Безплатно кръвно изследване показва риска от сърдечно-съдови заболявания
В най-отпускарския месец август медицински център „Света София“ и университетска болница „Дева Мария“ ще дадат възможност на 200 човека над 60 г. напълно безплатно да проверят своя риск от сърдечно-съдови заболявания. Новата профилактична програма стартира от днес и ще включва кръвно изследване на пет важни показателя, които индикират сърдечно-съдовите заболявания, както и тяхната консултация със специалист. Вече можете да запишете час на 056 89 62 62, в случай, че искате да направите изследването си в университетска болница „Дева Мария“ или 056 84 50 83, в случай, че искате да направите изследването си в медицински център „Света София“.
В изследването ще бъдат проверени показателите на LDL холестерол, HDL холестерол, общ холестерол, серумна глюкоза и D- димер, за които е доказано, че могат с точност да определят риска от заболявания на сърдечно-съдовата система. LDL холестеролът е познат като лош холестерол, който бързо се окислява и образува плаки по артериалните стени, което пък води до запушване на артериите и сърдечно-съдови заболявания. От своя страна HDL холестеролът или добрия холестерол помага за транспортирането на холестерола към чертния дроб и предпазва от появяване на плаки в артериите. Серумната глюкоза също е от важните показатели, тъй като завишената кръвна захар е свързана с повишен риск от сърдечно-съдово заболяване. Последният показател в профилактичната програма- D-димер индикира дали някъде в съдовата система се образуват активно кръвни съсиреци. Важно е да се знае, че изследването по профилактичната програма трябва да бъде направено на гладно, а 12 часа по-рано се препоръчва бедна на мазнини храна.
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат причина номер 1 за заболяемост и смъртност както по света, така и в България. Един от големите проблеми у нас е липсата на профилактика и ранна диагностика на заболяванията. Специалистите напомнят, че нацията ни е една от най-застаряващите, затлъстелите и обездвижени в Европа и липсва личен ангажимент към здравето, което очаквано ни прави на първо място по заболеваемост и на трето място по смъртност.