Търсят водни спасители за 10 неохраняеми плажа в област Бургас
Около 100 водни спасители са нужни за неохраняеми плажа по южното Черноморие, каза пред БНТ областният управител на Бургас Стойко Танков.
В област Бургас ивиците без стопанин са 53, уточни той.
„За 10 от най-посещаваните неохраняеми пясъчни ивици са осигурени средства за спасители за периода от 1 август до края на септември. За два от плажовете пък, които са градски в Царево и в Черноморец, водното спасяване чрез пряко договаряне ще е осигурено от 1 юли до 15 септември“, заяви губернаторът.
За останалите плажове нашият ангажимент е да обозначим, че са неохраняеми с табели, обясни той.
„Проблемът с тези плажове е сериозен. Нужни са законодателни промени, за да може да преминат към общините, които най-добре знаят как да осигурят спасители, още повече, че те получават и средства от концесиите“, коментира областният управител.
„Обществената поръчка вече сме я обявили. Очакваме кандидати за водни спасители поне за тези 10 плажа. Около стотина ще са нужни. Има желаещи да участват в обществената поръчка. До 10 юли приключва подаването на документите и смятам, че от 1 август ще имаме възможност да започне водното спасяване“, добави той.
Васил Алексиев, който е старши спасител и инструктор по водна спасяване, пък сподели, че3 всяка година има дефицит и с колегите си от БЧК се опитва да млади хора, желаещи да работят на плажа. Те обаче се блазнят от по-атрактивните професии като бармани, сервитьори, добави той.
„От БЧК апелираме хората, ходещи на неохраняеми плажове, да са много внимателни. Трите причини за удавяне са: непознаване на обстановката, незнанието да си помогнем и да окажем помощ на другия“, заяви Алексиев
„Ако влезете в морето до колене и усетите теглене на пясъка под краката ви, това е знак за мъртво вълнение. Преценете силите си и не влизайте много навътре! Плувайте успоредно на брега и ако усетите, че ви тегли навътре, може да стъпите и да излезете от водата“, каза още той.