Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Паразитологът д-р Татяна Цветкова, д.б. с ценни съвети към завръщащите се от тропически страни

Най-засегната от малария е Африка с приблизително 228 милиона случая за година
Ключови думи: тропически страни, д-р татяна цветкова, лаборатории лина

Д-р Татяна Цветкова, д.б. е специалист по медицинска паразитология в лаборатория „ЛИНА”. Тя споделя важна информация за завръщащите се от страни с местно разпространение на малария - предимно екзотични дестинации в Африка. Целта е по-добър контрол на заболяването, което през изминалата година беше причина за два смъртни случая в България.

Mаларията е тропическа паразитоза, която се предава от комари род Anopheles. Симптомите обикновено се появяват седем дни до един месец, а понякога и след няколко месеци, затова вниманието ни трябва да е повишено.
“Има едно златно правило за всеки, завърнал се от тропическа страна, и то е при повишаване на телесната температура първо да се изследва за малария. Всички останали заболявания остават на по-заден план в диагностиката”, заявява д-р Татяна Цветкова, д.б.

Маларията е напълно предотвратима, ако се диагностицира навреме 

Първите прояви на болестта много наподобяват тези на COVID-19, грип и други заболявания. Те включват: температура, главоболие, отпадналост, мускулни болки и понякога диария. Именно поради тези сходства е възможно пациентът  да се обърка, мислейки си, че всъщност е заразен с коронавирус. Усложненията при малария могат да настъпят няколко дни след първите симптоми и да бъдат причина за фатален изход, поради ненавременно приложено специфично лечение. 

Кои групи е препоръчително да се изследват:

- Моряци; 
- Работещи в ендемични зони за малария; 
- Туристи в ендемични зони за малария.

В списъка попадат и хора, които са боледували в миналото от малария. Те не са защитени срещу повторно заразяване и боледуване. Всички, които са приемали химиопрофилактика за паразитозата са предпазени от тежко боледуване, но не и от заразяване, ето защо те също трябва да бъдат изследвани.

“В случай на повишаване на температурата след завръщането Ви в България, дни до месеци след напускане на ендемичната за малария страна, незабавно потърсете паразитологична лаборатория. Бързите антигенни тестове, с които някои от моряците разполагат в домашни условия, не са със 100% достоверност и не може да се разчита на тях за адекватна диагностика. Колкото и безобидно да Ви се струва повишението на телесната температура, не чакайте евентуалното следващо покачване, защото това може да е свързано с настъпването на усложнения”, съветва д-р Цветкова, д.б. 

В лаборатория „ЛИНА” работят трима специалисти по медицинска паразитология и един специализант. За изследване на малария се взема периферна (капилярна кръв), с която могат да се направят както кръвни препарати за морфодиагностика, така и бърз антигенен тест за малария.

Разпространение на заболяването

Според последния доклад на СЗО случаите на малария са 241 милиона в световен мащаб, като паразитозата продължава да бъде ендемична (местно разпространена) в 85 страни. В сравнение с предния годишен доклад на СЗО случаите на малария се увеличават. Това става  въпреки глобалната стратегия за контрол на заболяването и на фона на пандемията от COVID-19. Най-засегната е Африка с приблизително 228 милиона случая за година (95% на случаите), следват страни от Югоизточна Азия, Източното Средиземноморие , Западния тихоокеански регион и части от Централна и Южна Америка.

Според последния доклад на Европейския център за превенция и контрол на  заболяванията (ECDC) случаите на малария в страните от Европа са 8641. В България всяка година са различен брой, например за 2016 г. са били 28 броя, а за 2019 г. – 8 броя. Въпреки че Европа е първият континент, обявен от СЗО за свободен от малария през 2015 г. (без местно разпространение), тук продължават да се регистрират смъртни случаи при хора, заразени с маларийни плазмодии, завърнали се от страни, където е разпространено заболяването, за съжаление в това число и България. 
 

Хит: Този бургазлия е увековечен "Ш' с' боря за теб, чуек!", е фраза на Виктор, която излиза извън пределите на Големия брат "Дай ми 50 лева, за да ям" Олимпийски медалист от Париж 2024 не може да се прехранва сам, защото...
Зловредни имейли заливат електронните ни пощи Мнимите изпращачи се представят за търговци, куриерски служби, администратори на пощата  Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че... Алексиев дели килия с още трима, няма привилегии
Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки Две от момчетата си правели регистрации в гей приложения като grindr и примамвали хора оттам в хотели в София, общо пострадалите са петима 72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете Момчето е изскочило внезапно на пътното платно
Избяга в Париж Самоличността на придружителя ѝ е дълбока тайна Празнува с новия мъж в луксозен хотел
Синоптик: Идва много сняг! Седмицата започва със слънчево време, очакват се валежи в края ѝ Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир! За да накарате цъфтящите орхидеи да цъфтят възможно най-дълго, опитайте тези методи
Трима са арестувани след бруталния побой в столичен мол Трима мургави плюели по клиентите и персонала, а след забележка се нахвърлили с боксове и ритници върху служител Отиваш на хотел, крадат ти парите 250 евро изчезнаха мистериозно от хотелска стая