Един е ключът да не отидем на предсрочни избори
Какъв е шансът за ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание? Президентът в следващите дни трябва да избере на кого да връчи третия, последен, проучвателен мандат.
Опциите са пет – ДПС, „БСП за България“, „Има такъв народ“ (ИТН), „Демократична България“ (ДБ) и „Възраждане“. ДПС и „Възраждане“ искат предсрочни избори, а и са в изолация, така че вариантите остават три.
Единственият шанс за съставяне на нов кабинет е това да стане в рамките на досегашното управляващо мнозинство с лека, но съществена модификация – в него да не участва ИТН, а нейни отцепници. След преминалите в петък консултации при президента становищата на формациите не се промениха съществено.
Ключово е какво мислят в най-голямата парламентарна сила - „Продължаваме Промяната“. А те остават на твърда позиция, че с ИТН няма как да преговарят, тъй като лидерът на тази партия Слави Трифонов е част от задкулисната игра.
ДБ и БСП са по-гъвкави, но в случая това не е от особено значение. Ако ПП не искат да влизат в отношения с (водачите на) ИТН в лицето на непредсказуемия Трифонов и сприхавия му заместник Тошко Йорданов, играта приключва. Още повече че Йорданов постави почти неизпълнимо условие - съпредседателите на ПП Кирил Петков и Асен Василев да не са министри.
В крайна сметка отново се връщаме към ситуацията от първия мандат. Тогава целта бе да се намерят още депутати - отцепници, най-вече от ИТН, които да се присъединят към шестимата вече напуснали парламентарната група. От ПП искат да са сигурни, че разполагат с мнозинство от поне 121 народни представители, които да не зависят от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Слави Трифонов и Костадин Костадинов.
Разликата сега е, че тази седмица излязоха две социологически проучвания, които показаха, че партията на Слави Трифонов пада под 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание. Въпросът е дали това може да смени позицията на някои от 19-те останали депутати в групата на ИТН, чиято политическа кариера вероятно ще приключи със закриването на този парламент. Ако не се отцепят поне още петима, предсрочните избори, на практика, са неизбежни. Друг изход от ситуацията би бил много изненадващ.
А сега нещата вместо да се влошават – стават безнадеждни.
Опряхме до креатурата на Кирчо – Никола Минчев.
Той не успя да втаса като председател на Парламента – обаче сега казва, че нямало да бяга от отговорност.
Можеха да прескочат направо до Лена – тя, впрочем, сякаш струва повече и от двамата. Най-малкото, отстрани изглежда, че ги върти на пръста си.
Асен Василев само от шума на комисионните разбира...
Покрай ситуацията с газовите доставки, с пламената защита на "Лукойл" има основателни притеснения, че печалбите в швейцарските сметки след това се разпределят на хората, които са свършили работа!