Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

11-и сме в света по износ на пшеница, захранваме над 30 държави

Mинистърът на земеделието Иван Иванов откри жътвената кампания в село Боздуганово заедно със заместник-министър Стефан Бурджев
Ключови думи: Иван Иванов, Стефан Бурджев

„Очертава се добра година за реколтата от пшеница и очакваме средните добиви да са близки до миналогодишната реколта“. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов, който откри жътвената кампания в село Боздуганово, област Стара Загора, заедно със заместник-министър Стефан Бурджев. Там днес бе направено и традиционното зажънване на ръжта по международния проект „Хляб на мира“. Домакин на събитието е Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Министър Иванов каза още, че основен приоритет на ръководството на Министерство на земеделието е осигуряването на продоволствената сигурност на страната. „В складовете за съхранение на зърно са налични достатъчни количества пшеница за преходен запас и се очертава безпроблемно осигуряване на нуждите в България, достатъчна както за вътрешна консумация, така и за износ“, каза министърът. Той беше категоричен, че в момента страната не е застрашена от продоволствена криза по отношение на зърното.

„Щастлив съм да кажа, че за 6 месеца ръководството на Министерство на земеделието заедно с българските зърнопроизводители, зърнопреработватели и хлебопроизводители успяхме да се обединим и да постигнем целта за всяко домакинство да има хляб на достъпна цена“, заяви министър Иван Иванов.

Той допълни, че България се утвърди като един от основните производители на пшеница не само в Европа, но и по света, съобщава пресцентърът на ведомството. „Страната ни продължава да е значим фактор на международния пазар, заемайки престижното 11-то място в света по износ на пшеница в над 30 държави през 2021 г. За същата година пшеницата заема близо 20% от общия аграрен износ на България“, отчете д-р Иванов.

Аграрният министър коментира, че в последните 6 месеца Министерство на земеделието е в непрекъснат и пряк диалог с неправителствения сектор и представителите на бизнеса по актуалните трудности и проблеми в сектора. „Поддържаме и добро партньорство с всички институции, които могат да имат отношение за гарантирането на сигурността на пазара. Направихме всичко, което зависи от нас, за да не допуснем продоволствената сигурност да бъде поставена под въпрос. Включително изготвихме и Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за фуражите“, информира министърът.

„Днес, на фона на Ковид пандемията, на продължаващата война в Украйна, ръководството на Министерство на земеделието успяхме да постигнем много. В резултат средствата, които ще получат тази година българските земеделски производители, са безпрецедентно много и те ще се разпределят не само по-прозрачно, но по по-справедлив за земеделските стопани начин. Пример за това са средствата, изплатени по СЕПП, в размер на близо 643 млн. лв., „Зелени плащания“ - над 451 млн. лв. и преразпределителни - над 104 млн. лв. Тези мерки бяха насочени за целия сектор „Земеделие“, включително сектор „Зърнопроизводство“, каза министър Иван Иванов.

По думите му земеделското министерство работи за цялостно подпомагане на аграрния сектор. Стопаните ще получат подпомагане от извънредната мярка на Европейската комисия, от която за България е предвидена помощ от 10,6 млн. евро с възможност да бъде увеличена с национални средства до 200%, или общо 62 млн. лева.

Във връзка с Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката, по която е предвидена помощ до 35 000 евро на стопанство, министърът посочи, че необходимите средства предстои да бъдат гласувани от парламента.

„Очаква се преразпределение на 5% от неизразходваните средства от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) от средствата за 2021 г. и 2022 г. Надявам се промяната да стане факт през юли, за да се изплатят 33 млн. евро на стопаните”, каза министърът. Той поясни, че след промяната на регламента министерството ще внесе нотификация за изменението на програмата.

„Днес традиционно отбелязваме и зажънването на ръжта по проекта „Хляб на мира“. Тази европейска инициатива, която включва 12 държави от Централна и Източна Европа, носи посланието за запазването на мира, устойчивото земеделие, обединението в общо бъдеще и просперитет на държавите от Стария континент“, заяви земеделският министър.

Заместник-министър Стефан Бурджев посочи, че в момента са налице всички предпоставки очакваната добра зърнена реколта да бъде прибрана навреме. „Министерство на земеделието е ангажирано в максимална степен за осигуряването на по-справедливи и насочени директни плащания към земеделските стопани, поддържащи хранителната сигурност и доставката на обществени блага. Намерението, стоящо зад усилията на администрацията, е постигане на дългосрочна конкурентоспособност на земеделските стопани“, каза аграрният заместник-министър.

Министър Иванов и заместник-министър Бурджев пожелаха на стопаните здраве, късмет, успешна жътва и високи добиви.

 

9
Коментара по темата
9.
От Ъх
29.06.2022 10:41:03
Понеже едно време е нямало машинно гласуване, сигурно и хляб и пшеница е нямало!
8.
Ъх
29.06.2022 10:39:05
Това ще да е благодарение на машинното гласуване сигурно!
7.
Стоян
29.06.2022 10:22:14
Ми - да , изнасяме го. Вместо да се използва като суровина в хранително - вкусовата промишленост, за фураж в животновъдството. После - внасяме турски бисквити, датско замразено свинско. Много безвкусни
6.
Ъпсурд
29.06.2022 00:05:01
Това което се случва е геноцид срещу хората. Всички надули цените и чакат обороти. Да ама не. Това лято ще е слабо и зимата като затворят заведенията ще е краят им. Не може една вода на плажа да е 3.50 лв. При 1000 заплати. Сирене 25 лв, хляб 2 лв и гориво 3.60 въпреки че вноса му е по евтин вече
5.
Манафа
28.06.2022 22:16:50
Хем изнасят , хем опъват субсидията и все ревЪт. Като изнасяш не ползвай субсидия. Идеята на субсидията е да има продукция на по-изгодни цени на местния пазар, плаща се от потребителите заделя се от данъците и т.н.
4.
до 3
28.06.2022 21:04:26
Докато няма висящи по стълбове!
3.
Бургазлията
28.06.2022 20:12:53
Добър вечер. На 11 място по пшеница. Хляба дето вика колегата айде не 3лева, 1.70 и то от фуражна пшеница не хлебна. АЕЦ, ВЕЦОВЕ, ВЯТЪРНИ, изнасяме ток а пък плащаме скъп ток. Язовири бол, пълни догоре а водата 3лв кубика. И всякакви подобни примери. И до кога ве майка му стара.
2.
То и с тока
28.06.2022 20:00:21
е така
1.
Хасан
28.06.2022 19:38:12
Хляба 3 лева , няма проблем .
  Добави Коментар
Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп