Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изследователи откриха най-голямата бактерия в света в Гвадалупе

Ключови думи: учени, най-голяма бактерия, откритие, гвадалупе

Учени са открили в карибско мангрово блато в Гваделупа най-голямата бактерия в света, чийто размер надвишава 5000 пъти този на себеподобните й, съобщават световните агенции, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".

Повечето бактерии са микроскопични, но тази е толкова голяма, че може да бъде видяна с просто око и дори да бъде хваната с пинсета.

Тънката бяла нишка, приблизително с размерите на човешка мигла, е "най-голямата бактерия, известна досега", казва Жан-Мари Воланд, морски биолог от Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" и водещ автор на публикацията в сп. "Сайънс".

Оливие Гро, съавтор и биолог от университета на Френски Антили и Гвиана, открива първия образец от бактерията, наречена Thiomargarita magnifica, или "великолепна сярна перла", върху мангрови листа в блато в архипелага Гваделупа през 2009 г.

Ученият обаче не разбира веднага, че това е бактерия, заради изненадващо големия й размер - тези бактерии средно достигат дължина от една трета от инча (0,9 сантиметра), предава dnes.bg.

Eдва по-късен генетичен анализ разкрива, че организмът е единична бактериална клетка.

"Това е невероятно откритие. То повдига въпроса колко от тези гигантски бактерии има там някъде и ни напомня, че никога не трябва да подценяваме микробите", казва Петра Левин, микробиоложка от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, която не е участвала в изследването.

Гро открива бактерията и по черупки от стриди, камъни и стъклени бутилки в блатото.

Изследователите все още не са успели да отгледат гигантската бактерия в лабораторна култура, но според тях клетката има структура, която е необичайна за бактериите.

Една от ключовите разлики е, че тя има голямо централно отделение или вакуола. Това позволява някои клетъчни функции да са в тази контролирана среда, вместо в цялата клетка.

"Придобиването на тази голяма централна вакуола определено помага на клетката да заобиколи физическите ограничения...за това колко голяма може да бъде тя", казва Мануел Кампос, биолог от Френския национален център за научни изследвания, в придружаващ публикацията коментар.

Учените отбелязват, че не са сигурни защо бактерията е толкова голяма. Според Жан-Мари Воланд това може да е адаптация, която й помага да не бъде изядена от по-малки организми.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път
Бъдещето на автоматизацията в индустриалните работни пространства Модерната суперхрана Просото се превърна в последен писък на модата по здравословното хранене