КОЦ-Бургас разполага с най-модерния апарат в страната за откриване на меланом
Най-модерната гама сонда за откриване на меланом в цяла България се намира в Комплексния онкологичен център в Бургас (КОЦ-Бургас). Това е единственото специализирано лечебно заведение в Източна България, където можете да се изследвате, и то с апаратура от световна величина, каквато няма дори в София.
Лечението се поема от НЗОК, пациентът не заплаща абсолютно нищо, бива приеман по клинична пътека, след което и маркирането в Клиниката по нуклеарна медицина, и самата биопсия се плащат от Касата.
Подробности за симптомите и начина, по който се развива меланомът и как да се предпазим от появата му пред Флагман.бг разказа проф. Христо Бозов – управител на КОЦ-Бургас.
„Меланомът е едно от най-злокачествените ракови заболявания. За радост той е сравнително рядък, но когато се развие, има много агресивно протичане и ако не се диагностицира и лекува навреме, може да завърши много бързо с фатален изход. Затова хората с по-светла кожа трябва да използват слънцезащитни кремове с висок фактор, особено през лятото, когато се излагат на слънце. Смята се, че ултравиолетовата светлина на слънцето и в солариумите може да предизвика развитието на малигнен меланом. Това е най-често срещаният рак на кожата, при който клетките, наречени меланоцити, в които се намира меланинът или пигментът, който придава специфичния цвят на кожата, очите и косата – тези клетки започват по някаква причина да се делят по-бързо и да се разпространяват, т. е. да метастазират. По този начин те могат да достигнат до по-важните вътрешни органи и да се развие т. нар. четвърти или последен стадий на развитието на малигнения меланом. Затова ние внедрихме новия метод“, каза проф. Бозов.
Той е категоричен, че е изключително важно хората, които имат и най-малкото съмнение за промяна на някои характеристики на бенки по тялото си, да се обърнат към техен специалист – хирург или кожен лекар, за да може навреме да се предприемат съответните мерки. „Съществува много проста техника за разпознаване на промени в бенките, която се нарича A, B, C, D, E тест, като това е важен метод за разкриването на потенциалните ракови лезии. Предимно меланомите се развиват при мъжете по гърба, а при жените – по долните крайници, но също могат да се срещнат по шията, по торса, включително и по лицето“, обясни проф. Бозов.
И повтори: важното е всички бенки да се проследяват, и то най-вече за това дали има някаква асиметрия. „Нераковите бенки са обикновено кръгли и симетрични, докато при раковите, когато започва да се развива меланом, от едната страна те стават несиметрични и изглеждат по различен начин. Освен това очертанията им са по-скоро неправилни, докато при доброкачествените бенки – правилни. Освен това цветът на меланомите започва да се променя и той включва различни нюанси и цветове на черно, кафяво и бронзово кафяво, включително може да има и бяла или синя пигментация. При меланома имаме промяна и в размера на бенките. Например, ако бенката стане по-голяма с една четвърт от тази, която е била в началото, може да се подозира вече преминаването й в меланом. Изключително важно е, че тези промени във външния вид могат да се развият много бързо – за седмици или за месеци. Лечението в много голяма степен е хирургично – отстранява се самият меланом, включително и здравата тъкан около него на определено разстояние. Затова е много важно да се вземе биопсия и да се определи дали има в близките лимфни възли някакво разпространение на разсейки – т. е. меланомът от първи, втори или нулев стадий започва да преминава в трети стадий, когато вече се разпространява по лимфните възли. Най-опасно е вече да премине в четвърти стадий, когато тази тъкан метастазира във вътрешните органи, включително белия дроб, черния дроб, костите“, обясни проф. Бозов.
Затова Комплексният онкологичен център закупува ултрамодерна гама сонда, с която опитните хирурзи, от които водещ е д-р Николай Киселков чрез сцинтиграфска техника могат да откриват промени в развитието на меланома и най-вече дали се засягат най-близките или стражеви лимфни възли.
Статистиката сочи, че през 2021 г. в КОЦ-Бургас са регистрирани 28 случая на малигнен меланом от общо 329 случая на кожен карцином. Тази година към момента имаме 7 случая от 155 пациенти с карцином на кожата.
Водещият онкохирург д-р Николай Киселков допълни, че неговият екип е от доста опитни специалисти и когато дойде пациент със съмнителна лезия за меланом, веднага могат да преценят с просто око дали става въпрос за начален, или по-напреднал меланом.
„Когато става въпрос за начален меланом, го изрязваме в половин до един сантиметър, след което го изпращаме за изследване – клинично, ехографски и дори с ПЕТ скенер, както и изследваме съседните на меланома лимфни възли. Ако няма данни за разсейки, там идва смисълът от апаратурата, с която разполагаме или установяване на т. нар. сентинелен или стражеви – първия лимфен възел, който би поел метастазата евентуално. Смисълът на тази техника е при начални меланоми да се открият скрити метастази, които съществуват при 20% от случаите. Ако не се търсят насочено, ние смятаме, че пациентът е в първи стадий, а всъщност той е в трети. Така изтърваме златния момент, преди да се демонстрират метастазите, в който да се започне специфично лечение, т. нар. таргетна терапия, която е изключително ефективна. Ще загубим този период, в който можем да излекуваме до 60% от пациентите напълно. Техниката е следната – от 2 до 8 седмици, след като сме изрязали меланома, в Отделението по нуклеарна медицина става маркиране с радиоактивен технеций, който се инжектира на четири места около тумора, където е бил изотоп. След това на SPECT СТ, което представлява специална техника в нуклеарната медицина, се установява кой възел е поел изотопа, къде е натрупан. Чрез гама сондата ние локализираме точно този възел и със съвсем малка хирургична интервенция го отстраняваме и търсим разсейки в него. В 20% от случаите, въпреки че няма демонстрирани метастази, се откриват микро метастази, което спасява пациентите, защото започваме активно лечение“, разясни д-р Киселков.
Ултрамодерната гама сонда издава специфичен звук и има цифрово изражение на това с каква активност е изотопът, натрупан във възела. „Много е важно, че ние установяваме интраоперативно лимфния възел, който най-много е поел изотопа, отстраняваме го от оперативното поле и отстрани също мерим неговата активност. Това потвърждава, че е поел изотопа. След като впоследствие мерим полето, когато е отстранен, вече няма активност, или е само фонова, което е нормално“, обясни д-р Киселков.
Той добави, че изследването е абсолютно безопасно за пациента. „Когато всеки чуе, че става въпрос за радиоактивно изследване или радиоактивен изотоп, се плаши. При това лечение се касае за много ниска активност. Дори нашата консултантка от Националния онкологичен център е в напреднала бременност и непрекъснато ни помага и консултира в операционната зала. Това показва безвредността на метода“, завърши онкохирургът д-р Николай Киселков.
Репортер на Флагман.бг видя в коридорите на КОЦ Бургас популярен бургазлия, който искаше да благодари на целия екип на здравното заведение и специално на един човек.
"Сърдечни благодарности за д-р Киселков - изключително отговорен и сериозен човек, който има специално отношение към пациента. Той е богатство за българската медицина", каза Емил Андонов, един от първите пациенти, излекувани с новата апаратура.