Концесионирането е най-добрата форма за управление на плажовете
Симеон Цветков е председател на Асоциацията за развитие на дейностите по управление на морските плажове. Бизнесменът пое управлението на Северния плаж в Бургас и коренно промени визията на най-голямата градска ивица.
Разговаряме с него за проблемите пред концесионерите, отношението на държавата и популизма в политиката, който в определени периоди се завихря с пълна сила и засяга стратегическия сектор в българския туризъм.
Северният плаж в Бургас влезе в сезона с интересна концепция, има зони за всеки вкус
На едно от последните заседания на МС, министърът на спорта в оставка Радостин Василев обяви, че плажните концесионери били „мафията, която работила срещу правителството“ и срещу тях трябвало да се действа радикално. (ВИЖТЕ ОЩЕ ТУК)
Поради тази причина бе отказано подписването на договори с 9 концесионери, които са спечелили процедурите си. Това създаде прецедент, защото от една страна държавата обявява търг, избира изпълнител, а накрая отказва да подпише договор, и от друга – оставя важни плажни ивици без стопани в разгара на летния сезон.
- Г-н Цветков, отново се превърнахте в „дъвка“ за политиците и обявиха плажните концесионери за враг на държавата…
- Действително от няколко години забелязвам едно наслагване на общественото мнение против концесионирането на българските плажове. В публичното пространство масово се насажда мнението, че това е нещо, което се случвало само в България и било много лошо, влияело зле, както на икономиката, така и на туризма. Напротив! Концесионирането се развива в цяла Европа. Навсякъде има начин, по който държавата е възложила тези дейности на частни субекти. В някои страни дори се плаща на фирми, които да поддържат плажове и предоставят услугата - да чистят ивиците, да има заведения, чадъри и шезлонги. Концесионирането е най-добрият начин на управление на тези държавни имоти. В това съм категоричен! Заради това недоумявам защо напоследък се говори толкова негативно по тази тема. Дори започва да се коментира и прекратяване на концесиите, защото видиш ли лошите концесионери, трябвало да бъдат наказани. Звучи добре за хората, които не познават нашата работа, но знаете ли какво ще се случи?
- …Ще имате всички основания да осъдите концедента, т.е. държавата и то за много сериозна сума.
- Ясно е, че концесионерите ще си получат обезщетенията, но междувременно всички малки бизнеси, голяма част от тях са семейни фирми, ще трябва да бъдат заличени. Заведенията, павилиони за напитки и всичко останало ще трябва да бъде премахнато. Тяхната инвестиция ще бъде заличена. Концесионерите след един период от време ще си вземат парите, а междувременно държавата ще спре да получава прихода, който в момента взема под формата на наем или концесия от всеки плаж. Освен това държавата ще бъде длъжна да може да подсигури тези плажове, да имат достатъчно спасители, почистване, медицинско обслужване и всички тези дейности, за които разходът е много по-висок от самата концесионна такса.
- А колко е този разход за ивица като Северния плаж в Бургас?
- За Северния плаж разходите за поддръжка надвишават драстично концесионната вноска. Трябва да се знае, че това е едно много скъпо и трудоемко занимание. Да не говорим, че има ивици, които държавата стопанисва и всеки, който отиде там може да види по какъв начин се управляват и как държавата осигурява спасители, медицинско обслужване или почистване. Дали някое от тези неща изобщо е налице на неохраняемите плажове? Да не говорим за сбъркания подход. Знаете ли, че всички неохраняеми плажове ще имат спасители, но обществената поръчка за наемането им ще приключи в началото на август, което обезсмисля самата процедура.
- Откъде идва атаката срещу концесионерите, според вас?
- Основно от хората, които не са запознати с принципа на концесиите и начина на ръководене на този бизнес. Когато една фирма кандидатства за концесия има три основни критерия, по които се определя дали печели процедурата – годишна вноска, инвестиция и цена на чадър и шезлонг. Т.е. – колкото по-висока е таксата за държавата и инвестицията, и съответно по-евтини са услугите, толкова по-голяма е вероятността да се спечели концесията. Много е грешно да се каже дадоха еди кой си плаж на този или онзи. Не, плажовете не се дават на никого. Ние сме партньори на държавата в една стратегическа дейност. Имаме определени по закон задължения, реализираме приход и плащаме на държавата, а освен това държавният интерес се формира и от всички данъци, които ще генерират бизнесите на този плаж. Мога да ви кажа, че Северният плаж с всички подизпълнители и дейности, държавата има приходи от поне 1 млн.лева извън концесионната такса.
- Колко работни места осигурява Северният плаж?
- По мои сметки около 450 човека целогодишно.
- Трябва ли да се намали регулацията, сякаш се опитваме да бъдем по-католици от Папата с твърде високи критерии?
- Не смятам, че регулацията е лошо нещо. Напротив – поддържа отношенията между държавата и бизнеса. Все пак има закони, които трябва да се спазват. Единственият гарант да се спазват е да има регулация. Въпросът е, че според мен е недопустимо представители на държавата яхват вълната на популизма.
- Как ще коментирате призивите на определени политици да ви задължат да предоставяте чадърите и шезлонгите безплатно?
- Твърди се, че едва ли не само тук има заведения на плажовете и чадърите са платени, а това не е така. Всички смятат, че цените са високи, но не прави сравнение с Гърция, например, където чадър с два шезлонга на първа линия струва 150 евро на ден, в Италия тази година е повишена средната цена с по 10 % и вече достига до 80 евро. Да, има някои плажове, които не се поддържат, има поставено заведение и може да легнеш безплатно, наблюдават се предимно в Северна Гърция, но ако се отиде по хубавите дестинации, ще видите дали изобщо има безплатни чадъри и шезлонги.
Недоумявам защо концесионирането се превръща в дъвка за политиците. Така бе и на коалиционните преговори за съставяне на правителство в края на миналата година. Тогава чух едно странно предложение – плажовете да се дадат хотелиерите, защото имали най-голям интерес. Не искам по никакъв начин да класифицирам това изказване, но мога да припомня, че има плажове, които се стопанисват от хотелиери, има и други от които те са се отказали сами, защото разходите са твърде високи, както и такива, които държавата е прекратила, защото хотелиерите се грижили за много малка зона само пред техните комплески и са допуснали толкова много нарушения, че договорите им са прекратени. А и да твърдиш, че хотелиерът, който си е построил хотела на самата плажна ивица има най-голям интерес да го опази, е най-малкото комично.
- Защо МС спря подписването на 9-те спечелени концесии по българското Черноморие?
- Ще ви поправя, не са 9, а 13. За тях държавата е провела процедури по законов ред, участниците са спечелили и държавата не само се отказва да изпълни задълженията си, а наскоро прочетох в стенограмите на МС, че възлагат на министъра на туризма да прекрати тези процедури, което е абсурдно. Създаде се един хаос и недай Боже да има инцидент на някоя от тези ивици. Тогава кой представител на държавата ще излезе в лично качество и ще поеме отговорност. Надявам се нещо подобно да не се случва, но ако стане, кой от тези хора, които са яхнали вълната на популизма ще излезе и каже, че поема отговорност и най-малкото ще поиска прошка от близките на загиналия. Дано не се стига до тази ситуация!
В същото време, докато държавата отказва да сключи договори за концесия, в които частният инвеститор е задължен да реализира инвестиционната си програма и в годините да си я възстанови, се прави нещо друго. Продължават да се дават плажове под наем – до 5 години. Мога да ви гарантирам, че нито един стопанин, който е под наем няма да направи по-сериозна инвестиция, защото договорът му във всеки един момент може да бъде прекратен. Не е сигурно дали може да си възвърне вложеното. Заради това смятам, че е недопустимо да отказваш да сключваш концесионни договори и да даваш плажовете под наем на хора, които нямат интерес нито да ги пазят, нито да вложат по-сериозна сума и да създават устойчив туристически продукт.