Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Държавата си купува браншовите организации в туризма с 3 млн. лв. годишно

Ключови думи: Министерство на туризма, неправителствени организации, Румен Драганов, Георги Рачев

Държавата в лицето на Министерството на туризма финансира основните браншови организации в сектора с около 3 млн. лв. годишно под формата на подпомагане на техни събития и инициативи за реклама на България. Това показва справка на ведомството, която е изискана от специализирания сайт TravelNews.

Оказа се, че от началото на 2021 г. досега са отпуснати 3 638 315,18 лева на 28 неправителствени организации. В сумата влизат и средствата за подпомагане на екскурзоводите и планинските водачи, които обаче са за справяне с последствията от пандемията от COVID-19 и насърчаване на вътрешния туризъм по проект "Повишаване на капацитета на МСП в сектор туризъм чрез оказване на подкрепа за създаване и функциониране на Организациите за управление на туристическите райони", твърдят от Министерството на туризма.

Най-много пари е получавала Германо-Българска индустриално-търговска камара в партньорство с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA) за реклама на здравния, балнео и СПА туризма ни в Германия – по 150 000 лв. В момента тече процедура за нов договор за същата сума с германската камара на пряко договаряне по Закона за обществените поръчки. Досега не са дошли германски туристи за здравен, балнео и СПА туризъм. Останалите браншови организации са получавали директно между 5 000 и 15 000 лв. на година. Те са отивали основно за организирането на конференции, семинари, фестивали, коктейли, общи събрания, годишнини и др.

“Плащането на подобни суми е скандално, защото всички министри на туризма по този начин са си осигурявали такса медийно спокойствие. Те са подпомагали основно събития с вътрешно-ведомствен характер”, коментира Мартин Захариев, зам.-председател на Националния борд по туризъм. Той обяви, че организацията е получила през тази година 5000 лв. от министерството за организирането на конференция за проблемите в бранша по време на изложението “Ваканция и СПА ЕКСПО”.

Захариев обясни, че винаги са били критични към всяка власт и са защитавали интересите на бизнеса. Докато други малки организации мълчат и се крият по време на кризи в сектора, заради страха от спирането на подпомагането им от министерството, подчерта той. За сметка на това ведомството отказва да финансира през миналата и тази година проекти за реклама на Алианс “Българско Черноморие”, в което влизат големите хотелиери и туроператори по крайбрежието, както и морските летища. “Не съм против държавата да работи съвместно с браншовите организации, но трябва да има критерии, правила, резултати и отчети”, каза още Захариев.

Същото мнение изрази още проф. Георги Рачев, председател на Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ) и зам.-председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА). Двете организации не са получавали средства от министерството. “Трябва да има ясни правила, отчетност и прозрачност при отпускането на средства за браншовите структури. Повечето винаги са били в угода на министрите, а не критични и да остояват интересите на своите членове и на бизнеса. Браншът не трябва да е в постоянна дружба с един министър, а да е готов да бъде на нож с него”, коментира проф. Рачев. Той допълни, че никога и никъде не е виждал какво са рекламирали неправителствените организации, които са получавали средства от държавата.

Павлина Илиева, председател на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти “Обединение Бъдеще за туризма” (ОБТ), също не е виждала добри резултати от рекламата на България от други организации. ОБТ не е получавала средства от министерството. “Реално са раздавани пари, за да не се скача срещу властта”, смята Илиева. Затова тя предлага да се направи проверка кои организации са национално представителни и по колко члена имат, за да бъдат отсети и премахнати от регистъра по Закона за туризма. Илиева обяви, че Министерството на туризма вече втора година умишлено бави регистрирането на ОБТ като национално – представителна браншова организация при туроператорите въпреки, че има най-много членове в сравнение с останалите 4 сдружения. “Само ние скачаме срещу всяка власт, независимо от партиите, за да защитаваме бизнеса и заради това бавят вписването ни в регистъра”, подчерта Павлина Илиева.

“Министерство на туризма традиционно работи с представителите на туристическия сектор и експерти с професионален опит с цел взаимодействие и постигане на синергичен ефект при представянето на България като сигурна, безопасна и привлекателна целогодишна туристическа дестинация. Институцията подкрепя всяка една добра инициатива, която има за цел да представи устойчивите форми на туризъм, които могат да се практикуват през цялата година и биха допринесли за развитието, както на вътрешния, така и на входящия туризъм в страната ни, коментираха от екипа на министъра в оставка Христо Проданов. За изпълнение на тези цели, в периода 2021 – 2022 година, са сключени редица споразумения с неправителствени организации, сред които:

Асоциация на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), Сдружение "Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация" (БХРА), Български съюз по балнеология и СПА туризъм (BUBSPA), Българска асоциация на сомелиерите и виноценителите, Издателско сдружение “Международни отношения”, Национален борд по туризъм, Сдружение "Автомобилен спортен клуб Скорпион", Сдружение "Асоциация на екскурзоводите в България", Сдружение "Българска асоциация на винените професионалисти“, Сдружение "Българска асоциация на професионалните готвачи", Сдружение "Българска асоциация на сомелиерите и виноценителите", Сдружение "Българска голф асоциация", Сдружение "Варненска туристическа камара", Сдружение Германо-Българска индустриално-търговска камара, Сдружение "Духовно огледало", Сдружение "Награда за телевизионна журналистика Свети Влас", Сдружение "Национален научен експедиционен клуб ЮНЕСКО", Сдружение "Планини и Хора" - Асоциация на планинските водачи в България, Сдружение "Съвет по туризъм - Пловдив", Сдружение "Съюз на артистите в България", Сдружение "Съюз на екскурзоводите в България“, Сдружение "Съюз на хотелиерите", Сдружение "Трънско туристическо дружество“, Сдружение "Югоизточен съюз на екскурзоводите - Ваня Райкова“, СНЦ "Бургаска регионална туристическа асоциация", Фондация "Аполония“, Фондация "Българе" и Агенция за развитие и промоция в туризма (АРПТ – Руската Федерация), съобщиха от Министерството на туризма.

Цялото финансиране на НПО-та в туризма излиза непрозрачно от години, а се дават публични средства. В други министерства проблемът е решен с обявяването на процедури за кандидатстване с условия и проекти за финансиране. По този начин се знае от обществото къде и за какво отиват бюджетните пари. Освен това се дава отчетност и се обявяват постигнатите резултати. Така е в Министерството на културата, на икономиката, на младежта и спорта, на труда и социалната политика, на финансите и др.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта
Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата 18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка