Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Стотици леярни в Германия са на ръба на оцеляването

Ключови думи: леяри, германия, заплашени от фалит

Около 600 леярни в Германия, повечето малки и средни предприятия с под 250 служители, се подготвят за трудни месеци, през които ще се борят за своето оцеляване на фона на задълбочаващата се газова криза на континента. За много от тях преживяването на тежката зима би означавало съкращения на персонал, трудни разговори с клиенти и може би временно спиране на дейността.

Герд Рьодерс, директор на 200-годишната фирма G.A. Roeders GmbH, коментира пред Reuters, че се подготвя да спре своята леярна за алуминий, за да опита да оцелее. Планът му е да въведе нов график на работа – три седмици по 24-часови смени, последвани от едноседмично прекъсване. Според него така ще може да поддържа производството, като същевременно намали сметката си за газ.

А тя се е удвоила от миналата година – до 12.3 милиона евро. Ако не вземе трудни решения, Рьодерс смята, че тя би се утроила или дори учетворила през 2023 г.

Планът се очаква да свие разходите за газ, необходим за запалване на пещите всяка сутрин, изчислява Рьодерс – дори това да означава по-голямо заплащане на персонала, който ще трябва да взима и нощни смени.

Предизвикателствата на G.A. Roeders GmbH споделят още стотици леярни, предава economic.bg.

Показваме нашите цени на клиентите и им казваме, че трябва да платят повече“, коментира още 59-годишният Рьодерс. „Не можем да доставяме части, ако инвестираме, а не спечелим нищо обратно.“

Компанията, със заводи в Германия и Чехия, в които работят около 500 души, произвежда над 1000 различни части. Тя обслужва производители на автомобили, като Volkswagen и Continental, както и компании от авиосектора и фирми за медицинска техника. Тези дейности носят на семейната фабрика годишни приходи от 60 млн. евро.

Докато договорите с леярните обикновено включват клауза, която им позволява да таксуват повече, когато цената на метала се увеличи, такава клауза не съществува по отношение на поскъпването на енергията.

Рьодерс казва, че винаги се е стремял да пести енергия – вторият по големина разход на бизнеса след персонала. Този навик той е усвоил от баща си, който изключвал офис компютрите през нощта и лампите по време на обедните почивки.

Но сега фирмата е изправена пред безпрецедентни ръстове.

Цената на газа на нидерландския газов хъб TTF за предния месец, еталонът за Европа, почти се е утроил от началото на годината поради забавяне на доставките на руски газ през „Северен поток 1“ и стегнатия глобален пазар.
И въпреки че фирмата все още разполага с 30 000-литров резервоар с петрол, който не е бил използван от години, влизането му в употреба отново ще се е стъпка назад, каза Рьодерс.

Германският енергиен регулатор призовава предприятията, правителството и потребителите да намалят потреблението на газ и поиска от най-големите фирми да представят спешни планове за допълнително свиване на консумацията през зимата.

И все пак главните изпълнителни директори на германски производители на автомобили, включително Mercedes-Benz и Volkswagen, предупредиха през последните седмици, че поддържането на нивата на производителност съгласно аварийните планове ще работи само ако техните доставчици могат да продължат да доставят части.

Производителите на алуминий, стомана и стъкло, които са от съществено значение за производството на автомобили, разчитат повече на природния газ, отколкото самите автомобилни производители. Това предизвиква опасения от вълнообразен ефект в тяхната глобална клиентска база, ако бъдат принудени да спрат дейността си.

Германските производители на автомобилни компоненти продават на повече от 3000 директни клиенти в Съединените щати, Европа и Япония, като техните продукти достигат до над 100 000 клиенти от второ ниво, изчислява фирмата за анализ на веригите на доставки Interos.

Енергийната криза е последната от поредица сътресения – тръгвайки от изискванията за ограничаване на въглеродните емисии и затрудненията във веригите на доставки, стигайки до въвеждането на по-строги закони за надлежна проверка, особени предизвикателни за малките предприятия.

„Преминаването към агрегати, задвижвани от електричество, изисква мащабно обновяване и в най-добрия случай е възможно в средносрочен план“, посочва говорител на Германската асоциация на леярните.

Понастоящем не е налична друга технология освен запалване на машини с газ.“

Заедно с алианс от други производители на алуминий и университет, G.A. Roeders получи правителствено финансиране за проектиране на прототипна пещ за топене, която може да работи със смес от 30 – 40% водород и 60 – 70% газ. Целта е в крайна сметка да може да работи изключително с водород.

Интересът към проекта се е увеличил многократно след инвазията на Русия в Украйна, отбелязва Рьодерс. Все още обаче има много препятствия, преди да може да започне да функционира – от разширяване на технологията до създаване на мрежа за зареждане с водород.

За да се индустриализира нещо подобно, обикновено са необходими поне пет години. Ще трябва да се облечем топло, все още нямаме водородна фурна.“

 

3
Коментара по темата
3.
kremvir6
10.08.2022 16:29:54
kvi sa teq 24-4asovi smeni za 3 sedmici , horata nqma da spqt samo 6te rabotqt
to rabotata otiva kam konclager hahaha
, da ne vzemat samo evrei na rabota slu4aino?
2.
тъп
10.08.2022 16:23:20
Европа се смее на Русия, че била изостанала. В същото време затрива бизнеса и хората и връща развитието си 100 години назад. Баси логиката.
1.
мислещ
10.08.2022 16:17:44
Искаме да правим колонии в космоса, но все още не можем да живеем без газ...голЕм смех !
  Добави Коментар
Иззеха анаболни стероиди за над 500 000 лева в Студентски град Месечно от схемата са печелени около 120 000 лева Какво се случи с нея? Изчезнала е безследно 
Кметът Николай Димитров: Равда има най-дългия туристически сезон в община Несебър Равда и Несебър вече се възприемат като едно цяло – туристите трудно могат да направят разлика между двете селища благодарение на унифицираната инфраструктура, отбеляза градоначалникът Лоша новина за великденската салата Пълна е с нитрати 
Този празничен Великденски козунак на плитка стана любим на синовете ми и дори свекървата ме похвали Сложих шипков мармалад в козунака и у дома са във възторг Ситроен потегли сам и помете в гръб бургазлийка до център "Мадика" Жена влезе в болница, след като...
Мая Манолова разпродавала дрехите си в интернет Закъсала ли го е финансово бившата омбудсманка, питат в социалните мрежи Агнешкото стана празничен деликатес, внасяме яйца на поразия За една година сме произвели малко над 6000 тона агнешко месо
Защо си сложи вентилатор между краката Имах чувството, че се задушавам в костюма, който беше от дупанперд, признава победителката от последния епизод на Капките Младеж умря след луда нощ в Тайланд Препил е с лош алкохол
Радостин Василев с коментар за вота на недоверие Ето какво коментира лидерът на МЕЧ В Бургас ще се състои среща в памет на жертвите от атентата в "Света Неделя" Днес се навършват 100 години от най-мащабния терористичен акт в историята на България