзета от Русия още през март. В последните седмици Русия и Украйна се обвиняват взаимно за обстрел над Запорожката АЕЦ.
През изминалата седмица генералният директор на ООН Антонио Гутереш поиска създаването на демилитаризирана зона около централата, но това искане не беше прието от Москва. Ядрената централа е от ключово значение за снабдяването с електроенергия в южните части на Украйна. Според властите в Киев Русия се опитва да прекъсне връзките на Запорожката АЕЦ с украинската енергийна система и да насочи произвежданата електроенергия към Крим и Русия.
Добави Коментар