Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Морето завря от цаца и меджид

Ключови думи: Новини, риба, цаца, море

Морето ни е пълно с цаца и меджид. Това са установили учени след лятното проучване на биоразнообразието. Негативна тенденция обаче се забелязва отново при черноморската акула. Популацията й е намаляла значително, а уловът й е 10 пъти по-малко, разказа пред „Телеграф“ доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.

Той уточни, че преди около десетина години уловът е бил около 200 тона, а сега е едва 19-20 тона. Според учените причината за драстичния спад, който се наблюдава при черноморската акула, е в нейното експлоатиране.

„Тя е с ограничени запаси. Общо взето само ние я експлоатираме като вид, явно има голям търговски интерес. В другите страни няма улов. Като цяло това е доста застрашен вид в световния океан“, обясни доц. Райков. Той изтъкна, че акулите се събират само при размножаване и през останалото време плуват сами.

Барбунът също е с голям търговски интерес, като се изнася предимно за Гърция. Този вид обаче е с по-малки запаси в нашето Черноморие и с ограничени миграции.

Медузи

Интересна тенденция според учените е, че тази година не е имало медузи в траловете при провеждане на изследването.

„През последните години медузите бяха в доста големи количества и пречеха на работата на трала, защото затрудняваха целевия улов. Това може да се дължи на много неща. Честото опресняване на водите от делтата на Дунав и влизането на големи количества в Черно море намалява солеността. Тази година има по-малък поток пресни води и може би това се отразява на медузите.

Самото проучване се осъществява всяко лято и то проучва българската акватория на Черно море. То е част от т.нар. програма за събиране на данни в Европейския съюз. Целево се изследват няколко вида риби като трицона, меджид, барбун, сафрид, хамсията, черноморската акула и всичко останало, което влиза като улов. По този начин учените правят оценка на запасите. През октомври и ноември има друго проучване, което е свързано с есенната миграция на рибите. Тогава се проследяват предимно паламуд, сафрид, чернокоп.

Още миналото лято пък учените алармираха, че някои видове риба в Черно море са пред изчезване, защото броят им е драстично намалял. Това са акулата и есетрата. Запасите им са стигнали критично ниво. Реална статистика обаче няма, те могат да съдят само по улова в траловете по време на целевите проучвания.

Рапаните все по-дребни

Рапаните стават все по-дребни поради голямата експлоатация още от 90-те години. Това обясни доц. Виолин Райков.

„На румънския бряг доста години не се ловеше рапан, а сега това се промени. При тях популацията е все още стабилна - има и големи екземпляри, които са обект на търговски интерес. Основният улов се осъществява от тях в момента. При нас са малки, като тенденцията се запазва трайно“, обясни ученият. Другата причина според доц. Райков е липсата на хранителна база в Черно море.

Рапаните са предимно за износ, но голяма част се изкупуват от Румъния и чак тогава се препродават.

Голям търговски интерес има и към бялата мида.

„Белите миди обитават плитка прибойна зона и са чувствителни към температурните промени и лошото време. Човешката дейност допълнително ги стресира, особено уловът им с драга. При такава човешка експлоатация не се дава възможност на белите миди да пораснат достатъчно. Ако риболовът се засилва, запасите от бяла мида ще се изтощят значително и няма да има достатъчно миди“, обясни доц. Райков.

1
Коментара по темата
1.
Aha
06.08.2022 16:28:21
доц. Райков може да си навие дипломата на фунийка и да си я завре там де слънце не огрява.
Относно рапаните : по-дребни са не защото се ловят интензивно , а защото изядоха огромна част от черната мида. Рапанът расте според МИДАТА ! Колкото по-дребна е мидата - толкова по-дребен ще си остане и рапанът.
2. Бялата мида : Има поне 10 научни труда описващи бялата мида,3 италиански, 2 френски и т.н ( във всички я водят инвазивен вид ) поне тях да беше прочел преди да се изказва.
3. Акулата : и все повече ще намалява поради прекомерния улов и липса на контрол.
4. Медузите : по това време на годината "професоре" не знам какви медузи търсите на дълбочини 30-70 метра. като искате да търсите медузи слезте на плиткото и по заливите да се нагледате на медузи. Точно тази година медузите са във огромни количества , но все още са малки и стоят в плитките води. Като пораснат достатъчно ще говорим пак.
5. Нищо не се споменава за калкана който въпреки квотния улов е обект на свръх улов. Варненските кораби и в частност тези които работят за ТИМ , тралят денонощно ,24/7, 365дни годишно , с дънни тралове, само и изключително за калкан !
6. Попчета : от както се разреши попчетата да се хващат със "кошове" , а не със мрежи до определен размер на окото във най-скоро време ще ги пишете и тях като застрашен вид.
Ако нещо не е ясно питайте !
  Добави Коментар
Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова
Твърди, че е била опипвана от... Полицайка Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал?
Неочаквано високи температури в... Англия Почина млад футболист Трагедия до България