Ще изпаднат ли САЩ в неплатежоспособност?
Президентът на САЩ Барак Обама порица новия план, предложен от републиканците за избягване на безпрецедентния дефолт по плащанията и заяви, че лидерите на двете партии в Конгреса трябва да постигнат компромис, който да стигне до бюрото му преди крайния срок - 2 август, пише Вести.бг.
САЩ рискуват да изпаднат в техническа неплатежоспособност, ако дотогава не бъде постигнато споразумение в Конгреса за вдигане на тавана на вътрешния държавен дълг.
Ако бюджетният дефицит продължава да расте със същото темпо, това ще струва загуба на работни места и ще причини тежки вреди за икономиката, предупреди президентът в пряко обръщение от Белия дом в телевизионния прайм тайм снощи (рано тази сутрин тази сутрин бълг. време), предаде Ройтерс.
Американският народ може и да е гласувал за разделено управление, но не и за нефункциониращо управление, заяви президентът.
Обама упрекна републиканците, че техният подход в дебата е
довел до опасна безизходица,
но добави, че е убеден, че компромис е възможен и призова избирателите да окажат натиск над Конгреса за постигането му.
Ако искате балансиран подход към намаляване на бюджетния дефицит, кажете го на вашия депутат в Конгреса, заяви той.
Обама застана пред телевизионните камери няколко часа, след като първо републиканците, а след тях и демократите в Конгреса предложиха различни планове.
Президентът заяви, че предложението, представено от председателя на Камарата на представителите Джон Бейнър, ще повиши тавана на дълга само колкото да отложи заплахата от неплатежоспособност с шест месеца (до март) и "с други думи, не решава проблема".
Обама описа сериозните икономически последици от техническата неплатежоспособност и дори опасността от намаляване на кредитния рейтинг, ако не бъде постигнат компромис за повишаване на тавана на дълга от 14,3 трилиона долара и намаляване на бюджетния дефицит.
Дефолтът по нашите задължения е безразсъден
и безотговорени изход от този дебат, каза той. Рискуваме да предизвикаме икономическа криза, причинена почти изцяло от Вашингтон, каза Обама.
Първият в историята на САЩ дефолт ще засегне директно живота на обикновените американци, предупреди той, понеже правителството няма да може да плаща задълженията си, като месечните чекове за социални помощи, помощите за ветерани и държавните поръчки за хиляди компании.
Казах на лидерите и на двете партии, че трябва да стигнат до справедлив компромис през следващите няколко дни - компромис, който ще може да мине и през двете камари и който аз ще мога да подпиша, каза Обама.
Той упрекна републиканците, че настояват за намаляване на бюджетния дефицит единствено чрез съкращаване на разходите и отхвърлят призивите на Белия дом за
същевременно увеличаване на данъчната тежест за най-богатите
компании и физически лица.
"Уверен съм, че можем да постигнем този компромис. Независимо от разногласията помежду ни, с лидерите на Републиканската партия сме стигали до съгласие в миналото. Вярвам, че достатъчен брой членове на Конгреса и от двете партии в крайна сметка ще се откажат от политическите интереси и ще помогнат да постигнем напредък", заяви Обама.
Той едва бе приключил изявлението си, когато Бейнър направи необичайно възражение, което бе показано на живо по националните телевизионни мрежи, предаде Асошиейтед прес.
Президентът често е казвал, че ни трябва "балансиран подход", което във Вашингтон означава: "Ние харчим повече, вие плащате повече", обясни на данъкоплатците републиканецът от Охайо.
Той отправи
директно отпредизвикателство към Обама,
като заяви, че безизходица в Конгреса няма: по думите му предложението на републиканците ще мине в Камарата, може да мине в Сената и да отиде за подпис при президента и ако той го подпише, кризата, която сам е създал, ще изчезне от само себе си.
Той упрекна президента в неотстъпчивост към предложенията на неговата партия.
"Тъжната истина е, че президентът искаше празен чек преди шест месеца и днес пак иска празен чек. Това просто няма да стане", заяви Бейнър.
Добави Коментар