Главоболията за американската икономика тепърва предстоят
В момента вероятно изглежда трудно да си представите, че в САЩ се задава рецесия. Някои от най-важните показатели все още са оптимистични, но много вероятно ситуацията да се промени корено в бъдеще. Досега няма исторически прецедент, при който икономиката да е била в рецесия, а в същото време да създаде 528 000 работни места за един месец, както направиха САЩ през юли. Коефициентът на безработица от 3.5% –най-ниското ниво от 1969 г. – не съответства на икономическо свиване, предава economic.bg.
Но това не означава, че не предстои рецесия и, по ирония на съдбата, именно феноменалната устойчивост на пазара на труда може да представлява най-голямата дългосрочна опасност за икономиката като цяло, пише CNBC в свой анализ. Федералният резерв се опитва да облекчи натиска върху исторически ограничената ситуация с работните места и бързото повишаване на заплатите, опитвайки се да контролира инфлацията, която е на най-високото си ниво от повече от 40 години.
Истината е, че това дава допълнителна възможност на Фед да продължи да затяга, дори да тласне икономиката към рецесия“, каза Джим Беърд, главен инвестиционен директор в Plante Moran Financial Advisors. „Няма да е лесна задача да продължим да затягаме паричната политика без отрицателни последици за потребителите и икономиката.“
Наистина, след стабилните работни места, които включват 5.2% покачване на средните почасови доходи за 12-те месеца, търговците ускориха своите залози за по-агресивен Фед. Към петък следобед пазарите определяха около 69% шанс централната банка да приложи третото си поредно увеличение на лихвите с 0.75 процентни пункта, когато се срещне отново през септември, според данни на CME Group.
Така че докато президентът Джо Байдън празнуваше големия брой работни места в петък, много по-неприятна порция вероятно е напът следващата седмица. Индексът на потребителските цени, най-широко следеният измерител, излиза в сряда и се очаква да покаже ускоряваща се инфлация, дори при рязък спад на цените на бензина през юли.
Това ще усложни работата на централната банка, която се опитва да балансира между повишенията на лихвените проценти за смекчаване на инфлацията и избягването на рецесия.
Както каза Рик Ридер, главен инвестиционен директор в гиганта за управление на активи BlackRock, предизвикателството е „как да се извърши меко кацане, когато икономиката навлиза горещо и каца на писта, която никога не е използвана преди“.
Новините идват много по-бързо от очакваното, усложнява работата на Федералния резерв, който се стреми да създаде по-умерена среда за заетостта, в съответствие с опитите си да смекчи настоящите нива на инфлация“, каза Ридър в клиентска бележка. „Въпросът обаче сега е колко още (и по-високи) ще трябва да бъдат лихвите, преди инфлацията да бъде поставена под контрол?“
Още признаци на рецесия
Финансовите пазари залагаха срещу Фед по други начини.
В петък следобед доходността на 2-годишните съкровищни облигации надхвърли тази на 10-годишните с най-високия марж от около 22 години. Това явление, известно като обърната крива на доходност, е издайнически знак за рецесия, особено когато продължава за дълъг период от време. В настоящия случай инверсията е в сила от началото на юли.
Но това не означава, че рецесията е неизбежна, само че е вероятна през следващата година или две. Въпреки че това означава, че централната банка има известно време на своя страна, това също може да означава, че няма да има лукса на бавното нарастване, а по-скоро ще трябва да продължи да действа бързо – ситуация, която политиците във Фед се надяваха да избегнат.
Това със сигурност не е моят основен сценарий, но мисля, че може да започнем да чуваме някои разговори за повишение между срещите, но само ако следващата порция инфлационни доклади е гореща“, каза Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab.
Сондърс нарече настоящата ситуация „уникален цикъл“, в който търсенето се пренасочва обратно към услуги за сметка на стоките и поставя множество предизвикателства пред икономиката, правейки дебата дали САЩ са в рецесия по-малко важен от това, което предстои.
Това е широко споделяно мнение от икономисти, които се опасяват, че най-трудната част от пътуването тепърва предстои.
Икономическото производство се сви за две последователни тримесечия през първата половина на 2022 г., но силният пазар на труда означава, че в момента вероятно не сме в рецесия“, каза Франк Стиймърс, старши икономист в The Conference Board.
„Очаква се обаче икономическата активност да се охлади допълнително към края на годината и е все по-вероятно икономиката на САЩ да изпадне в рецесия преди края на годината или в началото на 2023 г.“
Добави Коментар