Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Като „знак към мафията“: МС отказа концесии на 12 плажа – процедурите били с един кандидат и за „без пари“

"Да започне разследване министър Рашков защо има толкова упорити опити да отдадат плажовете без пари", предлага Асен Василев
Ключови думи: правителство, плажове

Правителството на Кирил Петков е отхвърлило определянето на концесионери на дузина плажове. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Министерския съвет (МС) на 15 юни – седмица преди успешния вот на недоверие срещу кабинета и свалянето му от власт.

„Процедурите по избор на концесионер са проведени преди повече от една година, а и в момента те стоят малко така във въздуха и ние трябва да вземем решение във връзка с този въпрос“, казва министърът на туризма Христо Проданов - вносител на предложенията.

Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев коментира от своя страна: „Текущият министър на туризма наследи тази сага, бих я нарекъл, която започна миналото лято. Миналото лято при мен за подпис на финансова обосновка дойдоха тези концесии, някаква част от тях, които (само да запозная членовете на Министерския съвет) съдържат параметри от типа – отдава се плаж „Созопол-запад“ за 15 787,20 лева на година. Това е 1315 лева на месец. Това е концесионната такса за плажа. Отдава се плаж „Св. Влас – централен“ за 7500 лева на месец.

Аз тогава изявих много силно и ясно становище, че няма как да не е нарушен баланс между държавата, като концедент и съответните концесионери. Освен това, голяма част от процедурите са проведени непрозрачно, има една единствена фирма, която се е явила и е подала документи, което сочи за абсолютно нарушен ред на даване на тези плажове на концесия.

Помолих тогава Министерство на туризма да разработят нова методика за оценка на това какви трябва да са концесионните такси, която отговаря на нормалните икономически условия, съответно на ползите, които могат да се реализират от един плаж. Една година по-късно такава методика няма. Имало е опит във втория служебен кабинет да минат концесиите, но и тогава, предвид предишните становища на Министерство на финансите, това не се е случило. Имаше и трети опит да подведат министър Проданов да ги вкара. След като говорихме, в крайна сметка те влизат тук без финансова обосновка.

Моето предложение е, тези концесионни договори да бъдат отхвърлени, да не бъдат подписани и също така да започне разследване министър Рашков защо има толкова упорити опити да отдадат плажовете без пари. И да се започне много спешна работа по промяна на Методиката за концесионните такси.“

След това премиерът Кирил Петков дава думата на Мариета Немска от дирекция „Икономическа и социална политика“ в МС. 

Г-жа Немска обяснява: „Дирекция „Икономическа и социална политика“ в Министерския съвет още в процеса на съгласувателната процедура е изразила становище за наличието на нарушения при откриването и провеждането на процедурата за определяне на концесионер. Впоследствие се проведоха редица разговори. В доклада за днешното заседание министърът на туризма излага аргументи, които с допълнителното становище на дирекцията, с което вие разполагате, тоест – има допълнителни становища по всяка една точка от дневния ред, защото има много малки специфики относно точно за концесионните плащания, инвестициите, с които ние излагаме мотиви, факти и аргументи в подкрепа на това, че в документацията се съдържат условия за отстраняване на участниците в конкурса, които разширяват законовите разпоредби, както и решението на Министерския съвет. Тоест, те водят до нарушения в провеждане на процедурата и в този случай единственият начин е да не бъдат приети предложенията за приключване на процедурата с определяне на концесионер.

Предвид тези условия за изключване на участниците в процедурата, които всъщност не кореспондират със законовите разпоредби, предполагаме, че затова има и само един участник. В таблицата, която сме приложили към становищата, е видно, че откакто действа Законът за устройство на Черноморското крайбрежие в този му вид, тоест – от 2019 година досега, от 53 проведени процедури, 49 са само с един участник. Може да има и други причини, но това води до ниските постигнати резултати, както спомена вицепремиерът Василев. А по законосъобразност нашето становище мотивира отказ от приключване на процедурите с определяне на концесионер. Няма друга възможност процедурата да бъде върната за отстраняване на нередовностите в нейното провеждане.“

Христо Проданов пак взима думата: „Исках да направя едно уточнение във връзка с това, което каза господин Василев за новата методика. Да, аз съм съгласен напълно, че трябва да има такава методика. А, и между другото, аз, откакто съм на този пост, съм предприел действия в посока да има нова методика. Само да ви запозная накратко какво се случи.

Създадохме работна група с представители на Министерство на туризма, Министерство на финансите, Министерски съвет и те изготвиха нова методика. Госпожа Немска може би е по-запозната в този процес. Но, това трябва да се раздвижи и да се приеме, защото в противен случай се озоваваме в една ситуация, в която нямаме изход.

Ще кажа две думи, тъй като господин Василев спомена, като пример даде плаж „Созопол-запад“. Колеги, има ситуации, в които няма как да има друг кандидат и ще ви обясня защо. Защото, специално този плаж, той е един малък плаж в началото на Созопол, истината е, че целият имот зад този плаж е на човека, който е спечелил. И да спечели някой друг, няма да има достъп до плажа. Така че това е един омагьосан кръг. Уважавам позицията и на господин Василев и точно заради това казвам, за да няма някакви съмнения.“

Енергийният министър Александър Николов също в един момент се обажда: „Тази порочна практика трябва да спре.“

Колегата му от туризма обаче възразява: „Колеги, това е така, но то не идва от нас, ние сме в ситуация, която сме заварили.“

Думата обаче взима и министърът на спорта Радостин Василев – лидер на депутатите - отцепници от ИТН: „Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, тези плажове ги иска същата тази мафия, която иска да свали сега правителството, няма никакво съмнение, всички знаем, че там дори не е имало свободен достъп за кандидатстване.

Напълно ясно е, че ние трябва да отхвърлим подобно решение. Инструментариумът, юридическият, на министъра е възможен, той може да ги отдаде за това лято под наем на най-висока цена, която е предложена, за да не бъдат тези плажове оставени неизползваеми една година. Достъп до плаж, особено когато това е изключителна държавна собственост, винаги трябва да бъде осигурен, това са сервитутни права и юристите разбират какво означава това. Така че, няма никакво значение къщата зад плажа на кого е, кой си е откраднал някакъв имот и си е построил оазис. Трябва да постъпим твърдо и да отхвърлим това предложение и апелирам за това. Това е знак към мафията, че ще бъдем абсолютно непреклонни.“

Премиерът Петков накрая обобщава: „Абсолютно съм съгласен с всичко казано до този момент. Просто тези хора са свикнали да взимат държавна собственост, като лична, да използват по неикономически начин тези активи на държавата. Нашите летовници всъщност плащат цената за това и това правителство в този си вид няма да допусне този тип сделки да се случват.

Аз разбирам, между другото за министъра на туризма, че това е дошло при него като заварено положение. Но, мисля, че ясно казваме в този Министерски съвет, че този тип сделки са недопустими и никой няма да може да прекарва този тип сделки оттук нататък.“

В крайна сметка МС отхвърля предложенията на министъра на туризма за определяне на концесионери. Христо Проданов ще трябва да внесе други проекторешения - за прекратяване на процедурите за възлагане на концесиите.

А засегнатите плажове са „Кабакум – юг" и „Кабакум - централен" (община Варна); „Червенка" (Созопол); ,,Василико" (Царево); „Буните 2 - запад" и „Буните 2 – изток" (Варна); „Сарафово – юг" (Бургас); „Свети Влас – централен"; „Созопол – запад"; „Камчия - север 3", „Камчия - север 4" и „Камчия - север 5" (община Аврен).

3
Коментара по темата
3.
Митко
02.07.2022 10:08:49
Това е края на корупцията облечена в законова рамка
2.
климат
30.06.2022 21:49:23
Еко,от кога не сте ходили в Созопол?На пясъка /плажната ивица/ има чадъри и свободни зони!Пясък за туристите,колкото искаш,при това е чисто,приветливо и обезопасено със спасители и медицински пункт!,,Заведения,барове и капани има на крайбрежната улица,която е пешеходна.Явно за различни градове Созопол говорим!
1.
еко
30.06.2022 21:31:42
Плажовете на общините. Няма мутрафоните да провалят туризма като дават чадърите и шезлонгите на космически цени. На плажовете в Созопол например не остана пясък за тиристи от заведения барове и капани.
  Добави Коментар
Дупка в закона спасява пияни шофьори Атакуват с жалби съда, очакват се решения на ВКС Рязко свали килограми и си сложи силикон Направих операцията в Турция, призна си Денислава от „Игри на волята“ Денислава
На 6 януари се прекланяме пред Ботев и отбелязваме 177 от рождението му Събитието ще започне в 11.30 ч. пред паметника на поета революционер в градинката до НЧ „Светлина 1939“ в Поморие Мистериозно петно на ръката на Байдън: Какво не е наред със здравето му? Той се появи и с белег на долната си устна
Напусна ни обичана лекарка Доц. д-р Слава Стоянова беше позната в международните медицински среди с редица научни публикации и трудове Училището в Свети Влас дарява значителна сума на дете в нужда Инициативата намери огромна подкрепа
Отвратен съм от чалгата в новогодишните програми, каза Васко Кръпката Ако може да се вярва на социалните мрежи, и редовите зрители не са особено очаровани от това, което ни предложиха големите телевизии в празничната нощ Изкуство на Богоявление: Тройната Хармония Йордановци в Хармония: Творчески Пътешествия на Маринов, Ангелов и Петров
Как Айтос ще посрещне Йордановден Вижте програмата  Мащабна профилактична кампания стартира университетска болница „Дева Мария“ Прегледите ще бъдат напълно безплатни след запазен час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com
Бургас скърби! Почина голяма спортна легенда Той остави траен отпечатък върху спорта в Бургас и България. Неговите успехи се превърнаха в източник на вдъхновение за поколения състезатели, пише в съболезнованието си кметът Димитър Николов Паркирането пред блоковете става платено - 60 лева за паркомясто Кандидатстването за платените паркоместа става съгласно критериите в общинската наредба