Злато?! Да! Но спечелете пари от акциите на компании, които добиват злато
Златото премина прага от 1 600 долара за тройунция на борсата в Лондон за първи път в историята. Besove.bg веднага потърси компетентното мнение на специалистите в областта. Как да се възползваме от ситуацията? За отговора на този въпрос се обърнахме към Цветослав Цачев, ръководител „Анализи“ от ЕЛАНА Трейдинг
- Цената на златото регистрира рекорд, като се качи над 1600 долара. Ще продължава ли златото да поскъпва ?
- Златото днес е „работната“ среда на спекулантите, които могат да продължат да купуват метала и да изпратят цената на още по-високи равнища. Ситуацията е позитивна за златото, защото дълговата криза не е нещо повече от притеснение за пазарите без съществено отражение върху икономическия растеж, като в същото време няма основания за повторение на кризата от 2008 г. Тези нива на цени ще се запазят и през следващите месеци, защото инвеститорите очакват САЩ да продължат да печатат пари.
- Как могат хора със свободни капитали да се възползват от тази ситуация със златото сега?
- Рисковете пред златото са много и със сигурност не е за препоръчване за инвеститори без опит и без възможност да следят вложенията си. Все още няма сигнали за обръщане на посоката на метала, така че пробивът над 1600 долара за тройунция създава предпоставки за нови бързи 50-100 долара ръст. В същото време може да има резки разпродажби и в рамките на няколко дни цената да падне с 5-10%, което да постави началото на по-дълга корекция. По-добър вариант за инвестиция е в акции на компании от добива, особено на тези, които не са специализирани само в злато. Дори цената на метала да се задържи без промяна, компаниите ще правят печалби от голямата разлика между продажната цена и разходите по добива
- Според статистиката за ръста на индексите на световните борси от началото на годината, основният български индекс се нарежда на второ място след венецуелския по ръст с 14.22%. Увеличава ли се интересът към българската борса през последните месеци? Към какви компании има по-голям интерес?
- Печалбите на Българска
фондова борса дойдоха в началото на
годината. Тогава инвеститорите купуваха
книжата на банките, някои от холдинговите
структури и акциите на индустриалните
компании, които изнасят продукцията си
в чужбина. Интерес имаше и от чуждестранни
фондове, макар и далеч по-малко от
мащабите на покупките им преди кризата.
Предпочитанията към тези сектори ще се
запазят, защото това са най-перспективните
компании на борсата. За покачването на
цените допринася и ниския оборот, защото
дори малката поява на капитали води до
по-силен растеж на акциите. Затова и
Българска фондова борса изглежда
по-перспективна инвестиция от много
чуждестранни пазари.
- Смятате ли, че нашата икономика излиза от кризата?
- Само една част от икономиката излиза от криза – това са експортно-ориентираните дружества. Все още секторът на услугите е под силен натиск, защото потреблението на населението не се възстановява осезаемо. Част от растежа през миналото десетилетие се дължеше на натрупването на кредити за финансиране на потреблението. В момента тази тенденция е прекъсната и затова страдат сектори като продажбите на дребно, услугите, строителството, ремонтната дейност и търговията със стоки с дълготрайна употреба. Инфлацията изяжда доходите на населението и допълнително води до необходимостта от преструктуриране на потреблението към по-малко и по-евтини покупки.
Добави Коментар