Революционно ! Изпращат астронавти на астероид
Ключови думи:
космическа мисия, НАСА, астероид, астронавти, космически совалки, Доналд Йеоманс, Барак Обама, Джордж Буш, Марс
След като прекрати 30-годишната пограма с изпращането на совалки в открития Космос, Американската космическа агенция се насочва към нов проект – толкова дързък, че дори най-блестящите умове в Хюстън са притеснени, пише huffingtonpost.com, цитиран от Днес.бг.
Задачата е в рамките на 15 години астронавти да бъдат изпратени на голям астероид. Предизвикателствата са много, критиците – също, но в НАСА са убедени, че бъдещето на човешката цивилизация може да зависи от успеха на новата мисия. „Защото на всеки 100 млн. години астероид с ширина от 10 километра удря планетата ни. А такъв удар ще има катастрофални последствия”, коментира Доналд Йеоманс, директор на програмата на НАСА за космически обекти в близост до Земята.
А ако се стигне до изследване „отблизо” на гигантските, орбитиращи около Слънцето космически скали, шансът да се научим как да променяме пътя на потенциалните астероиди-убийци е доста по-голям. Разбира се, изпращането на хора на астероид няма да е никак лесно. Като за начало приземяването ще е невъзможно поради липсата на гравитация. За да се достигне до повърхността, най-вероятно космическият кораб на НАСА ще трябва да се „закачи” за небесното тяло.
След това предстои още по-трудна задача – как астронавтите да се доберат до повърхността. Освен всичко друго, все още няма набелязан конкретен астероид, който да бъде изследван. Но според президентските разпоредби това трябва да се случи в следващото десетилетие, а стартът на мисията да бъде даден не по-късно от 2025 година. Редица експерти, в това число и астронавти с опит в космическите полети, са твърдо против решението на Барак Обама да замени плановете на своя предшественик Джордж Буш за по-обстойно изследване на Луната с мисия за изучаване на астероиди.
Поддръжиниците на идеята за смяна на приоритета обаче са убедени, че успешно завършване на новата програма (събиране на данни, изследвания и т.н.) ще даде огромен тласък към постигане на голямата цел – добре подготвена човешка мисия до Марс. Добави Коментар