Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Морето завря от цаца и меджид

Ключови думи: Новини, риба, цаца, море

Морето ни е пълно с цаца и меджид. Това са установили учени след лятното проучване на биоразнообразието. Негативна тенденция обаче се забелязва отново при черноморската акула. Популацията й е намаляла значително, а уловът й е 10 пъти по-малко, разказа пред „Телеграф“ доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.

Той уточни, че преди около десетина години уловът е бил около 200 тона, а сега е едва 19-20 тона. Според учените причината за драстичния спад, който се наблюдава при черноморската акула, е в нейното експлоатиране.

„Тя е с ограничени запаси. Общо взето само ние я експлоатираме като вид, явно има голям търговски интерес. В другите страни няма улов. Като цяло това е доста застрашен вид в световния океан“, обясни доц. Райков. Той изтъкна, че акулите се събират само при размножаване и през останалото време плуват сами.

Барбунът също е с голям търговски интерес, като се изнася предимно за Гърция. Този вид обаче е с по-малки запаси в нашето Черноморие и с ограничени миграции.

Медузи

Интересна тенденция според учените е, че тази година не е имало медузи в траловете при провеждане на изследването.

„През последните години медузите бяха в доста големи количества и пречеха на работата на трала, защото затрудняваха целевия улов. Това може да се дължи на много неща. Честото опресняване на водите от делтата на Дунав и влизането на големи количества в Черно море намалява солеността. Тази година има по-малък поток пресни води и може би това се отразява на медузите.

Самото проучване се осъществява всяко лято и то проучва българската акватория на Черно море. То е част от т.нар. програма за събиране на данни в Европейския съюз. Целево се изследват няколко вида риби като трицона, меджид, барбун, сафрид, хамсията, черноморската акула и всичко останало, което влиза като улов. По този начин учените правят оценка на запасите. През октомври и ноември има друго проучване, което е свързано с есенната миграция на рибите. Тогава се проследяват предимно паламуд, сафрид, чернокоп.

Още миналото лято пък учените алармираха, че някои видове риба в Черно море са пред изчезване, защото броят им е драстично намалял. Това са акулата и есетрата. Запасите им са стигнали критично ниво. Реална статистика обаче няма, те могат да съдят само по улова в траловете по време на целевите проучвания.

Рапаните все по-дребни

Рапаните стават все по-дребни поради голямата експлоатация още от 90-те години. Това обясни доц. Виолин Райков.

„На румънския бряг доста години не се ловеше рапан, а сега това се промени. При тях популацията е все още стабилна - има и големи екземпляри, които са обект на търговски интерес. Основният улов се осъществява от тях в момента. При нас са малки, като тенденцията се запазва трайно“, обясни ученият. Другата причина според доц. Райков е липсата на хранителна база в Черно море.

Рапаните са предимно за износ, но голяма част се изкупуват от Румъния и чак тогава се препродават.

Голям търговски интерес има и към бялата мида.

„Белите миди обитават плитка прибойна зона и са чувствителни към температурните промени и лошото време. Човешката дейност допълнително ги стресира, особено уловът им с драга. При такава човешка експлоатация не се дава възможност на белите миди да пораснат достатъчно. Ако риболовът се засилва, запасите от бяла мида ще се изтощят значително и няма да има достатъчно миди“, обясни доц. Райков.

1
Коментара по темата
1.
Aha
06.08.2022 16:28:21
доц. Райков може да си навие дипломата на фунийка и да си я завре там де слънце не огрява.
Относно рапаните : по-дребни са не защото се ловят интензивно , а защото изядоха огромна част от черната мида. Рапанът расте според МИДАТА ! Колкото по-дребна е мидата - толкова по-дребен ще си остане и рапанът.
2. Бялата мида : Има поне 10 научни труда описващи бялата мида,3 италиански, 2 френски и т.н ( във всички я водят инвазивен вид ) поне тях да беше прочел преди да се изказва.
3. Акулата : и все повече ще намалява поради прекомерния улов и липса на контрол.
4. Медузите : по това време на годината "професоре" не знам какви медузи търсите на дълбочини 30-70 метра. като искате да търсите медузи слезте на плиткото и по заливите да се нагледате на медузи. Точно тази година медузите са във огромни количества , но все още са малки и стоят в плитките води. Като пораснат достатъчно ще говорим пак.
5. Нищо не се споменава за калкана който въпреки квотния улов е обект на свръх улов. Варненските кораби и в частност тези които работят за ТИМ , тралят денонощно ,24/7, 365дни годишно , с дънни тралове, само и изключително за калкан !
6. Попчета : от както се разреши попчетата да се хващат със "кошове" , а не със мрежи до определен размер на окото във най-скоро време ще ги пишете и тях като застрашен вид.
Ако нещо не е ясно питайте !
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес