Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо трябва да се върне хартиената бюлетина?

Ключови думи: машинно гласуване, новини, флагман, бургас, димитър стоянов

От гледна точка на днешния ден и огромните трансформации, които настъпиха в политическия живот за последната година и половина, краткотрайното 45-то Народно събрание от пролетта на 2021 г. изглежда като един далечен и отшумяващ спомен.

Пандемията, зелените сертификати, инфлацията, растящите цени на енергоносителите, провеждането на избори през няколко месеца, скандалите в управлението, войната в Украйна едно след друго завземаха общественото вниманието на обществото и на фона на всички местни и глобални проблеми историята на един хаотичен и почти безполезен от днешна гледна точка парламент едва ли може да се счете за нещо значимо.

Но 45-то Народно събрание успя да влезе в историята с едно свое решение, което има изключително голямо значение за функционирането на представителната демокрация в България. „За една нощ“ в своя кратък живот, от спорадична коалиция между „Има такъв народ“, „Демократична България“, БСП и несъществуващото вече образувания „ИБНИ“ (да, демокрацията не се сблъска с такъв субект), беше взето решение за въвеждане изцяло машинно гласуване във всички секции с над 300 избиратели по списък. От този момент нататък по тази система се проведоха два пъти парламентарни избори (през юли и през ноември на 2021 година), веднъж президентски избори (през ноември 2021 година) и частични местни избори на територията на различни общини из цялата страна (Благоевград, Нова Загора и т.н.). Въвелите машинното гласуване политически сили го обявиха за панацея на всички проблеми на представителната демокрация в България – че то едва ли не ще излекува всички нейни болежки и за една нощ младата ни демокрация ще достигне нивото на старите демократични системи в Европа.

Но резултатът от въвеждането на машинното гласуване беше всеки път един и същ и неговата най-голяма последица е изключително пагубна за всяка една представителна демокрация. Няма нито един произведен избор за местна или национална институция чрез системата на машинното гласуване, при който да не е отчетен изключително рязък спад в активността на гласуване и изключително понижено гражданско участие и интерес към избирателния процес.

В изборите за президент през ноември 2021 г. до урните отидоха едва 40 процента от избирателите (през 2016 г. активността беше 57,67 процента, през 2011 г. – 51,83 процента). В изборите за народни представители през ноември 2021 г. активността беше 40 процента, в тези от юли 2021 г. – 41 процента. Активността по време на изборите от 4 април 2021 г. (когато се гласуваше с хартиена бюлетина) беше над 50 процента, на тези от 26 март 2017 г. – 54,07 процента. При избора на кмет в Благоевград през юни 2021 г. активността беше под 28 процента (при 58 процента през 2019 г.), а при съвсем наскоро провелите се избори за кмет на Нова Загора активността отново не достигна 30 процента (в сравнение с 49,21 процента по време на местните избори през 2019 г.). Казано по друг начин, няма национални или местни избори, които да са се провели в условията на всеобщото машинно гласуване, при които да не е отчетен изключително сериозен спад на избирателната активност и гражданското участие.

Защо това представлява много голям проблем и пагубно явление за една представителна демокрация? Ами, защото основата на тази демократична система се корени именно в нейното име – представителна. Високото участие на гражданите в изборния процес чрез високата избирателна активност дава именно тази представителност на институциите и определя тяхната демократична легитимност. То им дава представителен мандат за управление да действат в интерес на голяма група хора, които са им гласували доверие в изпълнение на програма. То ги легитимира да действат и да управляват. Демократична институция, която не се ползва с подкрепата на избирателите, просто не се ползва с необходимата легитимност. Ниското участие на гражданите в изборния процес прави една демократична система и много по-податлива на влиянието на радикални и организирани малцинствени групи по интереси, които могат да „щурмуват“ изборите и да получат мандат за управление едва с няколкостотин хиляди гласа. Една конкретна хипотеза – членството на България в Европейския съюз и НАТО. Това е въпрос, който представлява значим обществен консенсус от продължение на няколко десетилетия. Но ниската избирателна активност може да доведе на власт политически субект, който чрез ниска, но много добре организирана подкрепа, да получи необходимото пропорционално мнозинство в Народното събрание, съответно мандат за управление и предприеме действия, които да отделят България от нейния евроатлантически път. И това е само една хипотеза от многото. Високото гражданско участие на изборите гарантира висока представителност на интересите и оттам е естествената преграда пред това системата на управление да бъде узурпирана от радикални елементи.

Редно е да се кажат и две изречения за „промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев, тъй като реално те не са получили значим управленски мандат от обществото за осъществяването на такава програма. „Продължаваме промяната“ се опря на доверието на едва шестстотин хиляди избиратели в амбицията си да прекрои обществото. На фона на това и Филип Димитров, и Иван Костов, и Симеон Сакскобургготски, и Бойко Борисов през различните години получаваха доверието на между 1,6 и 2 милиона избиратели в изключителен вот на доверие към техните личности като бъдещи министър-председатели и към техните политически формации като носител на определена промяна в обществото, търсена от избирателите. Тук следва да се запитаме – каква част от обществото реално представляват Кирил Петков и Асен Василев, съдейки по даденото им доверие на изборите, за да осъществяват някаква грандиозна програма, след като са избрани при рекордно ниска избирателна активност?

И заключението е повече от ясно – след като избирателите имат притеснения от новата система на гласуване, намират я за трудна и неразбираема и, каквито и да са техните мотиви, просто отказват да отидат да урните, то хартиената бюлетина и улесняването на избирателя представлява метод за увеличаване на избирателна активност, а оттам и за увеличаване на представителността и легитимността на демократичните институции. Колкото по-висока е една избирателна активност, толкова по-малка е вероятността на организирани и радикални групи да използват ниската активност като инструмент, за да получат непропорционално голямо представителство в законодателна и изпълнителната власт и да осъществят програма, която не се ползва с подкрепата на обществото. И, да, след като е исторически доказано, че машинното гласуване води до ниска избирателна активност, и че хартиена бюлетина се предпочита от избирателите, то законодателната власт трябва да се съобрази с тази действителност и най-малкото да даде възможност за избор на всеки един гражданин как да упражни своето право на глас – с машина или с хартия. В Конституцията също така е записано, че избирателното право е общо, равно и пряко чрез тайно гласуване. Всеобщото машинно гласуване е показало в хода на своята употреба, че отблъсва представители на различни социални групи от процеса на гласуване, и представлява пречка пред осъществяване правото на глас – например пенсионерите. По този начин се нарушават две от конституционните изисквания в тази посока, а именно, че избирателното право е общо и равно. Няма как една група от избиратели да бъде декласирана от изборния процес за сметката на друга група, която по силата на използвания метод на гласуване реално да се ползва с привилегия. Гарантирането на избирателното равенство е отличителна черта на всяка една модерна демокрация.

От гледна точка на посочените аргументи връщането на хартиената бюлетина в изборния процес ще доведе на първо място до увеличаване на избирателната активност, а оттам в ръста на представителността и легитимността на институциите, които подлежат на избор. Демократичната система ще получи непреодолима гаранция пред възможното ѝ узурпиране от елементи, които не се ползват със значима обществена подкрепа и целят нейното подриване. И ще бъдат премахнати дискриминационни бариери пред определени обществени групи, които се оказват ощетени от използването на всеобщото машинно гласуване. Разбира се, хартиената бюлетина не е панацея. И тя, както всяко друго нещо, има своите недостатъци. Но и от практическа, и от принципна гледна точка тя се е доказала като по-доброто решение за нашите условия.

Коментар за Tribune.bg на Димитър Стоянов, политически анализатор

7
Коментара по темата
7.
До 6
12.07.2022 16:39:03
Който няма мозък да натисне 2 копчета по-добре да не гласува!!! А затова, че драскането било "трудоемко" се опровергава само от това, че има винаги над 300 000 невалидни бюлетини!!! Отделно да не говорим как е по "трудоемко" да разпишеш някой и да пуснеш 10-20 бюлетини "бонус".
6.
до 1
12.07.2022 16:04:57
Децата може и да "цъкат", но колко възрастни хора си видял със смартфони? А тези на село?
Дали резултатите от гласуване с хартиени бюлетини се манипулират по-лесно - справка за европейските практики. В коя нормална европейска държава гласуването е машинно? Вярно... друго си е да надраскаш 100 бюлетини, а далеч по-сложно и трудоемко е съответният специалист да "оправи" резултата от машинното гласуване....
Според мен трябва да има избор - машинно и с хартия. И задължително преброяване на разписките и бюлетините!
5.
Фани Мазакура
12.07.2022 15:32:04
Кой е тоз платен "разбирач" димитир стоянов?!
Аз да ти кажа, димитре стоянов - ниската избирателна активност се случва не заради машините, а заради отвращението на избирателите към такива "разбирачи" като теб.
Аре бегай да си получиш хонорара!
4.
Анал лизатор
12.07.2022 15:29:42
Връщайте и Винету
3.
Haha
12.07.2022 15:20:16
Е как защо ,за да може герб и дпс да съживят няколко стотин хиляди мъртви .
2.
Дернев
12.07.2022 15:13:17
Когато БКП- говореше за човека, като първа грижа на партията, последствията бяха пагубни за него,но не и за другарите по предните й позиции. Сега БСП-то и другите производни на БКП или движещите сили зад нея, говорят по същият начин за демокрацията, а нея я още я няма. Както комунизма, който строяхме уж, а го видяхме при някои от капиталистите. Така че грижата при нас е доказано от много години, че има извратен характер. А и състоянието на държавата го доказва.
1.
гражданин...,..
12.07.2022 15:07:50
Всеки си цъка с телефона вече, дори едно 4 годишно дете може да гласува с машината...Айде стига инсинуации и лъжи!!! Хартиените бюлетини се манипулират най-лесно!!!
  Добави Коментар
С тази царска запеканка със зеле и кайма впечатлявам всички гости Ще останат изумени от вкуса Световна сензация: Твърдят, че Ружа Игнатова е жива и се крие в... В момента САЩ са предложили награда до 5 милиона долара за информация, която ще доведе до ареста и осъждането й
Зловещо: Момче задига номера от изгорялата кола на Гунди, ето какво се случва с него За съжаление Здравко Енчев също си отива млад от този свят Разкриха тайната й Никол Кидман използва интересен трик, за да омайва
Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор В последните няколко години община Несебър направи значителни инвестиции в инфраструктурата на Обзор Спортна България скърби Отиде си млада баскетболна надежда
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо? Жената, с която живее, го заварила същата нощ да пише на бял лист Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент
Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио "Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин
Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба" Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария