Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не забравяйте, че и животните са жадни в жегите – ето как да им помогнем

Ключови думи: животни, жеги, жажда, вода, помощ

В горещите и сухи летни дни и птиците са жадни - особено тези, които се хранят със семена. Те се нуждаят от вода поне два пъти дневно, посочват от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). 

Сред най-засегнатите от жажда в градовете са пойните птици - синигери (син и голям синигер), зелениката, чинката, щиглецът. Също и гълъбите, гугутките, косът и врабчетата, уточниха за БТА от дружеството. 
Птиците нямат потни жлези, но губят влага при дишането, обясняват орнитолозите. Водата за къпане е също много важна за тях. Освен с поилки, може да им помогнем с не много дълбока къпалня за птици - например от голяма подложка за саксия с камък в средата, на който птиците да кацат. Може да е глинен съд или обърнат капак от кофа, вкопан в земята. Ако той е гладък и хлъзгав, тънък слой чакъл на дъното и малък плосък камък в средата ще го направят по-комфортен.
 
Поставянето на банята в близост до храсти и дървета ще позволи на пернатите да са в безопасност. Жадните птици прибягват до бидони или корита с вода, в които много от тях се давят, предупреждават от БДЗП. Ако няма как да затворим такива съдове, може да пуснем на повърхността парче дъска, на което птиците да кацат. Не само птици умират от жажда в горещите дни. От PETA - Хора за етично отношение към животните, призовават да поставяме купи с вода за кучета и котки пред домовете си, като избираме съдове, които не се преобръщат лесно, и да ги пълним сутрин и вечер. 

На магаретата, овцете и конете е необходима много вода, обръщат внимание на стопаните природозащитниците.

Важно е да се осигури и защита от силно слънце за животните на открито. 

В горещите летни дни да оставяме вода на открити места за животни и птици призоваха и експерти от природен парк "Сините камъни" в Сливен.  

Според тях българите са много състрадателни и се стремят да помагат на животните, много от хората, обаче, не знаят как да постъпят в проблемна ситуация.

От дирекцията на парка организират целогодишно беседи с деца и ученици, с идеята отрано те да бъдат ангажирани с опазването на живия свят около тях.

 БТА

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила