Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо армията на Русия напусна Змийския остров

Ключови думи: змийския остров, Флагман, новини, Бургас

Контрaадмирал адмирал Сидякин разказа каква е ценността на Змийския остров за въоръжените сили на Русия и Украйна. Руското министерство на отбраната обяви доброволното изтегляне на своите военни от него. От военна гледна точка обаче е интересно защо Русия първо го окупира, а след това го напусна.

„На 30 юни, като стъпка на добра воля, въоръжените сили на Руската федерация изпълниха своите задачи на Змийския остров и изтегли от там гарнизона. По този начин на световната общност беше демонстрирано, че Руската федерация не пречи на усилията на ООН за организацията на хуманитарния коридор за износа на селскостопански продукти от територията на Украйна“, заяви Игор Конашенков, официален представител на Министерството на отбраната на Руската федерация.

На 24 февруари 2022 г. по време на специална операция Украйна загуби контрола над острова. В същото време първоначално Министерството на вътрешните работи на Украйна съобщи, че след като отказали да се предадат 13 украински граничари на острова, са били загинали. Впоследствие се оказа, че те са пленени от руските военни.

Стратегическата ценност на Змийския остров е неговата позиция на 35-40 км от брега на Румъния, където са базирани самолетите на ВВС на САЩ, включително и изтребителите. В допълнение, това е директната посока в устието на Дунав, който влиза тук в Черно море, и през което са възможни движението на баржи с оръжия и селскостопански продукция.

„Нито един военен или транспортен кораб няма да остане незабелязан от острова, разположен на разстояние от 140 километра от Одеса. Украинските военни, използваха на остров радар «Буревестник-1» с възможности да открива големи морски кораби на 40 морски мили (малко повече от 74 км). Това оборудване им позволяваше да наблюдават както морето, така и устието на Дунав“, каза Валери Сидякин, контраадмирал.

Според редица западни и украински медии, на Змийския остров, преди руската армия да поеме контрола над него, в допълнение към украинската гранична гвардия, имаше и американски военни, които имаха оборудване, което им позволяваше да общуват със самолетите разузнавачи RC -135 и стратегическите бомбадировачи B52H Stratofortress, способни да носят крилати ракети Tomahawk.

„В съветските времена на острова се помещаваше радиолокационна рота на войските на въздушната отбрана и специален взвод от крайбрежната система за наблюдение на ВМС. Тяхната задача беше да покрият подходите към Одеса от морето от корабите на НАТО и да контролират въздушното пространство в този регион. Змийския остров, след като се присъедини към Украйна, започна да гледа в другата посока, а украинските военни вече осигуряваха интересите на НАТО“, заяви военния експерт, капитан на 1 -ви ранг от запаса Виктор Макаров.

В същото време експертът подчерта, че островът е много малък плацдарм, където е невъзможно да се поставят големи оръжия и пускови установки на оперативните тактически ракети, включително „Искандер“, или противовъздушна отбрана от типа С-300 или С-400.

„Във военния жаргон има такова понятие като „реперни точки “, което означава местата с ключови позиции. Началото на руската специална операция беше обозначено с достъпа до такива репери като Чернигов, Харков, покрайнините на Киев, Херсон и Змийския остров. В тези точки руската армия държеше въоръжените сили в напрежение, което даде възможност да се концентрират усилията в Донбас“, заяви политическият анализатор Александър Зимовски.

Експертът добави, че въоръжените сили на Руската федерация са постигнали тази цел. „Въоръжените сили на Украйна не можеха да изпратят допълнителни сили в Донбас и тяхната инфраструктура беше унищожена от руската армия с помощта на оръжия с висока точност“, смята Зимовски.

От своя страна контраадмирал Сидякин смята, че контролът върху Змийския остров не е дал на страните от НАТО да разгледат въпроса за намесата в конфликта на първия етап на специалната операция.

„Ако НАТО беше решил да се намеси в ситуацията в Украйна, той трябваше да установи морски коридор с едно от малкото украински пристанища, които могат да се използват във военен план и това е именно Одеса. Контролът над Змийския остров спря първоначално тази възможност. Задачата е изпълнена, а като плацдарм за настъпление острова не е интересен“, заключава контраадмирала.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

3
Коментара по темата
3.
Shto?
06.07.2022 08:32:56
Shto ne pishete voinata a specialna operacia ? Avtora da ne e Ruski?? Bliad
2.
МИ ТО Е ЯСНО
06.07.2022 05:00:20
щото ядоха дървото.......
1.
как няма
05.07.2022 22:55:57
то много змии много нещо
  Добави Коментар
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони Вече е започнал и процеса по отстраняването на деструктирали лакови покрития Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол Раненият от хулиганите е служител на търговския център
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър