Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ракът на дебелото черво се развива без симптоми, правете профилактика!

Всяка година в България се диагностицират над 2500 нови случая на колоректален карцином, като 20% от тях са в последния си, четвърти стадий, казва хирургът д-р Даниел Делийски
Ключови думи: д-р даниел делийски, Ракът на дебелото черво, се развива без симптоми, правете профилактика

- Д-р Делийски, в последните години има бум на онкологични заболявания, а България е на първо място по колоректален карцином в Европейския съюз. На какво се дължи това?

- Да, статистиката е такава, че всяка година в България се диагностицират над 2500 нови случая на колоректален карцином, като 20% от тях са в последния си, четвърти стадий. От едната страна на това печално първо място стоят ниската здравна култура на българина и неговите рискови навици. Ние не ходим на профилактика, пием много алкохол, пушим много цигари, ядем много червени меса, ядем храни, които са ниски на фибри, не се движим, затлъстяваме. От другата страна е по-добрата диагностика, която, благодарение на техника и изследвания вече може да открие рака в начална фаза. Има, разбира се, и наследственост, което е един от рисковите фактор след 50-годишна възраст. И не на последно място е страхът- пациентите се страхуват да ходят на лекар, страхуват се от това, което може да се случи.

- Защо онкологичните заболявания и конкретно ракът на дебелото черво са толкова коварни?

- Именно заради липсата на симптоми. Но трябва да признаем, че при колоректалният карцином и срамът играе голяма роля за късното му откриване. Заради деликатността на изследванията-ректално туширане, колоноскопия- много пациенти ги отказват, но това са най-ефективните методи за диагностика. Може би е добре да напомним, че когато животът ти зависи от нещо, няма място за срам. Особено, ако вече симптомите са налице.

- Казахте симптоми, какви са те, за какво трябва да следим и кое ни показва, че е време да се консултираме със специалист?

- Всяко време е време за консултация със специалист- и без симптоми, и особено при наличието им.Тук е моментът да напомня, че и откриването на рака на дебелото черво най-често е в късна фаза, тъй като той също няма симптоматика в началото. По-късно симптомите са слуз, кървави изпражнения, изтъняване на изпражненията, болки и подуване, ниски стойности на хемоглобина.

- Полипите са често срещана находка при колоноскопия. Всеки полип ли е рак?

- Не, не всеки полип ще се превърне в карцином, но винаги има риск. Затова и когато се открият, полипите се отстраняват и изследват. Важно е да се знае, че на полипа му трябват между 5 и 10 години, за да стане карцином, тоест пациентите, които си правят редовна профилактика, практически елиминират възможността от колоректален карцином заради полип. Скрининговите програми, които имат за цел ранно откриване на полипи, водят до това в последствие да не се развие карцином. От какво се получават полипи, обаче, все още не е ясно на науката. Има генетично заложена фамилна полипоза, но тя е рядкост. За съжаление, полипите нямат симптоматика и единственият начин човек да разбере има или няма полипи е колоноскопията, която в много държави е част от задължителния профилактичен пакет.

- Много хора не ходят на лекар, за да „не им открият нещо“. Край ли е „откриването на нещо“, от което толкова се плашат?

- Няма как да е край нещо, от  което ти започва лечението и ти дава шанс за живот. Колкото по-рано „нещото“ бъде открито, толкова по-благоприятна е прогнозата за неговото лечение. Има две неща, които пациентите трябва да запомнят. Лекарите не откриваме „неща“, които ги няма и всяко „нещо“ е по-добре да бъде открито рано, отколкото късно. Моят призив е да загърбят този страх и да започнат да се грижат за телата си, за да могат тези тела да им служат дълго по възможно най-добрия начин. В момента в университетска болница „Дева Мария“ тече безплатна скринингова програма за заболявания на стомашно-чревния тракт и всеки, който има някакви притеснения, може да се консултира с нас като специалисти. Напомням пак, има ли запек, диария, наличие на кръв в изпражненията, ректално кървене, болки/крампи в коремната област, умора, необяснима загуба на тегло, анемия, посетете лекар!

През целия юли в университетска болница „Дева Мария“ тече профилактична програма за превенция на заболяванията на стомаха и дебелото черво! В рамките на програмата, напълно БЕЗПЛАТНО консултират д-р Даниел Делийски, специалист по хирургия и д-р Линда Стоянова, специалист по гастроентерология. Прегледите са след запазен час на тел. 056 89 62 62.

 

4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг