Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Фонд "Стамболов" капитулира безславно

Антон Тонев, депутат от ПП, снимка: Труд
Ключови думи: Фонд Стамболов, Антон Тонев, новини, Флагман

Идеята на премиера в оставка Кирил Петков за фонд "Стамболов", по който държавата да финансира обучението на 30 български студенти във водещи университети в чужбина, ако след това се върнат да работят у нас, капитулира. Това стана ясно след последното заседание на просветната комисия, на което депутатите отхвърлиха предложението на депутата от ПП Антон Тонев за узаконяване на въпросния фонд, пише вестник Сега.

В четвъртък депутатите най-накрая приеха на второ четене промените в закона за висше образование, регламентиращи обучението на един студент от няколко вуза. Те се чакат отдавна от университетите, за да могат те официално да стартират съвместните си програми с други вузове, разработени преди месеци по европрограма. Остава само те да бъдат приети и в пленарна зала, за да не бъдат под риск 52-те млн. лв., получени по вече сключените им договори.

Гледането на промените в ЗВО бе 4 пъти отлагано заради предложени между първо и второ четене нови редакции, нямащи нищо общо с предмета им. Такова бе именно предложението на Антон Тонев, което гласи, че със средства от държавния бюджет могат да се финансират не само национални програми за развитие на държавните висши училища, но и такива за "придобиване на степен на висше образование във висши училища в чужбина от български граждани с цел професионалната им реализация на пазара на труда в България". 

Текстът бе критикуван от почти всички партии, без ПП и БСП, най-малкото защото според тях подобни концептуални промени не бива да се внасят между първо и второ четене, а след нужното за това обществено обсъждане. Според ГЕРБ програмата би нанесла репутационен проблем на висшето ни образование, тъй като казва негласно, че чуждото е по-добро от нашето. От ДСП се усъмниха дали текстът не е лобистки, тъй като ще засегне много малък брой студенти, а ДБ - дали няма да се окаже противоконституционен. От опозицията, включително и от ИТН, напуснаха заседанието на комисията на 2 юни, бламирайки по този начин приемането на текста, като оттогава досега тя не успяваше да събере кворум.

На последното й заседание, когато това все пак стана - на 30 юни, депутатите отхвърлиха предложението на Тонев, което щеше да позволи програмата "Стамболов" да може да се реализира. След като то не бе прието, изпълнението й се проваля. Програмата предвиждаше в следващите 3 г. 30 талантливи български студенти да получат до 200 хил. лв. на година за обучение във водещи чуждестранни университети, като след дипломирането си се върнат да работят у нас поне 3 г.

Забавяне

Преди ден пред Би Ти Ви министър Денков заяви, че от ИТН са забавили приемането на промените в закона за висшето образование. Депутатът от ГЕРБ Красимир Вълчев обясни в профила си във фейсбук, че законопроектът е бил отлаган три пъти - три седмици, но не заради опозицията, а именно заради него. "Беше отлаган от председателя на Комисията по образованието и науката - Ирена Анастасова, но всички в комисията знаем, че това се правеше по искане на министъра и заради невъзможността му да събере подкрепа за спорните си предложения, внесени между първо и второ четене", казва той.

По думите му от опозицията са подкрепили на първо четене законопроекта, защото е безспорен и необходим за системата. "Проблемът е, че след това между първо и второ четене министърът направи две неприемливи предложения - едното, да принудим висшите училища да променят правилниците с нова методика за атестация, обвързана с изключително недомислените и спорни наукометрични показатели, които МОН публикува, и второто - да се финансира обучение на български граждани в чуждестранни частни университети при условие че Конституцията не позволява да финансираме дори българските частни висши училища. И ако министърът се отказа от първото предложение, заради острата негативна реакция от академичната общност, то той се запъна за второто и именно това стана причина за забавянето на законопроекта", посочва Вълчев.

 

1
Коментара по темата
1.
111
02.07.2022 17:19:48
България е пълна с университети , защо да учат в чужбина и да се научат на неща, като тук ще си слушат чалга, ще учат неща от преди 30 години и после ще работят за 1000 лв.
  Добави Коментар
Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Почина Калоян Кирилов  Любим артист остана завинаги на 39 Участваше в легендарни сериали 
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово Мъжът с английски паспорт изпил 16 бири Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен Той бе критикуван и заради сравнението с успешни артисти като Папи Ханс и групата „Молец“. Според някои слушатели, опитът му да се впише в този стил на музика не е бил особено успешен
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ
Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп