Енергийно ефективни ли са панелните блокове?
Въпросът за това каква е енергийната ефективност и експлоатационният живот на панелните блокове е тема, която буди интерес у много хора. Особено на тези, които обмислят покупката на подобен тип жилище, без значение дали става въпрос за имоти в София, или друго населено място. Нека разгледаме темата малко по-отблизо.
Кратка история на панелните блокове
Панелните блокове са истински хит в строителството през 50-те, 60-те, 70-те години на изминалия век и възниква като естествен процес с развитието на индустриализацията и преместването на хората към по-големите градове.
В България, панелните блокове са построени от едни от най-добрите експерти и то на световно ниво.
При изграждането им са спазени абсолютно всички изисквания за строително качество, като е важно да отбележим, че стенните и подовите панели са свързани помежду си със здрави стоманени връзки.
Според статистиката днес всеки четвърти човек в страната живее в такъв вид блок. Това прави панелните блокове едни от предпочитаните апартаменти в София за покупка.
Дълготрайни и устойчиви ли са панелните блокове?
Много хора са на мнение, че панелките не са особено издръжливи, особено ако са подложени на сериозни атмосферни и сеизмологични влияния. Принципно, гаранцията им за качество е 50 години.
Самият факт обаче, че са в отлично състояние толкова години след построяването им, говори за това, че панелките имат дълъг експлоатационен живот. Всички експерти са на мнение, че този вид сгради са надеждни и категорично опровергават често срещаните спекулации, че трябва да бъдат разрушавани след известно време.
Освен това, устойчивостта на тези сгради е абсолютно еднаква с тази на всички останали сгради. От гледна точка на сеизмични въздействия, панелните блокове са много по-устойчиви от голяма част от друг вид строителство.
Така че определено може да се твърди, че те са дълготрайни и напълно надеждни.
Бъдещето на панелните блокове и тяхната енергийна ефективност
Според експерти в областта на строителството и архитектурата, правили множество изследвания във връзка със степента на корозия при панелните блокове, се установява, че тя е едва 10-15%. Тези стойности не са фатални за продължаваща експлоатация и безопасен живот в тях.
Що се отнася до енергийната ефективност, трябва да отбележим, че панелките не са с особено висок клас енергийна ефективност.
Съществуват строго определени регулации и съвременни норми, според които този вид блокове са нискоенергийни.
В България обаче има приета наредба, според която до 2030 година ще се работи в посока повишаване на енергийната ефективност и енергийно обновяване на панелните сгради.
Освен това, санирането е способ, чрез който енергийната ефективност да се повиши и то с няколко пъти до достигане на изискуемите норми.
С две думи, панелните блокове имат бъдеще и то голямо след като се спазят всички изисквания за повишаване на тяхната енергийна ефективност.
По-ниската цена на жилищата в панелни блокове, в комбинация с това, че са наистина много здрави, надеждни и устойчиви на всякакви метеорологични и сеизмологични вълнения ги превръщат в предпочитан избор от много хора.
Що се отнася до енергийната им ефективност, то тя лесно може да бъде коригирана и да се подобри, за да отговаря на всички приети изисквания и норми.
Добави Коментар