Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как цензурата забрани песента на Емил Димитров „Моя страна, моя България“

Ключови думи: Емил Димитров, моя страна моя българио, песен на Емил Димитров

Емил Димитров написва музиката на големия си хит „Моя страна“ през 1970 г. и я посвещава на своя син. Песента става известна като „Моя страна, моя България“. Автор на текста е Васил Андреев, а аранжиментът ѝ е на Митко Щерев. Във фонда на БНР се пази запис от 1970-а, изпълнението е на Емил Димитров с оркестър „Синьо-белите“, пише вестник "Ретро"

Малцина обаче знаят, че „Моя страна, моя България“ е била забранена, защото в нея цензурата открива буржоазно влияние и намеци за емигрантство. Емил Димитров разказва: „Обвиниха авторите ѝ, че е писана за български емигранти в чужбина, като не са прочели в текста „ще се върна“. Аз я дадох на фестивала за забавна песен „Златният Орфей“, но смениха регламента и не можах да взема награда“.

Интересен факт е, че първоначално песента е записана с френски текст. Излиза във Франция под името „Моника“ и няколко години е хит там. След множеството концерти в Париж, въпреки че има възможност да остане и да развие кариерата си там, Емил Димитров отказва и се завръща в България. Христо Куртев – президент на Международната академия за изкуства в Париж, казва, че много от песните на Емил са били поискани от чужди певци от Белгия, Холандия, Германия, Мароко и Ливан. Така Емил Димитров става първият български член на Съюза на френските композитори и започва да получава авторски отчисления от целия свят. Вратите на Съюза на българските композитори обаче остават затворени пред него заради липсата на музикално образование. Освен във Франция той е звезда и в Съветския съюз, където е пял пред претъпкани зали и стадиони.

В дългата си кариера Емил Димитров има множество награди и признания от многомилионната си публика. Той създава десет хита, които влизат в европейските класации.

Роден е на 23 декември 1940 г. в семейството на илюзионисти. От малък пътува с тях и така с течение на времето се влюбва в сцената. Приет е първи да следва във ВИТИЗ (сега НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“) заедно с актрисата Илка Зафирова. През 1962 г. изпява за първи път песента си „Арлекино“, което поставя началото на бляскавата му кариера. Същата песен представя на „Златният Орфей – 1975“ Алла Пугачова, взема Голямата награда и започва звездният ѝ път.

От 2000 г. до смъртта си през 2005-а Емил Димитров спира да се занимава активно с музика заради влошеното си здраве. Над 400 са песните, които той създава както за себе си, така и за други изпълнители. Аранжиментите им са дело на Митко Щерев, Морис Аладжем, Александър Йосифов, Найден Андреев и много други.

През 2012 г. Българското национално радио продуцира заедно с фондация „Емил Димитров“ компактдиск, в който са събрани едни от най-хубавите песни, композирани и изпълнени от него. Чрез музиката той успява да изгради невидим мост между Изтока и Запада. В едно от последните си интервюта Емил казва, че никога няма да бъде достатъчна любовта, която получава от своята публика, но не вярва, че песните му ще се помнят след смъртта му. Нещо, което за радост не се е сбъднало.

8
Коментара по темата
8.
SOLA
18.06.2022 16:46:59
MIR NA PRAHA MU! NE TARSETE POD WOLA TELE,TAKOWA WREME BE6E
7.
Дре
18.06.2022 15:51:02
СВЕТЛА МУ ПАМЕТ и РЕСПЕКТ !
6.
до българка 3 и 4
18.06.2022 12:58:01
е какво общо има политиката с музиката и и творчеството на великия Емил Димитров.....
еми....нищо.....
смешни коментари....- - - - - - - - - -
5.
Просто човек
18.06.2022 12:32:45
До коментар-1: Ти там ли беше ? Това може да се случи на всеки ,но таланта си е талант!!
4.
ЕДИН ОТ МОРЕТО
18.06.2022 12:25:01
Велик....сюблимен....недостижим....
Поклон пред светлата му памет....!!!!!!
3.
Българка
18.06.2022 11:44:50
До коментар-1:
СРАМНОТО е това,че ни управляват най-големите крадци и лъжци в България !!!!
2.
Българка
18.06.2022 11:18:48
Как може да са ни управлявали най- големите изроди български ?? И продължават да управляват България задкулисно !! Най-големите крадци на България и сега си живеят и си спат спокойно !!! Обикновеният човек за тях е нищо !!! Изроди безбожни !!!
1.
Валентин Янчев
18.06.2022 11:16:24
Когато е кандидатствал в българската консерватория, не е бил приет ЗАЩОТО НЕ МОЖЕЛ ДА ПЕЕ. СРАМ!
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг