Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Най-големият леяр на чипове – основната причина за визитата на Пелоси в Тайван?

Ключови думи: нанси пелоси, полупроводници, тайван, посещение, визита

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси може да е напуснала Тайван, но посещението ѝ там насочва светлината на прожекторите върху критичната роля на острова в глобалната верига на доставки на чипове и по-специално върху най-големия производител на чипове в света – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

По време на противоречивото си посещение, което разгневи Пекин, Пелоси се срещна с председателя на TSMC Марк Лиу. Анализаторите определят това като знак, подчертаващ огромното значение на полупроводниците за националната сигурност на САЩ и ключовата роля на компанията в производството на най-модерните чипове, предава economic.bg.

Полупроводниците, които влизат във всичко – от смартфони до автомобили и хладилници – се превърнаха в основна част от технологичното съперничество между САЩ и Китай през последните няколко години. Недостигът на полупроводници подтикна Вашингтон да потърси начин как да навакса индустриалното си изоставане от Азия и да запази преднината си пред Китай (б.р. – преди дни американският Конгрес прие ключовият законопроект за чиповете, за който Пекин изрази опасения, че ще изкриви пазара).

„Нерешеният дипломатически статут на Тайван ще остане източник на силна геополитическа несигурност. Дори пътуването на Пелоси подчертава колко важен е Тайван и за двете страни“, коментира пред CNBC Рийма Бхатачаря, ръководител на азиатските изследвания във Verisk Maplecroft.

Очевидната причина е решаващото му стратегическо значение като производител на чипове и в глобалната верига на доставки на полупроводници.“

Посещението на Пелоси в Тайван и срещата с TSMC показват, че САЩ не могат да се справят сами и ще изискват сътрудничество с азиатски компании, които доминират при най-модерните чипове.
Решаващата роля на TSMC

TSMC е леярна. Това означава, че произвежда чипове, проектирани от други компании. TSMC има дълъг списък от клиенти – от Apple до Nvidia, някои от най-големите технологични компании в света.

След като САЩ изостанаха в производството на чипове през последните около 15 години, компании като TSMC и Samsung Electronics в Южна Корея продължиха напред с авангардни технологии за производство на чипове. Въпреки че все още разчитат на инструменти и технологии от САЩ, Европа и другаде, TSMC например успя да затвърди мястото си на най-добрия производител на чипове в света.

TSMC държи 54% от световния леярски пазар, според Counterpoint Research. Тайван като държава представлява около две трети от глобалния леярски пазар, когато разглеждаме TSMC заедно с други играчи като UMC и Vanguard. Това подчертава значението на острова на световния пазар на полупроводници.

Когато добавите Samsung към микса, който има 15% от глобалния леярски пазарен дял, се вижда същинската доминация на Азия в сферата на производството на чипове.

Ето защо Пелоси си постави за цел да се срещне с председателя на TSMC.
Страхове от инвазия в Тайван

Китай гледа на демократично самоуправляващия се Тайван като на ренегатска провинция, която трябва да се обедини отново с континента. Седмици наред Пекин предупреждаваше Пелоси да не отива там.

По време на нейното посещение Китай нагнети напрежението, като проведе военни учения.

Съществува опасение, че всякакъв вид нахлуване в Тайван от Китай може да засегне масово структурата на властта на глобалния пазар на чипове, давайки на Пекин контрол върху технологиите, които преди това не е имал. Освен това съществува страх, че една инвазия може да задуши доставките на авангардни чипове за останалия свят.

    Най-вероятно китайците ще го „национализират“ (TSMC) и ще започнат да интегрират компанията и нейната технология в собствената си индустрия за полупроводници“, прогнозира Абишур Пракаш, съосновател на консултантската фирма Център за иновации на бъдещето.

Лиу от TSMC обаче каза пред CNN, че нахлуване в Тайван би изкарало производителя на чипове от строй, превръщайки го в „неработещ“.

    Никой не може да контролира TSMC със сила“, каза Лиу.

Какво правят САЩ?

САЩ поставят голям акцент върху възстановяването на производството. Под ръководството на главния изпълнителен директор Пат Гелсингер Intel се опита да обнови своя леярски бизнес, след като изоставаше от TSMC години наред.

Но САЩ също се опитаха да убедят други компании да създадат свои бази на тяхна територия. TSMC например в момента изгражда завод за производство на стойност 12 милиарда долара в Аризона, където да произвежда високотехнологични чипове.

Миналата седмица Камарата на представителите на САЩ прие Закона за чиповете и науката, който предвижда 52 милиарда долара финансиране, предназначено да стимулира производството на полупроводници в САЩ и да подобри конкурентоспособността спрямо Китай.

САЩ също се стремят да ограничат достъпа на Пекин до технологии.

През 2020 г. Вашингтон въведе правило, което изисква чуждестранните производители, използващи американско оборудване за производство на чипове, да получат лиценз, преди да могат да продават полупроводници на китайския гигант за телекомуникационно оборудване Huawei. TSMC правеше процесорните чипове за смартфони на Huawei, но след хода на САЩ вече не можеше да доставя. В резултат на това бизнесът със смартфони на Huawei беше тежко наранен.

Същата година най-големият производител на чипове в Китай Semiconductor Manufacturing International Corporation беше поставен в черен списък за износ на САЩ, ограничаващ достъпа му до ключови технологии.
Как се представя Китай?

През последните няколко години Китай превърна стимулирането на полупроводниковата си индустрия в стратегически приоритет с акцент върху еманципацията от американската технология.

SMIC е от решаващо значение за амбициите на Китай, но санкциите спряха достъпа му до ключови инструменти, необходими за производството на най-модерните чипове – като тези на TSMC. В крайна сметка SMIC изостава с години зад конкурентите си. А китайската полупроводникова индустрия все още разчита в голяма степен на чужди технологии.

TSMC има два завода за производство на чипове в Китай, но те произвеждат по-малко сложни полупроводници, за разлика от производственото съоръжение в Аризона.
Съюзи за производство на чипове

САЩ се стремят да създадат партньорства за полупроводници със съюзници в Азия, включително Япония и Южна Корея, като начин да осигурят доставките на ключови компоненти и да запазят преднина пред Китай.

Междувременно TSMC е попаднала в центъра на съперничеството между САЩ и Китай и може да бъде принудена да избира странa, смята Пракаш. Поетият ангажимент към усъвършенстван завод за полупроводници в САЩ може вече да е знак към коя клони.

„Всъщност компания като TSMC вече е „избрала страна“. Тя инвестира в САЩ, за да подкрепи американското производство на чипове, и каза, че иска да работи с „демокрации“, като ЕС, за производството на чипове“, отбелязва Пракаш.

    Все по-често компаниите придават идеологически тон в това с кого работят. Въпросът е, тъй като напрежението между Тайван и Китай нараства, ще успее ли TSMC да запази позицията си (изравнявайки се със Запада) или ще бъде принуден да калибрира отново своята геополитическа стратегия.“

 

4
Коментара по темата
4.
Недялка Федероси
04.08.2022 16:37:11
На баба Недялка Федероси зора и е Интел да си отворят фабриката в Охайо през 2026 г.Иначе китайците гепят ли Тайван,тая ще яха метлата,а останалите коне и магарета,за да се придвижват.
3.
kaputt si e rabotata
04.08.2022 15:50:56
Ето един пример за чакане с месеци, като прогнозите които ми дадоха от магазина са за чакане от минимум година, иначе на сайта са дали дата на зареждане ОТ - Bestellt, voraussichtlich an Lager ab: 16.04.2023.
Причината - липса на чипове, азиатците не могат да наваксат. Не може да се разчита на тях, доказа се.

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Pioneer-DJ-CDJ-3000/art-DJE0007601-000
2.
vsichko e kaputt
04.08.2022 15:20:56
Нормално. Дано изтеглят солидно производство на чипове и някъде по белите държави или в Европа. Преди известно време беше така - днес си поръчвам техника и пристига утре, а сега чакам с месеци поради липса на чипове.
1.
Хахахахахаха
04.08.2022 15:18:28
леяр на чипове?!??!?!?! ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХА
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта