След срещата на BRICS: Изолирана ли е реално Русия и кой страда повече от санкциите
14-тата среща на нациите от BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) разсея всички съмнения дали Русия, която продължава своята т.нар. „Специална военна операция” в Украйна, е изолирана. Колкото и да не искат да го признаят, западните лидери постепенно започват да се изправят лице в лице с факта, че Москва не само не страда толкова много от санкциите, наложени от ЕС и САЩ, но и реално печели.
И докато войната в Украйна продължава, а Китай се е насочил бавно към инвазия на Тайван, светът се намира в състояние на стагфлация* и тежка икономическа криза, а от срещата на BRICS става ясно, че не само Русия не е изолирана, а печели подкрепа от другите страни в икономическия пакт.
Че това ще се случи евентуално, трябваше да е ясно за всеки поне малко запознат с геополитиката и икономиката анализатор още в началото на конфликта в Украйна, когато бе обявен първият пакет от санкции срещу Русия заради инвазията. Западните медии сочеха премахването на страната от икономическия механизъм „SWIFT” като нещо, което ще я съсипе за няколко месеца и ще я остави без пари и в невъзможност да продължи инвазията си. Това не се случи.
Картината, нарисувана от Запада, представяща Русия като разрушена икономика, отчаяно опитваща се да поддържа образ на суперсила, се оказа крайно преувеличена. Реалността пък – различна. Русия, от началото на войната, е подсилила позициите си в Азия, осоебно когато става въпрос за продажбата на петрол. Както Китай, така и Индия са увеличили драстично покупиките си на тази суровина от Москва и дори се радват на по-ниски цени. В същото време Европа и САЩ са изправени пред жесток ръст в цените на горивата, а неяснотите за предстоящата зима и това как ще се отоплява обикновения европеец, се задълбочават с всеки изминал ден.
Реално прогнозите на западните анализатори за крах на Русия, които видно не се сбъднаха, би могло да бъдат изречени, ако още от началото на конфликта от страна на BRICS имаше сигнали, че ще се дистанцира от войната в Украйна. След последната среща на лидерите обаче това също бе категорично отречено. В свое изявление за ситуацията с войната, от BRICS заявиха, че подкрепят опитите на Обединените нации да разрешат конфликта по мирен начин.
Какво каза обаче Путин? „Само на базата на честна и взаимнополезно сътрудничество можем да търсим начини да излезем от кризисната ситуация, която се разви в глобалната икономика заради необмислените и егоистични действия на някои индивидуални страни”. Това изказване бе по-слабо от изказването на президента на Китай Си Дзинпин, което звучи дори заплашително:
„Някои страни опитваха да усилят военните си сътрудничества и търсеха абсолютна сигурност. Търсеха конфронтация, карайки други държави да избират страни. Искаха да преследват еднополярна доминация за сметка на чуждите права и интереси. Ако тези действия продължат да се подминават, светът ще стане свидетел на още повече турбулентност и несигурност. Важно е страните от BRICS да се подкрепят една друга по отношение на всички проблеми, свързани с основните им интереси, да практикуват истинска многостранност при вземането на решенията, да пазят справедливостта, честността и солидарността, като в същото време отричат хегемонията, насилието и разделението”, каза той, давайки ясен знак, че говори за това, че определени страни на Запад са създали претекста за настоящия конфликт в Украйна, а решението е просто да се отдръпнат – нещо, което вероятно няма да се случи и икономическата война ще продължи да ескалира.
А това значи, че горещата война в Украйна няма да приключи, както се надяваха мнозина, до началото на есента. Тя може да се проточи дори с години, което пък значи, че санкциите също ще стоят на мястото си. От там идва и заключението, че щом това е така, то Путин и Русия са готови да издържат и имат разработени механизми, които да гарантират, че страната няма да изпадне в криза. В същото време подобна сигурност не съществува в истинския смисъл на думата за страните от Европейския съюз.
Ако пък има допълнителна заплаха за икономиките на страните от BRICS, то те изглеждат готови също да участват в такава игра. И са способни. Защото представляват около 45% от цялото население, а 3 от страните-членки са в топ 10 на най-силните икономики в света.
*стагфлация - състояние на икономиката, което се характеризира с нисък икономически ръст, повишаваща се инфлация и увеличаване на безработицата
САЩ
Китай
Япония
Германия
Великобритания
Индия
Франция
Италия
Канада
Южна Корея
Това е общо БВП на отделната страна, а не БВП на глава от населението. Важно оточнение, като се има предвид факта, че Индия и Китай, вече са прехвърлили 1 милиардната граница за население. При БВП на глава от населението, излизат напред малките богати държави. Питайте джурналистера, писал тази безумна фигня "коя е третата страна от първата десятка, присъствала на въпросната онлайн среща"?
Няма, такава.
Онлайн среща на Русия с Китай и Индия, трябва да покаже, че Русия, не била в изолация! Феноменално.
Питайте, джурналиста, дали, загиващите САЩ и ЕС, нямат, 8-9 пъти по-голям стокооборот с Китай, отколкото Русия с Китай. А на базата на БВП, стокооборота на САЩ-Китай е 17 пъти по-голям от този на Китай-Русия.
Естествено стокооборота ЕС-Китай е малко по-голям, дори от стокооборота Китай-САЩ.
Та, след 4 месеца война, всичките санкции, изтеглянето на чуждите компании от Русия и милионите безработни руснаци по статистика на самата Русия,не знам тази статия за тук ли е или за някое специализирано заведение за хора с проблеми в главата?
Като се има впредвид факта, че Русия не произвежда почти нищо, а изнася суровини,чиито износ се ограничава с всеки изминал ден, а най-добрия клиент им беше Запада, който си е най-богатия пазар, не знам, ама малко е шизофренно да се твърдят, налудничави неща. Но джурналистиката е бизнес и биполярната психорусофилия се харчи добре, тук, така, че разбирам джурналистите.
А Руското посолство в България проси помощи за великата си армия чрез страницата си във ФБ.
Но иначе е супер русия, валят едни пари там, тези санкции никва работа не вършат.
Na kogo mu e nujna voina za da zali4i dalgovete si?