България е загубила $10 милиона от лихви в сделката за F-16
Новият министър на отбраната Димитър Стоянов подготвя законодателни промени, с които да бъде вдигнат прага на разходите, над който министърът на отбраната трябва да иска разрешение от Народното събрание. В момента той е 100 млн. лв., но според министъра заради инфлацията този праг вече е твърде нисък, предава economic.bg.
Необходимо е праговете да бъдат осъвременени или премахнати. Куриоз е, че само военното министерство има праг за въоръжение до 100 млн. лв.“, коментира Стоянов при представянето на своите приоритети.
Само преди месец, в края на своето управление, същото се опита да направи и военният министър от кабинета „Петков“ Драгомир Заков. Той предложи това с разглеждането на промените в договора с военния департамент на САЩ от 2019 г., но се оказа, че това не е начинът, по който да се случи, и предложението бе оттеглено.
Друга законодателна промяна, която подготвя Стоянов и неговия екип, е създаването на специален фонд за отбрана, в който да влизат всички средства, които в края на годината не се реализират по проектите. Идеята е в нея те да се натрупват, а не както досега – да се връщат на Централния бюджет, а впоследствие наново да се залагат.
Отсрочка за вторите самолети F-16
България е поискала и отсрочка до 15 декември на крайния срок за решение по изпратената от САЩ оферта за нови осем изтребителя F-16. В момента служебното министерство подготвя проект, който ще бъде внесен в Министерски съвет, а впоследствие и в новосформирания парламент.
Крайният срок за отговор на офертата е началото на ноември, а предвид насрочените избори на 2 октомври не е ясно колко бързо 48-ото Народно събрание ще може да вземе решението. Затова официално е поискана и отсрочката.
Междувременно от българска страна, по инициатива на Военновъздушните сили, са изпратени и въпроси към департамента на САЩ във връзка с машините, които обаче не са свързани с реална актуализация на офертата.
Самолети на лизинг?
От изказването на новия военен министър стана ясно, че остатъчният ресурс на самолетите МиГ-29 е до средата на 2023 г. Както Economic.bg съобщи, вече е говорено за ремонт на шест двигателя на машините с Полша, но решението не е дългосрочно.
В следващите 3 – 4 години съществува реална опасност ние да не можем да си даваме бойното дежурство сами. Първите самолети F-16 ще пристигнат през 2025 г., в оперативна готовност могат да бъдат най-рано през 2026 г.“, посочи министърът и подчерта, че компенсации с изключение на вече одобрените от парламента за забавянето в доставките, не се предвиждат.
Затова и неговият екип е подготвил писма с искане на информация за предоставяне на самолети на лизинг. След събиране на нужната информация министърът ще я предостави на новосформирания парламент.
Припомняме, че идеята за самолети на лизинг първо дойде от самия президент Румен Радев малко след избухването на войната в Украйна. Впоследствие министерството на Драгомир Заков подкрепи идеята, но така и не стана ясно какви стъпки са направени за нейното постигане.
„Армията е загубила 10 млн. долара заради парламента“
Служебният военен министър хвърли светлина и върху забавяне на откриването на сметка във Федералната резервна банка на Ню Йорк. Идеята бе там да бъдат прехвърлени парите за заплатените вече първи осем изтребителя F-16. Средствата в размер на 2.2 млрд. лв. бяха преведени наведнъж в доверителен фонд, а с прехвърлянето им в сметка в банката в полза на Министерството на отбраната тя е можела да носи приходи от лихви на българската страна до получаването на самолетите.
Загубите от лихви са около 10 млн. долара. Това е недопустимо предвид състоянието на армията“, коментира министърът.
Справка на Economic.bg показва, че решение за откриването на сметка има от страна на третия служебен кабинет на Румен Радев от септември 2021 г. В парламента предложения за ратифициране на създаването на сметката са внасяни първо през 2019 г. от министъра на ГЕРБ Красимир Каракачанов, а впоследствие и от двамата министри на кабинета „Петков“ – Стефан Янев с приемането на Бюджет 2022 – и отново десетина дни преди закриването на 47-ия парламент.
Народното събрание носи отговорността, защото не е поставило това в дневния си ред“, подчерта министърът и изрази готовност да подготви наново документацията и да я внесе в новия парламент.
Другите големи проекти
Като един от основните приоритети в своето управление военният министър посочи поръчката за нови бойни машини за сухопътните войски. Проектът бе задвижен през 2019 г., но офертите надвишаваха с около половин милиард лева индикативната стойност от 1 млрд. лв. На въпрос дали ще се повиши бюджетът за машините при новата поръчка, министърът отвърна, че
националната сигурност пари не струва“
и поясни, че може да се мисли те да се произвеждат в страната, за да се свият разходите. Екипът му ще подготви искане за предоставяне на информация в следващите седмици.
Министерството също така е и в подготовка за сключване на договор за въоръжението, от което се нуждаят и закупените през 2020 г. по времето на Красимир Каракачанов патрулни кораби. По думите на Стоянов договорите ще бъдат сключени през август и септември. Самите кораби бяха на стойност 1 млрд. лв.
В ход е и поръчката за военните дронове за 25 млн. лв., която бе „възродена“ от предшественика на Стоянов
30 години лутане без идея ,без визия за бъдещето,рушим , крадем и плюем изграденото през онези 45 години. Остават още 10-тина до поредните 45. И пак ли ще ревем по площадите "45 години стигат"