Българите в Скопие недоволни от Кирил Петков, чакат позицията му за френското предложение
Въпросът с правата на българите в Северна Македония вече е осъзнат като нужда и като належаща промяна в целия Европейски съюз. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Гражданският демократичен съюз Петър Колев.
„На този етап нито македонският президент, нито правителството са коментирали френското предложение, защото казват, че не знаят какво е то. Не е стигнало официално до тях, защото е на ЕС и ще бъде съгласувано между държавите от общността“, добави той.
„Ние от българските организации в Северна Македония сме настоявали за пътна карта, защото тя трябва да определи в какви срокове по какъв начин и чрез какви механизми ще изпълняваме договора си за добросъседство. Тя ще стане част от рамката за преговори на страната“, коментира Колев.
„Ние не сме чули позицията на българския премиер. Изключително неприятно ни прозвуча това, че в документ, с който се решава съдбата на македонските българи, каквото е това предложение, той да не го чел“, добави той.
„Това поведение и неясна позиция на човека, който трябва да представлява България на срещата на лидерите на ЕС, създава у нас една много дисконфортна ситуация“, подчерта Петър Колев.
„Настояваме премиерът Кирил Петков да каже пред народа като лидер, който ще ни представлява на срещата на върха каква е неговата позиция по този въпрос, за да може да формулираме правилно това, което ще очакваме“, каза още той.
Междувременно БНТ съобщи, че посланиците на страните от Европейския съюз ще заседават тази вечер в Люксембург, за да обсъдят така нареченото "френско предложение" за разрешаване на спора между България и Северна Македония и започването на преговори за членство със Скопие и Тирана.
Позицията на България по преговорната рамка, предложена от френското председателство, се очаква да бъде изразена от Външната комисия на Народното събрание, след като на 15 юни правителството прие всички решения, свързани със спора със Северна Македония, да се взимат от българските народни представители.
Ако тази вечер България представи положителна позиция по предложенията на френското председателство, се очаква утре на заседанието на Съвета по общи въпроси да бъдат одобрени преговорните рамки и съпътстващите ги документи, а на срещата на върха за Западните Балкани в четвъртък да бъдат одобрени датите за започване на преговорите.
Френското председателство и европейските институции приеха българските искания за Северна Македония и ги включиха в преговорната рамка.
Промяна в конституцията на Северна Македония ще гарантира спазването на правата на българите там, а Европейската комисия ще извършва мониторинг, който включва и дискриминацията, и езика на омразата.
Включено е и изискване за прилагането на двустранните договори между България и Северна Македония, както и обща декларация за македонския език.